9876543210

I Festiwal Łemkowskiej Autorskiej Twórczości

Strona główna » Imprezy Dodano: 2015-11-18

Gorlickie Centrum Kultury zaprasza na I Festiwal Łemkowskiej Autorskiej Twórczości – „Mołoda Łemkowyna”, który odbędzie się w dniu 21 listopada br. (sobota) o godz. 15.00 w Sali Teatralnej GCK.Główną ideą festiwalu jest propagowanie nowych treści muzycznych w języku łemkowskim oraz przypominanie, że wiele utworów, jak np. bardzo znana pieśń “Pid oblaczkom”, to nie łemkowski folklor, a współczesna twórczość autorska. Chcemy odczarować przekonanie, że Łemkowie to tylko tańce i ludowe pieśni przy ognisku. Łemkowyna, to ciągle rozwijająca się kultura, w której duża część społeczności nie tylko mówi i myśli, ale również tworzy po łemkowsku. Paweł Małecki

 

 

Program:

godz. 15.00 – Przesłuchania konkursowe
godz. 17.30 – Koncert galowy

 

Na gorlickiej scenie zaprezentuje się następujący wykonawcy:

 

„7kropka” – łemkowski zespół założony w 2011 roku na Dolnym Śląsku. Oprócz narodowej, tradycyjnej muzyki, zespół wykonuje własne aranżacje utworów łemkowskich, słowackich czy ukraińskich, a dzięki bogatemu instrumentarium (skrzypce, basy, akordeon, flet) zespół cieszy się popularnością nie tylko wśród młodych widzów.

 

„Hrdza” – zespół założony w 1999 r w Preszowie na Słowacji prezentuje środkowo-europejski folklor, przetworzony na tzw. world music. Dobre wokale i efektowne melodie wywołują zachwyt publiczności.

 

„Sestry Boczniewicz” – siostry skrzypaczki Ramona i Natalia założyły swój zespół w 2009 r w Przemkowie na Dolnym Śląsku. Ich muzyka łączy elementy łemkowskiej muzyki z muzyką klasyczną. W 2013 r zespół zakwalifikował się do prestiżowego konkursu „Nowa Tradycja” w Warszawie.

 

Julia  Juszczak – dziewczyna z gitarą, studentka ekonomii z Wrocławia. Muzyką łemkowską fascynuje się od zawsze. Na festiwalu zaprezentuje również swoje autorskie utwory.

 

„Wesna” –  łemkowsko-polski żeński duet z Wrocławia (Agnieszka Korobczak-Dominges i Dorota Łagódka). Śpiewają współczesną poezję łemkowską z towarzyszeniem gitar. W głosie i aranżacjach Agnieszki znawcy muzyki znajdują elementy fado i bluesa.

 

Władysław Sywyj – inżynier z zawodu i muzyk z zamiłowania; pracuje i występuje na Słowacji. Sam tworzy muzykę do swoich tekstów, które są wyrazem jego niecenzurowanych poglądów i refleksji na temat życia i świata. Występuje wspólnie z synem.

 

 

Występy będą oceniane przez jury jakie zostało powołane przez organizatorów w składzie:

Piotr (Murianka) Trochanowski – przewodniczący jury; ikona łemkowskiej kultury, pisarz, poeta, dyrygent, redaktor, reżyser, nauczyciel całych pokoleń Łemków; laureat wielu nagród i wyróżnień.

Marian Marko – od 1999 roku dyrektor jedynego na świecie rusińskiego teatru: Teatru im. Aleksandra Duchnowycza w Preszowie.

Mirosław Bogoń – muzyk, kompozytor, aranżer, kierownik i założyciel zespołów muzycznych.

 

GODZ. 17.00 – KONCERT GALOWY

„Teroczka”
„Club deMoll”
„The Dollars Brothers Band”
„Susanna”
„Petro Murianka”

 

Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Suska Bursa w Gorlicach, współorganizatorami festiwalu są Urząd Miejski w Gorlicach (fundator Nagrody Burmistrza) oraz Gorlickie Centrum Kultury.

 

Wstęp: 5 zł (po wcześniejszej rezerwacji http://radio@lem.fm) 10 zł w dzień festiwalu. Bilet wstępu na ostatnią zabawę w Mochnaczce („Dom na Wzgórzu”) jest równocześnie biletem wstępu na festiwal.

 

Zapraszamy!

 

Źródło: http://www.gorlice.pl/