9876543210

Ferie w Muzeum Żup Krakowskich

Strona główna » Polecamy Dodano: 2016-01-13

 

WIELICZKA: Ferie w Muzeum 2016
Posłuchaj, odkryj i zainspiruj się

 

Wreszcie nadchodzą upragnione ferie a wraz z nimi mnóstwo ciekawych pomysłów na poznawanie otaczającego świata i siebie.

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza od 19 do 29 stycznia na interaktywne spotkania do Zamku Żupnego i Muzeum w kopalni soli.

 

W programie spotkanie na granicy rzeczywistości i świata legend m.in. z magiczną laską sztygarską, wędrówka szlakiem soli świata, spotkanie ze sztuką, wspomnienia dziadków o zimowych zabawach, odkrywanie wyjątkowości kwarcu – jednego ze skarbów Ziemi, poznawanie specyficznych i groźnych dźwięków wybuchów w kopalni.

 

A ponieważ wkroczyliśmy już w karnawał ostatnie zajęcia poświęcone zostaną tradycjom karnawałowym w Polsce i na świecie, uczestnicy wykonywać będą maski na bal kostiumowy w  średniowiecznym zamku (30.01), który zakończy ferie. Zapraszamy.

 

Ilość miejsc na zajęcia ograniczona.
Koszt udziału w feriach:
Zajęcia w zamku – 3 zł
Zajęcia w Muzeum w kopalni – 9 zł
Bal - 15 zł
Informacja: 12 189 16 33, rezerwacja przez formularz zgłoszeniowy http://www.muzeum.wieliczka.pl

 

Program:
19.01 (wtorek) -  Podziemny świat legend (Muzeum w kopalni)
Kopalnia to miejsce w którym rzeczywistość styka się ze światem fantastycznym. Dzieci poznają najciekawsze legendy związane z wielicką kopalnią, które przeniosą je w tajemniczy i niezwykły świat.  Zobaczą magiczną laskę sztygarską, cudowny pierścień i  zaczarowany młynek oraz  narosty solne ( stalaktyty, stalagmity, kalafiory i włosy). Na uczestników czekają różne zadania do wykonania.

 

20.01 (środa) - Zmagania ze sztuką (Zamek)
W muzeach można spotkać różne dzieła sztuki, w  Zamku Żupnym także. Tu dzieci dowiedzą się czym wyróżnia się artysta oraz zapoznają się z techniką kolażu. Spróbują odkryć w sobie artystyczne talenty tworząc własne dzieło sztuki.

 

21.01 ( czwartek) - Rodzice naszych rodziców i ich święto (Muzeum w kopalni)
Jak dawniej bawiono się zimą, czy potrzebny nam dziś drogi sprzęt sportowy by miło spędzać czas na świeżym powietrzu? O przepis na udaną zimę i o to jak wyglądały dawniej zabawy na śniegu zapytani zostaną dziadkowie, którzy przybędą z wnukami na zajęcia i opowiedzą o swoich zimowych przygodach. Potrzebne będą stare rodzinne fotografie, przedstawiające zimowe zabawy.

 

22.01 (piątek) - Kolor i blask (Zamek)
Warsztaty dotyczą wystawy czasowej „Kwarc”.  Na uczestników czekają zabawy i zagadki , dzięki którym odkryją tajemnice jakie skrywa w sobie ziemia. Dowiedzą się czym jest minerał oraz co wpływa na jego kolor i kształt. Poznają również wierzenia w niezwykłe właściwości poszczególnych kamieni.

 

26.01 (wtorek) - Podziemni przyjaciele górnika  (Muzeum w kopalni)
Czy w kopalni pracują tylko ludzie? Uczestnicy zajęć poznają ekspozycję muzealną na III poziomie kopalni  pod kątem pracujących pod ziemią koni. Na dzieci czekają różne zadania-niespodzianki  dzięki, którym poznają specyficzne terminy  związane z końmi oraz charakter ich pracy.


27.01 (środa) -  Sól na świecie (Zamek)
Warsztaty zabiorą w fascynującą podróż po różnych zakątkach świata, w których pozyskuje się sól. Do poznania różnych metod produkcji soli posłużą zdjęcia z międzynarodowego konkursu „Sól na świecie w fotografii”, a przygotowane zadania pozwolą zrozumieć dlaczego sól przybiera różne formy i kolory.

 

28.01 (czwartek) - Odgłosy podziemi  (Muzeum w kopalni)
Kopalnia to miejsce specyficznych dźwięków. Do poznania niektórych odgłosów posłuży wystawa „Podziemne wybuchy…”. Choć brzmi  groźnie to zajęcia będą przeprowadzone zgodnie z obowiązującym prawem górniczym. Na uczestników będą czekały zadania wymagające „wielkiej ostrożności”, która zawsze potrzebna jest górnikom zajmującym się materiałami strzałowymi.

 

29.01 (piątek) - Karnawałowe tradycje (Zamek)
Karnawał wprowadza w czas radości i zabawy. Dzieci poznają historie i tradycje karnawałów zarówno w Polsce jak i na świecie. Zmierzą się z różnymi zadaniami, wśród których będzie też wykonanie własnej maski karnawałowej.

 

30.01 (sobota) -  KARNAWAŁOWY BAL MASKOWY  (Zamek),
Miejscem balu będzie komnata w  średniowiecznym zamku. Do wspólnej zabawy zaproszone są dzieci wraz z opiekunami w strojach i maskach karnawałowych.

 

 


Mama, tata i ja - „Kolory Ziemi”

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka serdecznie zaprasza na pierwsze w 2016 Roku spotkanie  z cyklu  „Mama, Tata i Ja”. „Kolory Ziemi” w niedzielę 17 stycznia o godz. 10.00 i 12.30 w Zamku Żupnym w Wieliczce.
Warsztaty nawiązują do wystawy „Kwarc”.  W trakcie zajęć rodziny będą odkrywać  sekrety, jakie skrywa w sobie Ziemia. Zagadki i łamigłówki odsłonią tajemnice kwarcu, opowiedzą o kolorach występujących w naturze oraz o trudnej, lecz ciekawej pracy badaczy Ziemi.  W Zamku Żupnym każdy uczestnik stanie się poszukiwaczem skarbów, który będzie zmagać się  z najróżniejszymi wyzwaniami.

 

Koszt udziału: 10 zł bilet rodzinny / dla 4 osób. Zniżki dla posiadaczy: Krakowskiej Karty Rodzinnej 3+, Wielickiej Karty Dużej Rodziny 3+ i Karty Dużej Rodziny. Informacja na http://muzeum.wieliczka.pl/edukacja/dla-rodzin/mama-tata-i-ja/ 
Zajęcia skierowane do dzieci w wieku od 6 do 12 lat.
Rezerwacja: 12 289 16 14 

 

Mama, tata i ja w 2016 roku

17.01 Kolory Ziemi (Zamek)
14.02 Podziemne Walentynki  (Muzeum w kopalni)
13.03 Wielkanocne tradycje (Zamek)
10.04 Odgłosy kopalni (Muzeum w kopalni )
8.05  Sztuka  w Muzeum – Władysław Skoczylas (Zamek)
26.06 Wakacyjny solny szlak (Muzeum w kopalni)
11.09  Za klasztorną furtą (Zamek)
9.10 Pokonać bariery  (Muzeum w kopalni)
13.11 Droga do wolności ( Zamek )
11.12 Święty uśmiechnięty (Muzeum w kopalni)

 

 

Źródło: Muzeum w Wieliczce

http://www.muzeum.wieliczka.pl