01234567

Aukcje sztuki na początku grudnia

Strona główna » Polecamy Dodano: 2018-12-04

Pierwszy tydzień grudnia na zapowiada się bardzo intensywnie. W przeciągu kilku dni odbędzie się aż 9 aukcji, w których można licytować online – sztuki, biżuterii, numizmatyki oraz aukcje charytatywne. Będzie zatem okazja zarówno na świąteczne zakupy jak i na dobry uczynek.

Interesującą ofertę aukcyjną na początek miesiąca przygotował Dom Aukcyjny i Galeria Antiqua et Moderna. 8 grudnia w ramach Aukcji Sztuki Współczesnej, która rozpocznie się o godzinie 19.00 pod młotek pójdą 52 pozycje. Wybór prac jest imponujący.

Z ceną wywoławczą 36 000 zł wystawiona zostanie praca dwustronna „Zakopane” autorstwa Andrzeja Wróblewskiego. Wykonana ulubioną w tym czasie techniką artysty czyli tuszem lawowanym na papierze praca datowana jest na około 1954 rok.

„Zabawy na balkonie” Jarosława Modzelewskiego, współzałożyciela Gruppy, wykonane temperą żółtkową na płótnie wystawione zostaną na aukcji z ceną wywoławczą 40 000 zł. Prace tego artysty, odznaczające się niezwykłym odrealnieniem świata widzianego, zobaczyć można obecnie w warszawskiej „Zachęcie” w ramach wystawy „Co po Cybisie?”. Kolejną interesującą pozycją jest płótno „Pejzaż” z 2001 roku. Wykonana w technice malarstwa olejnego praca, cieszącego się niesłabnącym uznaniem w Polsce i zagranicą Tadeusza Dominika ma cenę wywoławczą 25 000 zł.

Zainteresowani grafiką artystyczną będą mieli okazję do nabycia wyjątkowej serigrafii barwnej Andy’ego Warhola. Praca sygnowana na odwrocie stemplem “Published by Sunday B. Morning” oraz “fill in your own signature” pochodzi z cyklu “Flowers” I datowana jest na rok 1970. Cena wywoławcza grafiki to 2 800 zł.

W ofercie Domu Aukcyjnego znalazła się także praca zmarłego niedawno Edwarda Dwurnika. Olej na płótnie zatytułowany „Płock” pochodzi z jednego z najważniejszych w twórczości malarza cyklu „Podróże autostopem” rozpoczętego w roku 1966. Licytowany na aukcji obraz powstał w 1980 roku i wystawiony zostanie z ceną wywoławczą 20 000 zł.

Kolejnymi pracami wartymi uwagi są serigrafie jednego z najważniejszych polskich artystów – Jerzego Nowosielskiego. Sygnowany i datowany oł.p.d.: Jerzy Nowosielski 1997 r oraz opisany l.d.: 46/50 „Gang kobiecy” ma cenę wywoławczą 6 500 zł, natomiast „Akt czerwony” z niższego nakładu 15 odbitek, sygnowany i datowany oł.p.d.: Jerzy Nowosielski 97 oraz opisany l.d.: 9/15  - 6 000 zł cena wywoławcza.

Przy wszystkich tych niewątpliwie wyjątkowych nazwiskach, niezwykłą pozycją jest praca Wojciecha Fangora MB 5, 1970-2002 r. Olej na płótnie sygnowany przez autora na odwrocie, Fangor MB 5, 70-02 wystawiony zostanie na aukcji z ceną wywoławczą 360 000 zł. Jest to wyjątkowo interesująca oferta zwłaszcza zważywszy na rekord, który został osiągnięty dnia 29 listopada 2018 roku – praca „M 39” osiągnęła kwotę 4,72 miliona złotych na aukcji w Desie Unicum i stała się najdrożej sprzedanym dziełem sztuki w Polsce.

Wśród innych aukcji dostępnych za pośrednictwem portalu onebid.pl znalazły się między innymi dwie aukcje charytatywne. 4 grudnia o godzinie 18.00 w Domu Aukcyjnym Rempex odbędzie się 2 Aukcja Charytatywna ASP – ARTYSTA W POTRZEBIE, a 6 grudnia w Domu Aukcyjnym Art. In House – Aukcja Charytatywna Fundacji Obraz w Pigułce – Człowiek na Księżycu. Licytacje będą bardzo intratne – nabywając dzieło sztuki wspomożemy tych, którzy naszej pomocy naprawdę potrzebują.