012345678

"PO PPROSTU... BUTY" wykład w Warszawskiej Galerii Stalowa

Strona główna » Imprezy Dodano: 2019-02-01

PO PPROSTU... BUTY
zapraszamy na spotkanie
16 listopada 2018 (piątek), godzina 19.00
prowadzi – Jerzy Brukwicki
 

Buty według „Słownika języka polskiego” są „częścią ubioru, którą wkładamy na stopę, aby ją chronić i ozdabiać”. Czy tylko?

Od wieków były wyznacznikami wytworności i elegancji; podkreślały piękno i urodę stroju. Ich forma i styl ulegały, i ulegają nieustannym przekształceniom. Zaskakują i urzekają formą, fakturą, kolorystyką, niekonwencjonalnym materiałem, z którego są wykonane. Stały się artystycznymi, szczególnymi dziełami wyobraźni projektantów, przedmiotami pożądania zarówno kobiet i mężczyzn. 

 


Marylin Monroe, znakomita aktorka filmowa, ikona pop-kultury, często mówiła: „Dajcie kobiecie odpowiednie buty, a zawojuje świat”, a projektant mody, Kenneth Cole twierdził: „Kobieta zakochuje się siedem razy w roku, z czego sześć - w butach”. 
 

 

Kolejne spotkanie z cyklu „(Nie)codzienne dzieła sztuki”:  „Po prostu … buty” wypełnią wiadomości o klasycznych pantoflach Rogera Viviera, czarno-beżowych czółenkach Coco Chanel, szpilkach z czerwonymi podeszwami Christiana Louboutina, mokasynach Tod’s Gommino, zaprojektowanych przez Diego Della Valle, baletkach marki Repetto, ekstrawaganckim obuwiu Alexandra McQueena i szalonych, zabawnych butach Kobiego Leviego, huntersach - najsłynniejszych kaloszach świata,  trampkach Converse, o butach z obrazów Vincenta van Gogha i Andy’ego Warhola, rysunków Tadeusza Kantora, grafik Güntera Grassa i Jerzego Mazusia, obiektów i instalacji Andrzeja Dudka-Dürera, Władysława Hasiora i Józefa Szajny, o nietypowej roli buta Sławomira Mrożka na ścianie jednej z kamienic Torunia, o dwumetrowym pomniku Glan-Fan w Jarocinie.