Listopad w Warszawskiej Big Book Cafe

Strona główna » Aktualności Dodano: 2018-11-09

LITERACKIE POWROTY. LISTOPAD W STYLU RETRO.

 

Musical literacki na motywach „Ziemi obiecanej“, nowe wydanie „Moby Dicka“, ostatnie wiersze Leonarda Cohena i biografia XIX-wiecznej królowej kuchni polskiej. W tym miesiącu Big Book Cafe – najmodniejszy lokal literacki - serwuje wydarzenia staromodne i książki na czasie.


Gośćmi wydarzeń w Big Book Cafe w listopadzie będą aktorzy, muzycy, poeci, reporterzy i pisarze, m.in. Bisz/Radex, Jarosław Mikołajewski, Joanna Sztokfisz, Jacek Braciak, Matylda Damięcka. Na scenie w Stand-upie Literackim zadebiutują gospodynie: Anna Król i Paulina Wilk, a w światłach reflektorów znajdą się powieści wszech czasów: „Ziemia obiecana“, „Moby Dick“ oraz „W pustyni i w puszczy“.

 

- Uwielbiamy klimaty retro. Inspirują nas i pozwalają pokazać, jak wiele w teraźniejszości jest spraw wczorajszych. Tworzymy projekty odmładzające klasykę i szukamy aktualnych, progresywnych treści w dawnych tekstach – mówią Anną Król i Paulina Wilk z Fundacji „Kultura nie boli“.

 

Listopad w nowym centrum literackim przy Dąbrowskiego 81 w Warszawie będzie sentymentalny i intensywny. Wśród atrakcji miesiąca są: premierowe spotkanie poświęcone Lucynie Ćwierczakiewiczowej – mistrzyni polskiej kuchni i królowej XIX-wiecznej socjety, pokaz dokumentu „Watermarks“ o pływaczkach z przedwojennego żydowskiego klubu sportowego, które do dziś spotykają się na basenie, rozmowa o fenomenie powieści „Moby Dick“ Hermana Melvilla, której polskie wznowienie ukazuje się po 167 latach od premiery, a także Stand-Up Literacki inspirowany „Ziemią obiecaną“ Stefana Żeromskiego, pokazujący współczesne demony chciwości i pogoni za pieniędzmi, także w światku literackim.


- Krótkie dni, zimne noce to dobry czas, żeby zwolnić, odwócić się wstecz, porozmyślać. Dlatego przygotowałyśmy pokazy filmowe, rozmowy i premiery tekstów, które dotyczą historii. Będzie okazja do wzruszeń – zachęcają organizatorki.

 




LISTOPAD W BIG BOOK CAFE
Czytam, gadam, żyję – nowe centrum literackie
Dąbrowskieg 81, Warszawa

 

7 LISTOPADA, ŚRODA, 19.00

MEDIA: PAŃSTWOWE, PARTYJNE CZY PUBLICZNE?

Po co demokracjom media publiczne? Czym jest niezależność w dziennikarstwie?
Jak chronić informacje przed presją polityków? Do wspólnej rozmowy zapraszają: prof. Wiesław Godzic oraz Jarosław Gugała.
Partner wydarzenia:  Stowarzyszenie Dziennikarzy i Twórców Radia Publicznego.

9 LISTOPADA, PIĄTEK, 19.00
KRÓTKA PIŁKA. POEZJA JAROSŁAWA MIKOŁAJEWSKIEGO

Swoje wiersze z tomiku „Basso continuo” oraz najnowsze, niepublikowane czyta Jarosław Mikołajewski. Twórczą rozmowę improwizowaną prowadzi Zofia Jabłonowska-Ratajska.

12 LISTOPADA, PONIEDZIAŁEK, 19.00
UWAGA: PREMIERA! „PŁOMIEŃ” LEONARDA COHENA. Porywający zbiór ostatnich wierszy przygotowanych przez Cohena niedługo przed śmiercią prezentuje znawca i tłumacz jego twórczości Daniel Wyszogrodzki. Czyta aktor Marcin Przybylski. Partner wydarzenia: Dom Wydawniczy Rebis

 

13 LISTOPADA, WTOREK, 19.00
KIERUNEK MOKOTÓW. Odc. 14. STO LAT NIEPODLEGŁOŚCI I MOKOTOWA

Wyruszamy w retro podróż do roku 1918 i z varsavianistą Adrianem Sobieszczańskim sprawdzamy, jak wyglądał świat i Mokotów przed wiekiem.
Partner wydarzenia: Dzielnica Mokotów.

 

14 LISTOPADA, ŚRODA, 19.00
UWAGA: PREMIERA! NOWE WYDANIE „MOBY DICKA”

Co sprawia, że historia kapitana Ahaba i pogoni za mitycznym białym kaszalotem zachwyca nowych czytelników? Czym 167 lat po premierze elektryzuje powieść totalna Hermana Melville’a? Dociekają Adam Lipszyc i Mikołaj Wiśniewski. Pyta Jakub Moroz. Partner wieczoru: Państwowy Instytut Wydawniczy.

 

15 LISTOPADA, CZWARTEK, 19.00

UWAGA: PREMIERA! PANI OD OBIADÓW

 O Lucynie Ćwierczakiewiczowej, mistrzyni polskiej kuchni, prekursorce nowoczesnego gotowania, która trzęsła warszawską socjetą końca XIX wieku opowiada autorka jej biografii Marta Sztokfisz. Partner: Wydawnictwo Literackie

17 LISTOPADA, SOBOTA, 19.00
STAND-UP LITERACKI. KSIĄŻKI WSZECH CZASÓW. EPIOZD #5

ZIEMIA OBIECANA, CZYLI MIEĆ CZY BYĆ?   
Nasz stand-up literacki tym razem w formie musicalu. O pragnieniu bogactwa i sławy oraz zatracaniu duszy. Zaśpiewają Matylda Damięcka oraz duet Bisz/Radex. Fragmenty oryginału przypomni Jacek Braciak, a w rolach literackich stand-uperek wystąpią pisarki
Anna Król i Paulina Wilk.
UWAGA: BILETY! 15 PLN (na miejscu i w serwisie www.bilety24.pl)

22 LISTOPADA, CZWARTEK, 19.00
UWAGA: PREMIERA! „KUBA-MIAMI. UCIECZKI I POWROTY”.

O migracjach Kubańczyków na Florydę, historiach pełnych trudnych wyborów i poświęceń a także o swoich osobistych doświadczeniach związanych z Kubą opowiada Joanna Szyndler. Spotkanie prowadzi: Włodzimierz Nowak. Partner wydarzenia: Wydawnictwo Poznańskie

 

23 LISTOPADA, 19.00
SWIM DOCS ZAPRASZA NA POKAZ FILMU „WATERMARKS”.

Niesamowity dokument o pływaczkach z żydowskiego klubu sportowego Hakoach Wiedeń, które w 1936 roku zbojkotowały igrzyska olimpijskie w Berlinie. Dziś mają po 80 lat i wciąż spotykają się na basenie.

Współorganizator: Klub Sportowy Mako, Partnerzy: Centrum Kultury Jidysz i RunForest Podcast.
Uwaga! Pokaz w języku angielskim.

 

25 LISTOPADA, NIEDZIELA, 12.00
NA PAPIERZE I NA EKRANIE: „W PUSTYNI I W PUSZCZY”

Jak Staś i Nel radzili sobie na planie filmowym? Razem z Adamem Ślesickim, producentem filmowym, wspominamy i czytamy fragmenty książki opisującej przygody ekipy filmowej. Zapraszamy całymi rodzinami!
Partnerzy: Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, FINA, Kino Iluzjon.

 

Big Book Cafe – nowe centrum literackie działa w Warszawie od 2017 r. Tworząca je Fundacja „Kultura nie boli“ zralizowała już blisko 250 wydarzeń zapewniających oryginalną edukację literacką. Centrum działa jako kawiarnia, księgarnia, miejsce wydarzeń oraz księgarnia społeczna. Big Book Cafe powstało dzięki wsparciu Urzędu Dzielnicy Mokotów miasta stołecznego Warszawy.


Pełny program i aktualne wiadomości na www.bigbookcafe.pl