20 września na 2 spotkaniach w KBP gościła Barbara Gawryluk

Strona główna » Imprezy Dodano: 2018-09-24

„Nie umiem zmyślać…” - spotkania z Barbarą Gawryluk w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej

Na co zachorował krokodyl Henio? Dlaczego weterynarz Wojtek włożył węża do lodówki? Co zrobił Kuba z Zabrza, gdy do jego mieszkania włamał się złodziej? Na te i wiele innych pytań odpowiedziała Barbara Gawryluk, która 20 września gościła w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej. Podczas dwóch spotkań autorskich w Bibliotece Głównej i Filii nr 4 spotkała się z uczniami klas I-III krośnieńskich szkół: SP 3, SP 4, SP 6, SP 10, SP 14 i SP 15.


Barbara Gawryluk jest autorką książek dla dzieci, tłumaczy na j. polski literaturę szwedzką oraz od 1992 r. pracuje w Radiu Kraków, w którym prowadzi audycje poświęcone książkom dla dzieci i młodzieży - „Alfabet” i „Książka na szóstkę”. Jako pisarka debiutowała w 2004 r. książką „Kaktus, dobry pies”. Napisała też m.in. „Przedszkolaki z ulicy Morelowej” (2005), „Dżok: legenda o psiej wierności” (2007), „Zuzanka z pistacjowego domu” (2009), „Mali bohaterowie (2011), „Baltic: pies, który płynął na krze” (2012), „Klifka: opowieść o foczce, która szukała mamy” (2015), „Teraz tu jest nasz dom” (2016) oraz cykl „Klinika zdrowego chomika”. W 2018 r. ukazała się jej najnowsza książka – „Tutu: opowieść o śwince, która marzyła o rajskiej wyspie”. Za swoją działalność Barbara Gawryluk była wielokrotnie wyróżniana i nagradzana, m.in. przez IBBY (2007, 2010), Fundację ABCXXI (2012), organizację EENA (2014). Pisarka jest również laureatką Nagrody Literackiej im. K. Makuszyńskiego oraz Krakowskiej Książki Miesiąca (2016, za biografię „Wanda Chotomska: nie mam nic do ukrycia”).

Podczas spotkania z młodymi czytelnikami, Barbara Gawryluk przedstawiła im pięć swoich książek: „Baltica”, „Dżoka”, „Bazylię”, „Małych bohaterów” oraz „Tutu”. To, co je łączy, to fakt, że wszystkie oparte są na prawdziwych zdarzeniach. Prawdziwa jest historia psa Baltica, który na krze dryfującej po Wiśle dotarł aż do Zatoki Gdańskiej. Istniał Dżok, pies który 30 lat temu w Krakowie zamieszkał na rondzie Grunwaldzkim, czekając na swojego pana. Papuga Bazylia, bohaterka książki o tym samym tytule, kiedyś przyleciała na parapet okienny Radia Kraków, w którym kolegą redakcyjnym Barbary Gawryluk jest doktor Wojtek, bohater cyklu „Klinika zdrowego chomika”. Prawdziwe są historie dzieci, które dzięki swojej odwadze uratowały komuś życie, opisane w „Małych bohaterach” i prawdziwa jest Wyspa Świnek z książki „Tutu”. Była na niej autorka, a zdjęcia, które tam zrobiła, uczestnicy spotkania mogli obejrzeć w prezentacji multimedialnej. Barbara Gawryluk, oprócz opowiadania o swoich książkach, prezentowała ilustracje i zdjęcia związane z poszczególnymi tytułami a także przeczytała wybrane fragmenty z książek „Bazylia” i „Mali bohaterowie”. Okazało się, że ma również talent aktorski, bowiem tak fantastycznie interpretowała teksty, że dzieci śmiały się w głos. I o to właśnie jej chodziło, bo – jak sama mówi – bardzo zależy mi na tym, żeby dzieci się uśmiechały.

Zapytana o to, skąd czerpie inspirację i gdzie szuka tematów do kolejnych książek zdradziła, że to raczej one znajdują ją. Pomysły przychodzą z życia, mówiła pisarka. Odpowiadała też na pytania dzieci, dotyczące tego, jak zaczęła się jej kariera pisarska – okazało się, że do spisywania prawdziwych historii namówiła ją córka, która nie lubiła czytać bajek fantastycznych stworach. Zdradziła, która z napisanych przez nią książek zajmuje szczególne miejsce w jej sercu („Dżok”) i ile książek napisała do tej pory (około 30, natomiast przełożyła z j. szwedzkiego ponad 50). Autorka zdradziła również swoje plany na najbliższą przyszłość, a dzieci z wielką radością przyjęły wiadomość, że Barbara Gawryluk planuje opisać dalsze losy sympatycznej świnki Tutu. Spotkania z Barbarą Gawryluk zakończyły się podpisywaniem przez autorkę egzemplarzy jej książek oraz pamiątkowymi fotografiami.

Spotkania zostały zorganizowane w ramach projektu „Łączy nas KSIĄŻKA!”, zrealizowanego dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programu „Partnerstwo dla Książki”.

 

Małgorzata Jasiewicz