9876543210

Aukcja Fotografii Macieja Plewińskiego

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2018-11-21

Aukcja Fotografii Macieja Plewińskiego

Sugestywna gra odcieni, estetyczna siła półtonów, zapis codziennych momentów i wizualna dokumentacja wędrówek – wszystko to można znaleźć na listopadowej Aukcji Fotografii Macieja Plewińskiego, która odbywa się online na platformie Auxioner.com i potrwa do 18 listopada.

W ofercie aukcji znalazło się 31 prac artysty, posiadającego ugruntowaną pozycję na rynku sztuki i odnoszącego spore sukcesy. Pasjonaci współczesnej twórczości wizualnej będą mogli wybierać spośród trzech cykli: Ludzie są ludźmi, Notatki z Podróży w Czasie oraz Heliograwiury.

 

Chociaż Maciej Plewiński od najmłodszych lat aktywnie uczestniczył w pracy twórczej ojca, jego prace znacznie różnią się od realizacji Wojciecha już na poziomie formalnym. Podczas gdy ten ostatni upodobał sobie mocno kontrastowe zdjęcia, Maciej w sztuce fotograficznej dużo bardziej zdaje się cenić estetyczną siłę półtonów, sugestywną grę odcieni.

 

Cykl fotografii Ludzie są ludźmi stanowi zapis przypadkowych, prozaicznych, ale jednak interesujących w swojej codzienności momentów. Ich bohaterami są, jak twierdzi Andrzej Strumiłło, mieszkańcy dnia powszedniego. W obiektywie Macieja Plewińskiego powszechność ta okazuje się być nam bardzo bliska. Uświadamiając sobie, że moglibyśmy stanowić jej część, dzieła te osobiście nas dotykają.

Serię Notatki z podróży w czasie natomiast, nazwać można wizualną dokumentacją z wędrówek samotnego włóczęgi. Puste, odludne przestrzenie oraz uchwycone z bliska szczegóły scenerii ujęte najczęściej w kolorach monochromatycznych, potęgują atmosferę wyobcowania i anonimowości w wielkim świecie.

 

Maciej Plewiński w 1982 roku za radą Andrzeja Pietscha zaczął robić heliograwiury. Przez dekadę powstało ich kilkadziesiąt. Heliograwiura, znana również jako fotograwiura, to technika polegająca na trawieniu obrazu fotograficznego w miedzianej płycie i drukowaniu obrazu w prasie miedziorytniczej. Fotograf łączy ją często z mezzotintą, czasem ruletką czy miedziorytem. Po 25 latach wraca do tej techniki. Na aukcji można nabyć grafiki z lat 80. i prace najnowsze.

 

Jak twierdzi sam artysta, nigdy nie był związany z żadnym czasopismem. Świat reklamy, w który wszedł jako asystent Ryszarda Horowitza w połowie lat osiemdziesiątych, bardziej go przerażał aniżeli pociągał. Po powrocie do Polski pracował on jako wolny strzelec dla kilku dużych firm, jednak po zagarnięciu rynku przez sieciowe, wielkie agencje reklamowe, artysta zdecydował się z niego wycofać. Jego praca twórcza obecnie w ogromnej większości składa się na tworzoną fotografię artystyczną.

 

Aukcja fotografii Macieja Plewińskiego z cyklu: Ludzie są Ludźmi oraz Notatki z Podróży w Czasie, platforma aukcyjna

 

Auxioner.com, https://www.auxioner.com/

MACIEJ PLEWIŃSKI

 

Maciej Plewiński, urodził się 10 kwietnia 1955 roku w Krakowie. Członek ZPAF od 26 listopada 1996 roku. Absolwent PLSP w Krakowie (uczeń Stanisława Rodzińskiego) i Wydziału Grafiki krakowskiej ASP (dyplom u prof. Andrzeja Pietscha i prof. Zbigniewa Łagockiego w 1980).

 

W 1982 zaczyna eksperymenty z techniką heliograwiury (fotograwiury), która staje się jego specjalnością w latach 1982-92. W roku 1985 wyjeżdża przez Niemcy, gdzie odbywa stypendium w Fachhochschule w Munster fundowane przez Wolfganga Troschke, do USA. W latach 1985 -1986 asystent Ryszarda Horowitza w Nowym Jorku.

 

Od 1988 pracuje w Krakowie jako niezależny grafik i fotograf.

 

Uzyskał liczne nagrody i wyróżnienia m. in.: 1984 - wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie na Grafikę w Łodzi i I nagroda w Przeglądzie Grafiki Młodych w Krakowie, 1989 - wyróżnienie na Festiwalu Grafiki Krajów Europy wschodniej w Menton, Francja.