Jak czytali krośnianie w ubiegłym roku

Strona główna » Aktualności Dodano: 2017-02-10

Windą po książki…
o czytelnictwie w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej w 2016 roku



Początek 2017 roku w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej oznacza istotne udogodnienia w dostępie do zbiorów i usług Biblioteki. Czytelnicy mogą już korzystać z windy zewnętrznej usytuowanej obok wejścia do budynku Biblioteki Głównej przy ul. Wojska Polskiego 41. A to oznacza, że zlikwidowane zostały wszystkie bariery architektoniczne utrudniające, szczególnie osobom niepełnosprawnym czy starszym, korzystanie z zasobów biblioteki tj. książek, czasopism czy Internetu.
Z roku na rok oferta KBP jest coraz bogatsza i dostosowywana do zmieniających się potrzeb i oczekiwań mieszkańców miasta w różnym wieku.
Tylko w 2016 roku do księgozbioru KBP zakupiono 5731 nowych książek i obecnie czytelnicy  mają do dyspozycji 277.052 woluminów książek, 52.527 jednostek zbiorów specjalnych tj. filmów, nagrań książki mówionej czy dokumentów życia społecznego oraz blisko 150 tytułów czasopism bieżących. Biblioteka umożliwia także bezpłatny dostęp do stanowisk komputerowych  i Internetu oraz Wi-Fi.
KBP zapewnia także użytkownikom dostęp do najnowszych publikacji w wersji elektronicznej, m.in. poprzez platformę IBUK Libra – to pierwsza w Polsce czytelnia online, w której znajduje się zarówno literatura popularnonaukowa, naukowa, jak beletrystyczna. Czytelnicy KBP mieli dostęp do ponad 1300 publikacji z różnych dziedzin wiedzy. Po otrzymaniu w bibliotece kodu PIN, użytkownik ma możliwość korzystania z zasobów czytelni z komputera domowego lub urządzenia mobilnego.
Bezpłatnie w Czytelni Głównej KBP można również korzystać  z zasobów elektronicznego systemu Academica. To serwis udostępniający publikacje cyfrowe z zasobów Biblioteki Narodowej, w tym współczesne książki i czasopisma naukowe ze wszystkich dziedzin wiedzy.
Chociaż powszechne są opinie, że Polacy nie czytają książek, to statystyki Krośnieńskiej Biblioteki pokazują, że w Krośnie jednak czytamy. W 2016 roku w wypożyczalniach Biblioteki Głównej i filii zarejestrowano w sumie  15.381 czytelników – co w stosunku do liczby mieszkańców daje wynik 33 % (średnia dla Polski to ok. 17 %).
Osoby te odwiedziły wypożyczalnie 128.436 razy i wypożyczyły na zewnątrz 314.456 jednostek różnego typu materiałów, m.in. książek, czasopism, wydawnictw multimedialnych, map. Czytelnie w tym czasie odwiedziło 31.130 osób, korzystając na miejscu z 89.303 tytułów wydawnictw zwartych i ciągłych, a udzielono im 36.435 informacji. Ze stanowisk internetowych skorzystało 12.320 osób.
  Systematycznie powiększane są także zasoby Krośnieńskiej Biblioteki Cyfrowej – www.kbc.krosno.pl, liczącej obecnie 5500 publikacji oraz Krośnieńskiej Bazy Informacji Regionalnej – www.kbir.krosno.pl. Krośnieńska Biblioteka w odpowiedzi na zmiany zachodzące w otoczeniu i konieczność prowadzenia komunikacji elektronicznej z rzeczywistymi i potencjalnymi użytkownikami promuje również swoją ofertę i zasoby, oprócz strony domowej - www.kbp.krosno.pl, także na portalach społecznościowych – Facebook-u, Instagramie, Twitterze. Systematycznie przesyła do swoich subskrybentów także Newsletter, informując o bieżących wydarzeniach.
Przez cały rok, obok podstawowych działań związanych z udostępnianiem zbiorów, KBP podejmuje szereg działań o charakterze kulturalno-edukacyjnym, które mają zachęcać do korzystania ze zbiorów i oferty biblioteki.
Tylko w 2016 roku odbyło się 1149 różnych imprez, w których uczestniczyło ponad 22 tys. osób. 
Krośnieńska Biblioteka kontynuowała cykliczne działania adresowane zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci: m.in. wystawy malarstwa, fotografii i rzeźby /druga środa miesiąca/ połączone z uroczystymi wernisażami, a także organizowała spotkania autorskie, które gromadziły znaczącą liczbę mieszkańców. Były to m.in. spotkania z: Jarosławem Mikołajewskim, Andrzejem Gałowiczem, Michałem Olszewskim, Stefanem Dardą, Mirosławem Welzem, Janem Tulikiem, Magdą Skubisz, Filipem Springerem, Łukaszem Orbitowskim, a dla dzieci z Zofią Stanecką, Rafałem Witkiem, Wojciechem Widłakiem, Elizą Piotrowską oraz Anną Czerwińską-Rydel.
Swoje pasje i zainteresowania mieszkańcy mogą rozwijać w ramach działających w bibliotece sześciu klubach: Dyskusyjnym Klubie Książki, Klubie Miłośników Filmu, Klubie Podróżnika, Literackim Forum Dyskusyjnym, Klubie Fantastyki „Elizjum”, a dzieci i młodzież w Dyskusyjnym Klubie Książki „Wtajemniczeni” oraz Grupie Poetyckiej „Niektórzy”. W ramach tych klubów odbywają się spotkania i dyskusje poświęcone literaturze, filmom, podróżom, zagadnieniom społecznym.
Nie słabnącym zainteresowaniem ze strony mieszkańców cieszą się konkursy organizowane przez bibliotekę jak: konkurs o Tytuł Krośnieńskiego Mistrza Ortografii (realizowany w czerwcu w ramach Dni Krosna),  Turniej Jednego Wiersza czy Krośnieński Konkurs Literacki.
Szereg działań adresowanych jest do najmłodszych krośnian – cykliczne zajęcia dla przedszkolaków, lekcje, gry, zabawy i konkursy z udziałem dzieci, przedstawienia teatralne – to tylko niektóre formy działań, które mają zachęcać dzieci do kontaktu z książką. Szeroka oferta edukacyjna - dla dzieci i młodzieży na wszystkich etapach kształcenia - dostępna jest na stronie internetowej biblioteki. Za współudział i realizację kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” w 2016 roku, KBP ponownie znalazła się wśród wyróżnionych bibliotek.
KBP była także jedną z 50 bibliotek w Polsce, które zaproszone zostały do udziału w debacie: „Jak uwolnić potencjał aktywności obywatelskiej mieszkańców Polski lokalnej?”,
która była częścią ogólnopolskiego przedsięwzięcia „Narodowy couching - jak rozwinąć nasze skrzydła?”, realizowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową wspólnie z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. KBP po raz kolejny włączyła się również w ogólnopolską akcję zainicjowaną przez Prezydenta RP pn. Narodowe Czytanie. Czytając „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza 3 września, w sobotnie przedpołudnie, przedstawiciele władz samorządowych, mediów, nauczyciele i młodzież aktywnie włączyli się do akcji czytając fragmenty powieści.
Krośnieńska Biblioteka jest miejską instytucją kultury dostępną bezpłatnie dla wszystkich osób, które lubią czytać, chcą ciekawie spędzić wolny czas czy szukają inspiracji do rozwijania swoich pasji. Z zasobów Biblioteki Głównej można korzystać od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 do 19.00, w soboty od 9.00 do 15.00, natomiast wszystkie filie otwarte są od poniedziałku do piątku od 10.00 do 18.00. Wystarczy jedna karta, żeby korzystać ze wszystkich placówek KBP. Aktualną ofertę i wszystkie informacje można znaleźć na stronie biblioteki: www.kbp.krosno.pl, a także na profilu KBP na Facebooku.
 
  Monika Machowicz

 

Źródło: http://www.kbp.krosno.pl/