9876543210

Festiwal Nowego Teatru w Rzeszowie

Strona główna » Polecamy Dodano: 2016-11-22

„Samotność…” i „Harper” na Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie

21 listopada zagrano „Samotność pól bawełnianych” Bernarda-Marie Koltèsa w reżyserii Radosława Rychcika. 25 listopada pokaz „Harper” Simona Stephensa w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.

3. edycja Festiwalu Nowego Teatru jest kontynuacją  jednego  z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce – Rzeszowskich Spotkań Teatralnych.

W obecnej formule festiwal jest skoncentrowany na „nowym teatrze”, który całkowicie przewartościował pojęcie dramatyczności, zwracając się z jednej strony ku aktom performatywnym, z drugiej zaś – ku przekazowi multimedialnemu.

Trzon programu stanowią spektakle czerpiące z języka nowych mediów, od dosłownego wykorzystania technologii cyfrowej w tworzeniu rzeczywistości scenicznej, po niewidoczne na pierwszy rzut oka przejmowanie ich konwencji przedstawieniowych i strategii narracyjnych.
Dopełnieniem głównego nurtu festiwalowego jest idiom Multimedia/Konteksty: ŚLADY, obejmujący działania artystyczne usytuowane na styku teatru, performansu i sztuk wizualnych, których istotą jest przekraczanie granic pomiędzy różnymi dziedzinami sztuki.

W festiwalu biorą udział przedstawienia stworzone przez artystów decydujących o obliczu współczesnego polskiego teatru. Wśród nich dwa nasze spektakle. „Harper” w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego to „przejmujące studium kobiety po przejściach” – jak określono przedstawienie w Gazecie Prawnej. Spektakl miał premierę w październiku i debiutuje przed publicznością  festiwalową.  Z kolei  „Samotność pól bawełnianych” to niekwestionowany hit festiwalowy. Spektakl zjeździł cztery kontynenty i  wciąż kontynuuje swoje światowe  tournée.

 

Źródło: http://teatrzeromskiego.pl/