70-ciolecie ASP w Gdańsku

Strona główna » Imprezy Dodano: 2015-12-02

 70 LAT ASP W GDAŃSKU
 

W imieniu Władz oraz Senatu Uczelni, serdecznie zapraszam na wystawę
Metafora i rzeczywistość
która inauguruje działalność projektu otwartej Akademii Zbrojownia Sztuki  i prezentuje współczesny wizerunek Akademii – postawy twórcze jej pedagogów
prof. Ludmiła Ostrogórska
Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku

Metafora i rzeczywistość
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku w latach 2005–2015
(wystawa czynna od 8.12.2015 do 17.01.2016 codziennie w godz. od 12:00–18:00  oprócz poniedziałków. W okresie przerwy świątecznej czynna 29–30.12 oraz  2– 3.01.2016)

 

Zapraszamy również do udziału w wydarzeniach towarzyszących
obchodom 70-lecia ASP w Gdańsku:

 

Wystawa prof. Kiejstuta Bereźnickiego w 80-te urodziny
Mała Aula /wystawa czynna od 8.12. do 20.12.2015,
codziennie od 12:00–18:00, oprócz poniedziałków
 

Instalacja Małgorzaty Żerwe Rada Wydziału
Sala Senatu / Baszta Słomiana / wystawa czynna od 8.12. do 20.12.2015,
codziennie od 12:00–18:00, oprócz poniedziałków
 

Punkty styczne. Wystawa Międzywydziałowych Środowiskowych Studiów
Doktoranckich ASP w Gdańsku w ramach 70-lecia ASP w Gdańsku
wydarzenie towarzyszące festiwalowi Metropolia jest Okey
Centrum św. Jana w Gdańsku, ul. Świętojańska 50
wernisaż 06.12.2015 / 17:00, czynna do 17.01.2016, codziennie od 10:00–18:00.
 

Akademia Sztuk Pięknych zaprasza!

 

W grudniu tego roku mija 70 lat obecności gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych w rodzimym krajobrazie. Dla wszystkich w niej zatrudnionych to doniosły jubileusz, z takiej okazji warto szeroko otworzyć drzwi i pokazać się publicznie. Ustawiamy się więc w polu widzialności ze świadomością, że świat Akademii to nie jest cały świat sztuk wizualnych, jest jednak dostatecznie rozległy i różnorodny, by się nim interesować. Wydziały: Architektury i Wzornictwa, Grafiki, Malarstwa, Rzeźby i Intermediów..., a pod ich szyldem pracownie, warsztaty i wiele różnych specjalizacji. Ponieważ nie istnieje czysta postać świata, bo ten ukazuje się poprzez reprezentacje, zdecydowaliśmy, że Akademię reprezentować będzie kadra belferska - nauczyciele gramatyki sztuki, twórcy o dojrzałych i bardzo różnych wizjach rzeczywistości i nierzeczywistości. Zobaczmy, kto nas uczy!

 

Namawiamy, by zobaczyć, jak dziś zestrajamy się z rzeczywistością. Wystawa jest zapisem pewnego stadium, śladem naszej obecności w teraźniejszości. Poprzedni jubileusz – 60-lecia – był okazją do szerokiej retrospektywy, teraz kierujemy reflektory na dorobek ostatnich dziesięciu lat.

 

Zawiązują się ze sobą formy, zaplatają w większą całość. Możliwy rozkład wartości wydaje się ogromny, bo tworzymy portret zbiorowy złożony z różnych opowieści; uwalniamy kapitał symboliczny o różnym charakterze, wadze, gęstości i przeznaczeniu. Jest więc polifonicznie i jest polimorficznie, jest zbiorowość i są odrębności - jest własne dzielone ze wspólnym. Bez wątpienia łączy wszystkich zmaganie z formą, z której jednak różny czynimy użytek.

 

Prezentacja w jednym czasie i przestrzeni nie musi rzecz jasna oznaczać „rodzinnej” bliskości. Już samo spotkanie tworzy napięcie. Sprawdźmy, co wynika z wieloletniego doświadczenia współistnienia? Przyjrzyjmy się, jak nasze „razem” zafunkcjonowało, czy w ogóle jest jakieś „razem”? Bo może żyjemy w światach równoległych, nie odnajdując przepływów ani stabilnych punktów odniesienia? Czy stosowane estetyki łączą się w jeden akceptowalny język, ogólnie zrozumiały kod? A może nie powinno się trzymać wszystkich jajek w jednym koszyku? Nie unikajmy kontrowersji, kontrowersje są solą sztuki; sztuka od dawna nie jest krainą łagodności, a oportunizmu nie znosi. Z drugiej strony warto pamiętać o pielęgnowaniu w sobie szacunku dla różnic.

 

Ogarnąwszy całość, osądźmy moc i potencjał Akademii. Gdzie płytko, gdzie głęboko? Jak definiujemy dziś istotności? Ile jest elitarności, a ile przystępności? Ustalmy, skąd dziś wypływa siła dynamizująca, a gdzie zalega kurz. Jak orientujemy się pokoleniowo? Czy znajdujemy nowe rozwiązania powracających problemów? Przyjrzyjmy się uważnie: czy zarysowały się jakieś emblematyczne własności wyróżniające dziś gdańską Akademię spośród innych? Jeśli tak, to jakie?

 

Prowokujemy pytania, te i wiele innych. Zawsze warto je stawiać, chociaż trudno liczyć na proste odpowiedzi.

 

Wystawa czynna jest od 8 grudnia 2015 do 17 stycznia 2016 w przestrzeniach wystawienniczych głównego budynku Akademii (I piętro). Nasz jubileusz zbiega się również z długo oczekiwanym otwarciem starannie zrewitalizowanego przyziemia Wielkiej Zbrojowni i inauguracją w tym wnętrzu Zbrojownia Sztuki – przestrzeń ta odtąd będzie służyć różnorodnym działaniom kulturalnym. Zapraszamy!

prof. Roman Gajewski

 

Źródło: http://www.2pigroup.pl/