9876543210

Cymbały znane i nieznane

Strona główna » Aktualności Dodano: 2020-09-04

Album młodych cymbalistów dostępny do posłuchania.

Młodzi muzycy wydali swój dwupłytowy album na cymbałach rzeszowskich. Premiera 2 września!

Informacja prasowa | 2020-09-02

Ukazał się pierwszy w Polsce album młodych cymbalistów pt. Cymbały znane i nieznane pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego – efekt projektu ARTISTIC realizowanego przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego w Rzeszowie. Pierwsza płyta zawiera 21 tradycyjnych utworów ludowych, płyta druga to cykl 14 kompozycji i aranżacji utworów rozrywkowych, popularnych i klasycznych. Nagrania odbywały się w czerwcu w Studio Koncertowym im. Tadeusza Nalepy Polskiego Radia Rzeszów.

Płytę można odebrać w Ośrodku Kultury Grodzisko Dolne, tel.: 17 243 61 41, e-mail: gok@grodziskodolne.pl. Egzemplarz bezpłatny.

Album, stworzyli młodzi ludzie związani z Kapela Grodziszczoki i Ośrodkiem Kultury z gminy Grodzisko Dolne (powiat leżajski). Kapela powstała w połowie lat 60-tych w roku 1965 z inicjatywy Władysława Dubika – kierownika biblioteki w Grodzisku Dolnym. Od 2014 r. trwa fascynująca przygoda młodych ludzi z muzyką ludową. Dzisiaj to już kolejne pokolenie muzyków w regionie podtrzymujących tradycję gry na cymbałach. Michał został wtajemniczony w sekrety cymbał przez nieżyjącego już Edwarda Markockiego, jednego z najbardziej zasłużonych cymbalistów w regionie.

Całkowity koszt zadania: 5820,36 zł, w tym:

 • Ośrodek Kultury: 2.120,36 zł
 • Wpłaty darczyńców: łącznie:  2.900,00 zł
 • Operatorzy finansowi: 800 zł

Album w składzie:

Nad albumem pracowali młodzi muzycy: rodzeństwo Rydzik - Michał (28 l.), Agnieszka (22 l.), Aleksandra (16 l.)
i Anna (14 l.) oraz Piotr Markocki (25 l.).

Album utworów ludowych i współczesnych

Cymbały znane i nieznane to album, który proponuje zupełnie nowe, unikalne brzmienie współczesnym hitom, klasycznym kompozycjom oraz  pieśniom ludowym. W ramach projektu został wydany 2-częściowy album, który ukaże bogactwo i różnorodność tradycyjnych utworów muzycznych granych w Grodzisku Dolnym i okolicach. Album posiada znamiona encyklopedii muzycznej dawnej wsi podkarpackiej w odniesieniu do różnych grup wiekowych oraz sytuacji życia wiejskiego (codziennego oraz świątecznego). Prezentacje albumowe wieńczą tradycyjne utwory ludowe oraz aranżacje utworów rozrywkowych, popularnych i klasycznych znanych wszystkim z list przebojów.

Album ma ogromną wartość edukacyjną i dokumentacyjną ze względu na przekrojowość prezentowanych utworów. Jego celem jest dokumentacja i promocja muzycznej kultury ludowej, promocja niematerialnego dziedzictwa kulturalnego Podkarpacia, a przede wszystkich zachowanie i zaprezentowanie cymbałów jako instrumentu uniwersalnego – Małgorzata Kilian, koordynator projektu ARTISTIC.

Na płycie znajduje się łącznie 35 melodii, w tym 21 z repertuaru tradycyjnego (galopki, tramle, krakowiaki, oberki, sztajery) oraz 14 utworów rozrywkowych i popularnych (np. "Despacito") a także aranżacje muzyki klasycznej (np. "Pożegnanie Ojczyzny" M. K. Ogińskiego). Wszystkie utwory wykonane są na cymbałach rzeszowskich - tradycyjnym dla Rzeszowszczyzny instrumencie ludowym. Utwory zawarte na albumie odtwarzają dawną kulturę muzyczną naszego regionu jak również ukazują cymbały jako instrument wszechstronny
i posiadający spore możliwości wykonawcze. W świetle wielu nurtów muzycznych i współczesnych wskazanie dobrego kierunku i wzorca ma pierwszorzędne znaczenie dla zachowania tradycji. Album jest ogniwem łączącym tradycję i teraźniejszość oraz stanowi materiał edukacyjny dla współczesnych adeptów muzyki.

Do muzyki ludowej, tradycyjnej człowiek dorasta dopiero z wiekiem.

Na cymbałach gram od 14 roku życia. W ostatnim czasie widzę narastanie mody na instrumenty inne, nietypowe, poszukiwanie nowych brzmień, estetyczne zestawianie kontrastów. Zaprezentowanie tradycyjnych utworów
z nowoczesnymi oraz łączenie różnych nurtów muzycznych przynosi ciekawe efekty. Cymbały znane i nieznane to pierwsze tego typu wydawnictwo, dlatego też myślę, że zasługuje ono na uwagę –
mówi Michał Rydzik, beneficjent projektu ARTISTIC, muzyk.

Cymbały znane i nieznane

 

O cymbalistach mówi się, że doskonale potrafią się odnaleźć w każdej sytuacji muzycznej. W zespołach pełnią różne funkcje – uczestniczą w prowadzeniu melodii, wypełniają harmonicznie przestrzeń między głosem melodycznym a basem, a także kształtują warstwę rytmiczną. Wszechstronność instrumentu, a także niepowtarzalna barwa jego długo wybrzmiewających współbrzmień sprawiają, że znakomicie sprawdza się on
w grze solowej. Wszystkie utwory znajdujące się na albumie będą z czasem dostępne w sieci za darmo, a dla tych, którzy wzięli udział w zbiórce na ten cel, przygotowany jest wyjątkowy muzyczny pakiet w tym album w wersji fizycznej. Obecnie cymbały są instrumentem ludowym, używanym solowo lub w kapelach na Białorusi, Ukrainie, Węgrzech, w Mołdawii, Rumunii, Słowacji, Czechach, Austrii i Polsce. Instrument ten posiada wiele swoich odmian. Wymienić możemy cymbały wileńskie, rzeszowskie, białoruskie, węgierskie, huculskie a nawet chińskie.

 

Kampania crowdfundingowa alternatywą dla pomysłów

Kampania jest częścią akcji pilotażowej prowadzonej w ramach projektu ARTISTIC, mającej na celu testowanie crowdfundingu jako instrumentu finansowego dla wsparcia projektów dotyczących niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Projekt ARTISTIC był realizowany w ramach Programu Interreg Central Europe współfinansowanego z EFRR - dodał menedżer ds. komunikacji projektu.

Alternatywą dla standardowych form pozyskania kapitału jest rozwijające się coraz prężniej zarówno w Stanach Zjednoczonych, ale również w Europie finansowanie społecznościowe (crowdfunding). Dla rozwoju crowdfundingu istotne znaczenie miał kryzys finansowy, który rozpoczął się w latach 2007–2008. Również
w Polsce istnieją platformy pośredniczące w transakcjach crowdfundingowych zachęcające do wsparcia finansowego konkretnych projektów. Finansowanie społecznościowe polega na otwartym zaproszeniu poprzez użycie platformy internetowej do wsparcia finansowego inicjatywy pomysłodawcy w formie darowizny lub w zamian za określoną korzyść. Dzięki temu pomysłodawca trafia ze swoim projektem do wielu darczyńców, którzy mogą być zainteresowani ulokowaniem swoich środków w jego przedsięwzięciu. Konsekwencją tego jest to, że tego typu projekt angażuje zdecydowanie więcej uczestników niż tradycyjne formy finansowania.

Wydanie płyty zostało zrealizowane m.in. w ramach kampanii crowdfundingowej tzw. finansowania społecznościowego. Aktywność pasjonatów muzyki sfinansowała projekt w 48% potrzebnych środków. Szczególne podziękowania dla p. Dawida Fusi  p. Marty Porzuczek i  Zofii Rydzik za najwyższe wpłaty. Pozostała kwota została pokryta z budżetu Ośrodka Kultury Grodzisko Dolne. Wśród darczyńców operatorzy finansowi m.in. Bank Spółdzielczy w Leżajsku.  Zebrane pieniądze od darczyńców zostały przeznaczone na ZAiKS oraz koszty związane z  tłoczeniem albumu.  Całość Projektu zamknęła się w kwocie 5820,36 zł. Koszty realizacji
i masteringu zostały pokryte przez Polskie Radio Rzeszów.

Dzięki przedstawieniu swojego pomysłu na portalu crowdfundingowym od samego początku nasz beneficjent  miał możliwość tworzenia i kształtowania relacji ze swoimi odbiorcami, którzy współfinansowali projekt. Równocześnie dzięki temu, że finansujący od początku niejako obserwują powstawanie produktu, czują się za niego współodpowiedzialni, rośnie w nich świadomość istnienia produktu oraz jego pozytywnego wizerunku. Również zależy im na sukcesie przedsięwzięcia. Co więcej, stają się oni propagatorami projektu, zachwalają go wśród znajomych, przekazują o nim informacje, a tym samym dbają o jego wizerunek - Małgorzata Kilian, koordynator projektu ARTISTIC.

 

Fan’page Kapeli Grodziszczoki
YouTube
Michał Rydzik

Pliki do pobrania:

 • Zdjęcie płyty nr 1 i nr 2
 • Utwór „Despacito” w wykonaniu Aleksandry Rydzik
 • Plakat zapowiadający wydanie albumu

 

Informacje uzupełniające:

Wybór nagrań, kierownik artystyczny: Michał Rydzik
Nagrania i mastering: Polskie Radio Rzeszów
Producent płyty: Ośrodek Kultury Grodzisko Dolne

Projekt wpierali:

 • Ośrodek Kultury Grodzisko Dolne – producent płyty
 • Polskie Radio Rzeszów – realizacja i mastering
 • "Farba Films - Kacper Leśniewski" – realizacja filmu promocyjnego
 • Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli. Oddział Muzeum Okręgowego – udostępnienie Muzeum do zrealizowania filmu
 • Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej – udostępnienie z archiwum fotografii
 • Wojewódzki Dom Kultury – udostępnienie nagrań muzyków z Spotkań Cymbalistów
 • RARR S.A. -  jedna z dwunastu instytucji z ośmiu regionów Europy Środkowej, które w partnerstwie realizują projekt „ARTISTIC”

 

Patronat medialny: Polskie Radio Rzeszów, TVP3 Rzeszów, GC NOWINY, nowiny24.pl, Pismo Folkowe, FOLK RADIO, Radio Kielce

Dane do kontaktu:
Małgorzata Kilian
tel. 17 867 62 29
e-mail: mkilian@rarr.rzeszow.pl

Dział Projektów i Programów Krajowych i Międzynarodowych
Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
ul. Szopena 51, 35-959 Rzeszów