9876543210

Literackie Himalaje czyli Big Book Cafe w styczniu 2020

Strona główna » Aktualności Dodano: 2020-01-07

Zapraszamy do Big Book Cafe na kolejną porcję interesujących wydarzeń! Początek roku w centrum innowacji literackich przy Dąbrowskiego 81 to spotkania z wybitną poezją i prozą, ze sztuką teatru i filmu, z interesującymi ludźmi pióra oraz tymi, którzy eksplorują najbardziej niedostępne miejsca na ziemi. W styczniu na scenie Big Book Cafe pojawią się m.in.: dziennikarka Agata Passent, poetka Julia Fiedorczuk i himalaista Leszek Cichy.

 

Z głębin na szczyty

 

Słynny nurek i himalaista opowiedzą – jeden na ekranie, drugi na żywo – o ciemnych i jasnych stronach swoich legendarnych wypraw. 
W CZWARTEK, 16.01 – OBSERWATORIUM. CZŁOWIEK DELFIN. Pokaz filmu dokumentalnego oJacques’u Mayolu, jednym z najwspanialszych nurków głębinowych w historii. Zanurzymy się w oceanicznej głębi z człowiekiem, którego pasja i osiągnięcia zainspirowały legendarny „Wielki błękit”. Partnerem pokazu jest Against Gravity.
WE WTOREK, 21.01 – UWAGA: PREMIERA! GDYBY TO NIE BYŁ EVEREST… Leszek Cichy w rozmowie z Piotrem Trybalskim wspomina pierwsze w historii zimowe wejście na najwyższą górę świata – obrosły legendami wyczyn polskich himalaistów sprzed 40 lat. Partnerem premiery jest Wydawnictwo Literackie.
Wstęp na obydwa wydarzenia jest bezpłatny.

Mały teatr i wieczór improwizacji
 
Książki i o książkach w parateatralnej formie – to już stały element programu Big Book Cafe. W styczniu bedą to dwa, jakże różne spektakle: wieczór brawurowych improwizacji oraz proza świeżo upieczonej noblistki w aktorskiej interpretacji. 
W CZWARTEK, 9.01 – GRUPA DOBRZE: KSIĄŻKI, KTÓRYCH NIE CHCIAŁEŚ. Znalazłeś pod choinką nietrafione literackie prezenty? Podarowałeś komuś drugi raz tę samą książkę? Nie szkodzi! Przynieś fatalny podarunek i pozwól, by improwizatorzy ukręcili z tej wpadki świetny żart. Wesprzyj wykonawców cegiełką w cenie 15 zł – do nabycia przed spektaklem.
W NIEDZIELĘ, 26.01 – DOM DZIENNY, DOM NOCNY. Prezentacja powieści
Olgi Tokarczuk w cyklu Mały teatr – misternie ułożona opowieść o nieuchwytności życia i granicach, które sami stwarzamy. Prozę noblistki interpretują Maria Maj, Anna Jarosik-Tomala, Natalia Łągiewczyk, Anna Próchniak i Wojtek Chorąży. Reżyseruje Tomasz Cyz. Oprawę muzyczną przygotowała Marta Śniady. Bilety – 30 zł (wyprzedane).

Poezja i felietonistyka w najlepszym wydaniu
 
Dwie autorki – każda celująca w krótkiej formie. Przeczytają własne teksty i opowiedzą o tym, co je inspiruje i jak dbają o swój warsztat twórczy. 
W CZWARTEK, 23.01 – UWAGA: PREMIERA! KLAUZULA ZDUMIENIA. Najlepsze felietony Agaty Passent – ciekawskiej i błyskotliwej dziennikarki, nie uznającej tematów tabu, cenzury i zbędnej poprawności. Na tydzień przed premierą książki z autorką rozmawiają Anna Król i Paulina Wilk.
W PIĄTEK, 24.01 – KRÓTKA PIŁKA. POEZJA DZIKOŚCI. Julia Fiedorczuk, laureatka nagrody im. Wisławy Szymborskiej, autorka wierszy, psalmów, opowiadań i powieści czytać będzie swoje wiersze i zdradzi, co najbardziej pociąga ją w poezji amerykańskiej i ekopoetyce. Wieczór poprowadzi Zofia Jabłonowska-Ratajska.
Wstęp na obydwa spotkania jest bezpłatny.

 

Styczniowe wydarzenia w Big Book Cafe rozpoczynają się o 19.00.

 

W sobotnie popołudnie 11 stycznia wszystkich miłośników intelektualnych roszad zapraszamy na VII OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ KRZYŻÓWEK Z „PRZEKROJEM". Solo, w duecie lub tercecie. W tym samym czasie krzyżówkę rozwiązują śmiałkowie w ośmiu miastach! Nagrody pieniężne! Rejestracja na miejscu. Partnerem wydarzenia jest Fundacja Przekrój.