012345678

Jubileusz 50-lecia pracy artystycznej Dariusza Milińskiego

Strona główna » Aktualności Dodano: 2020-03-04

21 marca 2020 r. o godz. 19:30 odbędzie się wernisaż wystawy Dariusza Milińskiego pt. „Pamiętnik Ulicznika” organizowany z okazji 50-lecia pracy artystycznej. Jubileusz Artysty dla warszawskiej publiczności przedstawi galeria Polish Art & Design w zabytkowych murach Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego. Będzie to główna wystawa artysty w tym roku a zarazem pierwsza od wielu lat możliwość obejrzenia tak dużej ilości obrazów Dariusza w Warszawie. W ramach wystawy Miliński zaprezentuje najciekawsze prace specjalnie przygotowane na obchody jubileuszu. Na szczególną uwagę zasługują nietypowe formaty płócien w kształcie krzyża, na których artysta przedstawia postacie i wydarzenia w sielskim klimacie.


„W pierwszy dzień wiosny zapraszamy wszystkich do Fortu Sokolnickiego w Warszawie na spotkanie
z artystą niezwykłym i oryginalnym. Malarstwo Dariusza Milińskiego bywa porównywane do twórczości Bruegela i Boscha, ale artysta wypracował swój niepowtarzalny i charakterystyczny styl.”
– mówi Agnieszka Ostrowska-Domalążek, organizatorka wystawy, prowadząca galerię Polish Art & Design.

Dariusz Miliński z zawodu artysta-plastyk. Uczestniczył w przeszło 250 wystawach indywidualnychi ponad 100 zbiorowych m.in. w Polsce, Niemczech, Francji, Belgii i USA. Zajmuje się nie tylko malarstwem, jest również scenografem, aktorem i twórcą plakatów, w tym plakatu do filmu “Edi” i “Mój Nikifor”. Brał udział w kilkudziesięciu happeningach artystycznych i przedstawieniach teatralnych, również w roli reżysera. W 1995 roku założył grupę artystyczną „Pławna 9” z którą występował na wielu festiwalach teatru ulicznego, w tym na prestiżowej Malcie w Poznaniu. U podnóża Gór Izerskich, w miejscowości Pławna, Miliński stworzył wioskę artystyczną – swoisty teatr sztuki, w której sam tworzy i mieszka. Jest również pomysłodawcą i twórcą Zamku Śląskich Legend, Arki Noego w Pławnej oraz Muzeum Przesiedleńców i Wypędzonych. Organizuje plenery malarskie i szereg innych wydarzeń nie tylko artystycznych. Zdobył wiele nagród i wyróżnień a jego obrazy zasilają znamienite kolekcje prywatne i publiczne.

"Jestem żołędziowo-kasztanowym ludkiem, mieszkającym sobie w dziupli, wybudowanej własną energią, własną fantazją, sposobem. Dziupla moja jest moim światem, moją przyjemnością. Moja rodzina, wszystko jest w tej dziupli. Jestem sobie ludkiem takim, który coś tam sobie uprawia, drapie
w ziemi, często na płótnie, ale bez jakiegoś takiego apetytu na powagę świata."
– mówi o sobie Dariusz Miliński.

 

Data wernisażu 21.03.2020 godz. 19:30
Miejsce: Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego ul. Czarnieckiego 51, Warszawa.
Wystawa czynna do 28.03.2020 r.