01234567

Biały dywan leci przez świat - instalacja Ahmeta Kavasa

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2018-10-05

W piątek (5.10) o godz. 10:00 zapraszamy na montaż i otwarcie instalacji tureckiego artysty Ahmeta Kavasa (Kavachi) na fasadzie jednego z bloków na Osiedlu Tysiąclecia w Katowicach (ul. Chrobrego 38). Kavachi jest kolejnym artystą – rezydentem odwiedzającym Katowice w ramach tegorocznej edycji Katowice Street Art AiR.


Projekt Ahmeta Kavasa (Kavachi) „Biały Dywan Leci Przez Świat” zasadza się na skompletowaniu białych materiałów, ubrań i tkanin z pomocą mieszkańców Katowic. Artysta w metaforyczny sposób sięga po tkaniny, które wydobyć może z domowych pieleszy by stworzyć z nich artefakt. Po zgromadzeniu materiałów właścicieli ubrań, a także zainteresowanych obserwatorów zaprosiliśmy do zszycia tkanin w celu stworzenia jednego wielkiego białego dywanu, będącego nawiązaniem do zagadnienia pokoju na świecie, nadziei i współistnienia. W tym sensie powierzchnia, na której się gromadzimy by współdziałać tworzy platformę dyskusji, dialogu i koegzystencji, dowodu na to, że można żyć i działać w pokoju i z wzajemną tolerancją. Dywan powieszony na fasadzie wysokiego budynku mieszkalnego, łączy symbolicznie ziemię z niebem.Sam artysta tak opisuje swoją instalację:
„Na Śląsku głęboko odczułem przenikanie się trzech płaszczyzn: podziemia, gdzie pracują górnicy, powierzchni, gdzie spotykają się ze swoimi rodzinami oraz nieba, gdzie mieszka Bóg. Nawiązałem do tych wątków w moim projekcie, gdzie zbiórka białych tkanin z pomocą mieszkańców oraz ingerowanie w ich prywatną przestrzeń w poszukiwaniu starych materiałów była symbolicznym aktem schodzenia w podziemie. Kolejno wszystkie zebrane tkaniny zszyte zostały kawałek po kawałku w jeden obiekt. W akcie łączenia tkanin brali udział mieszkańcy, których poprosiłem o wymyślenie życzenia. Biel kojarzy się z harmonią i niewinnością a sam zbiorowy performance szycia dywanu stał się platformą dyskusji o gościnności, miłości, śmierci, rodzinie, przyjaźni, polityce i pokoju na świecie. Dywan o wymiarach 1,5 m x 34 m x 0,5 m powieszony na budynku umożliwia ludzkim życzeniom dotarcie do nieba.”

Ahmet Kavas (ur. 1989 w Denizli, Turcja). Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Muğla w Turcji oraz Malarstwa na Uniwersytecie Hacettepe w Ankarze. Stypendysta Uniwersytetu Jana Evangelisty Purkyně w Uściu nad Łabą. W swojej twórczości przyjmuje krytyczne spojrzenie wobec spraw społecznych, politycznych i tożsamości kulturowej. Skupia się na grupach będących w społeczeństwie w mniejszości i podobieństwie problemów z jakimi muszą się konfrontować. Wykorzystuje różnorodne techniki, od malarstwa, przez rysunek, fotografię aż po obiekty i tymczasowe instalacje. Swoją pierwszą indywidualną wystawę zatytułowaną “Mommy when will I get married” zaprezentował w 2017 roku w Third Space w Helsinkach. Sposórd wystaw zbiorowych, w których uczestniczył należy wymienić: „Immer Ärger mit den Großeltern” w Kunsthaus Dresden, „Desintegriert Euch!”, w Kronprinzenpalais Berlin, „You left behind” w Galerii Kasa w Stambule, „Public Keys” Baumwollspinnerei, Lipsk, „Geography” LGBT Pride Week Exhibition, GaleriBu, Stambuł, „Çanakkale Art Walk: Homeland” Kunsthalle, Osnabrück, „Akbank Contemporary Artists Prize Exhibition” Stambuł 2017, „Acting Space – Bauhaus Goes Kunstfest” Kunstfest, Weimar, 2016. Studiuje na Uniwersytecie Bauhausu w Weimarze. Żyje i pracuje w przestrzeni.