grupawolno, „Nic nie widzicie, nic nie rozumiecie” („50 plus”)

Strona główna » Aktualności Dodano: 2019-09-27

Galeria  Kuratorium, ul. Sienna 43a, 01-045 Warszawa

28.09., godz. 17.00 – do ostatniego gościa

29.09., godz. 12:00 – 20:00

 

współpraca HOS gallery

https://www.hosgallery.pl/

 

Już w najbliższą sobotę w przestrzeni galerii Kuratorium (ul. Sienna 43a, Warszawa) będzie miała miejsce jednodniowa akcja #grupawolno połączona ze sprzedażą na metry kwadratowe obrazu na płótnie długości 10 metrów.

 

W trakcie happeningu podczas otwarcia pierwszej wystawy #grupawolno w grudniu zeszłego roku, miedzy tekstami o sztuce i filozofii, padły ze sceny słowa o dziennym artystycznym minimum w postaci 50 złotych. I tak wyłonił się pomysł dzieła sztuki poświęconego banknotowi właśnie o tym nominale, jego odcieniom niebieskości i charakterystycznemu profilowi monarchy. Osiowski i Słonecka stworzyli serię serigrafii z powielaną podobizną króla oraz jeden duży obraz-kolaż o wymiarach 2,30 m x 10 m zatytułowany „Nic nie widzicie, nic nie rozumiecie”. Intencją artystów jest pocięcie płótna na kawałki i sprzedaż na metry kwadratowe w trakcie kilkugodzinnego performance. Każdy uczestnik akcji może wybrać dowolny fragment płótna, który zostanie wycięty i profesjonalnie naciągnięty na blejtram. Artyści przygotowali też niewielkie serigrafie ze zwielokrotnioną podobizną króla - w cenie odpowiadającej ilości umownych „pięćdziesięciozłotówek” na jednym arkuszu.

Akcję uświetni występ niemalującego członka #grupawolno Antoniego Gustowskiego, który przygotował muzyczną ilustrację dla niecodziennych działań wystawienniczo-performatywnych. Repertuar obejmuje przygotowane specjalnie na tę okazję kompozycje z elementami improwizowanymi oraz aleatorycznymi, jak również piosenki "przechwycone" na zasadzie ready-made, "chansons trouvées". 

Wielu artystów przed nimi poświęciło tematykę swych prac wizerunkom walut lub motywów na nich powracających, inni wykorzystywali imitacje lub oryginały banknotów. Jednak większość z nich odwoływała się do nich jako symboliki bogactwa, kapitalizmu. Zaś #grupawolno traktuje banknot umownie, nieco frywolnie i pozornie absurdalnie, jako niezbędne dla artysty dzienne minimum do przeżycia.  Akcja ma ironiczny charakter i stanowi rodzaj komentarza wobec prawideł rządzącymi rynkiem sztuki. Działania #grupawolno podważają mit elitaryzmu sztuki, jej niedostępności i prestiżu, nieznajdującego często odbicia w sytuacji ekonomicznej osób ją uprawiających.

 

o #grupawolno 

#grupawolno to otwarta formuła współpracy trojga artystów; malarzy Marcina Osiowskiego i Julii Słoneckiej oraz muzyka i reżysera Antoniego Gustowskiego. Grupa formalnie zawiązała się w trakcie spotkań w kwietniu 2018 roku w pracowni Marcina Osiowskiego. W swoich wspólnych, nieraz przewrotnych i prześmiewczych pracach (zarówno obrazach, jak i tekstach i pefromance) odnoszą się do takich tematów jak rola języka we współczesnym świecie i jego forma w procesie przepływu informacji, problemy tożsamości symboli i znaków. Artyści podejmują grę z konwencjonalnym myśleniem o sztuce przedstawiającej i abstrakcyjnej. Żartobliwy i zaskakujący tytuł jednej z ich malarskich serii „Dojenie van Gogha” posłużył jako tytuł ich debiutanckiej wystawy w grudniu 2018 roku.

strona www: https://www.grupawolno.com/

 

 

 

podpisy do obiektów: Marcin Osiowski, Juilia Słonecka, „Nic nie widzicie, nic nie rozumiecie (50 plus)”, 2019 r., akryl, olej, serigrafia, papier/płótno, 2 300 x 10 000 cm (detal)