9876543210

Fotografia to dobra inwestycja

Strona główna » Aktualności Dodano: 2018-12-18

Fotografia to kluczowy wynalazek współczesności, który ukształtował naszą kulturową świadomość i nieustannie dokumentuje otaczający nas świat. Podczas gdy myśl o wydaniu fortuny na fotografię może wydawać się zniechęcająca dla kogoś, kto właśnie rozpoczął swoją przygodę z kolekcjonerstwem, zdjęcia są faktycznie jednym z najbardziej dostępnych rodzajów medium, które można nabyć w przystępnej cenie. Warto podkreślić, że obecnie, rynek tej dziedziny sztuki kwitnie i interesuje coraz więcej kolekcjonerów.

Bezpieczna inwestycja

Na rynku sztuki fotografia jest bardzo atrakcyjną niszą dla koneserów zarówno technik analogowych oraz tych bardziej współczesnych, cyfrowych. Wybór leży między ikonicznymi zdjęciami światowej sławy fotografów i obiecującymi młodymi artystami, których prace z roku na rok zyskują na wartości. W przeciwieństwie do malarstwa, które wymaga odpowiednich warunków ekspozycyjnych, fotografia może występować jako jedna z odbitek. Jest często realizowana w różnych formatach, oraz drukowana na różnych rodzajach papieru. Mówiąc o przeznaczonym funduszu, w przeciwieństwie do jednego obrazu malarskiego, może funkcjonować jako rękodzieło w postaci tryptyku, ponieważ ze względu na swoją krótką historię, nie osiąga tak zawrotnych cen jak konkurencyjna dziedzina - malarstwo.


Dostępność

Dzięki temu, że coraz więcej uwagi poświęca się wspomnianemu środkowi artystycznego przekazu, internetowa baza danych stworzona z pomocą licytowanych i sprzedanych dzieł, sukcesywnie wzrasta.  Łatwiej jest nam oglądać zdjęcia z całego świata w jednym miejscu. Na rynku jest także wiele książek i stron internetowych, które zapewniają wgląd w profile fotografów i ich dzieła. Coraz łatwiej można śledzić więc aktualne trendy i tendencje kolekcjonerskie.

Rynek fotografii

Istnieje kilka źródeł za pomocą których możesz zakupić fotografię: aukcje sztuki (także wirtualne), komercyjne galerie czy osoby prywatne. Najlepszym miejscem do zapoznania się z międzynarodowym rynkiem i wielkimi nazwiskami są duże domy aukcyjne (Christie's, Sotheby's). Katalogi i wyniki sprzedaży są dostępne na ich stronach internetowych, co świetnie nadaje się do badania historii rynku.


Co kolekcjonować

Ludzie zbierają zdjęcia z różnych powodów i na różne sposoby. Niektórzy kolekcjonują zdjęcia według określonej kategorii (portret, martwa natury, krajobraz) lub według określonego tematu (lotnictwo, krajobrazy danego regionu). Inni tworzą je  według stylu, okresu lub techniki (heliograwiury, cyjanotypia, fotografia cyfrowa, fotomontaże).

Wyjątkowe medium

Niezależnie od tego, czy jest to opowieść zawarta w materiale przedstawionym na zdjęciu, historia kryjąca się za tym, jak i dlaczego powstało zdjęcie czy też historia życia fotografa - każde zdjęcie ma coś do powiedzenia. Jednym z powodów, dla których gromadzenie fotografii może być ekscytujące - i uzależniające - jest to, że możesz nieustannie oglądać jedno zdjęcie i za każdym razem inaczej je interpretować.

Autor: Redakcja Auxioner.com