012345678

Luty w Big Book Cafe

Strona główna » Aktualności Dodano: 2019-02-06

Big Book Cafe – miejsce roku zaprasza w lutym


W programie: powrót Bułhakowa, improwizowany spektakl literacki, targ dobrych książek.


Centrum literackie na Mokotowie otrzymało Wdechę – nagrodę magazynu „Co Jest Grane“ dla miejsca roku. Jury najważniejszych stołecznych nagród wyróżniło Big Book Cafe za rozmach i intensywność wydarzeń, za oryginalne stand-upy, spektakle, warsztaty i pokazy, a także za wegetariańską kuchnię i gościnność wobec psów.


Big Book Cafe istnieje od lipca 2017 roku, w tym czasie zorganizowało 300 wydarzeń dla kilkunastu tysięcy uczestników, gościło dziesiątki pisarzy, aktorów i muzyków z Polski i świata. Miejsce powstało z pomysłu Anny Król, założycielki Fundacji „Kultura nie boli“, której zespół prowadzi nowatorską edukację literacką, a co roku w czerwcowy weekend organizuje międzynarodowy Big Book Festival – Duży Festiwal Czytania.


Luty to kolejny miesiąc intensywnych działań przy Dąbrowskiego 81.

Już w niedzielę, 10 lutego, drugi spektakl Małego Teatru. To nowy cykl wydarzeń prezentujący literaturę na żywo. Wybrane sceny z polskich książek współczesnych reżyserują twórcy teatru i kina. W adaptacji mocnej powieści „Ulga“ Natalii Fiedorczuk wystąpią Natalia Berardinelli oraz Tomasz Borkowski, reżyseruje Rafał Maria Mohr. Bilety - 30 pln (www.bilety24.pl).

 

Tworzona przez czwórkę improwizatorów Grupa Dobrze pokaże spektakl inspirowany postaciami literackimi. To widzowie i czytelnicy będą im podrzucać propozycje – powiedzą coś o fascynujących lub kontrowersyjnych bohaterach z książek. Tyle wystarczy, żeby zaimprowizować całą osobowość i biografię. „Dobrze gra bohaterów“ to spektakl łączący wyobraźnię z błyskotliwością i dowcipem. Bilety – 15 pln (płatność gotówką, na miejscu).


Big Book Cafe to miejsce rozmów o ważnych nowościach. W tym miesiącu w cyklu „Uwaga: Premiera!“ po raz pierwszy publiczności zaprezentowany zostanie kryminał „Sidła“ napisany pół wieku temu przez Grażynę Bacewicz, wybitną skrzypaczkę i kompozytorkę (poniedziałek, 11.02, 19.00), thriller metafizyczny „Opętani i święci“ Leona Baara (piątek, 22.02, 19.00) oraz książka „Ameryka.pl“ Doroty Malesy, popularnej blogerki piszącej o amerykańskiej Polonii.


Specjalna wielogłosowa dyskusja „Mistrz i morfina“ zostanie poświęcony wznowionym dziełom Michaiła Bułhakowa (środa, 20.02, 19.00), które ukazują się w serii Biblioteka Klasyka.
Big Book Cafe jest jedynym w Warszawie adresem, pod którym regularnie prezentują swoją twórczość poeci. Podczas akcji „Jeden wiersz na głos“ czytelnicy oraz autorzy poezji: m.in. Krystyna Dąbrowska, Uta Przyboś, Jarosław Mikołajewski będą czytać swoje ukochane utwory (środa, 27.02, 19.00).W Big Book Cafe działa Księgarnia Społeczna, której zasoby powstają dzięki darowiznom. Przeczytane książki z prywatnych bibliotek, jako cegiełki dla Fundacji „Kultura nie boli“, przekazują m.in. pisarze, krytycy literaccy, wydawcy i inni czytelnicy. Podczas targu „Dorzuć swoje pięć groszy“ można będzie wybierać spośród 2 tys. książek w dobrym stanie, polskich i zagranicznych. Będą wśród nich klasyki i książki wielu gatunków wydane w ostatnich latach. Wszystkie tytuły będą dostępne w dwóch cenach - 5 lub 10 pln. Cały dochód z targu zasili siódmą edycję Big Book Festival, która odbędzie się w czerwcu w Warszawie (sobota, 23.02 10.00-18.00, zakupy targowe tylko gotówką).


W Big Book Cafe odbywają się pokazy filmów związanych ze światem literatury. Po dokumentach ukazujących twórczość Swietłany Aleksijewicz i Michela Houellebecqa teraz pokazany zostanie głośny dokument „Zjadanie zwierząt“. Ekranizacja książki Jonathana Safrana Foera odsłania ponure zaplerze przemysłu żywności i uboju zwierząt. Jej lektura nakłoniła tysiące ludzi do przejścia na wegetarianizm (czwartek, 14.02, 19.00).

 

 

LUTY W BIG BOOK CAFE10 lutego, 19.00
MAŁY TEATR. „ULGA” Gramy literaturę na żywo. Poruszająca książka Natalii Fiedorczuk o tym, jak ofiara zwycięża. Wybrane sceny pozwolą odkryć i przeżyć tekst od nowa. Występują: Natalia Berardinelli oraz Tomasz Borkowski. Adaptacja i reżyseria – Rafał Maria Mohr. Bilety – 30 PLN (www.bilety24.pl)

11 lutego, 19.00
UWAGA: PREMIERA! „Sidła” Jak Grażyna Bacewicz, wybitna kompozytorka i skrzypaczka, podjęła literacką próbę. O jej kryminale z 1968 r., który teraz trafia do czytelników, rozmawiają: Daniel Cichy, Joanna Sendłak, Jerzy Kisielewski i Jerzy Pluta. Pyta Mariusz Gradowski. Partner wieczoru: Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

14 lutego, 19.00
ZJADANIE ZWIERZĄT – pokaz filmu. Adaptacja książki Jonathana Safrana Foera, która zainspirowała wielu ludzi do przyjęcia diety wegańskiej. Z kamerą w zakładach przetwarzania żywności. Zobacz ponure zaplecze taniego karmienia mas i lepszą przyszłość rolnictwa.

 

15 lutego, 19.00

DOBRZE GRA BOHATERÓW. Improwizowany spektakl literacki. Chcesz zobaczyć swoją ulubioną postać z książki na scenie? Przyjdź, powiedz coś o ukochanym bohaterze i zobacz, jak Grupa Dobrze go ożywia. Bilety 15 PLN (gotówką, przy wejściu)

 

20 lutego, 19.00
MISTRZ I MORFINA. Powrót Michaiła Bułhakowa.  Dzieła wielkiego pisarza zebrane na nowo w czterech tomach. Dramaty, felietony, opowiadania, powieści. O geniuszu i jego niesłabnącej sile mówią prof. Alicja Wołodźko-Butkiewicz, Piotr Tomaszuk i Łukasz Michalski. Pyta Jakub Moroz. Partner wieczoru: PIW

 

 

21 lutego, 19.00
REPORTAŻE NA GŁOS. LUKSEMBURG - enklawa czy eksperyment?
Pisarka Sylwia Zientek tropi naturę jednego z najmniejszych i najbogatszych krajów świata. Zaułek, w którym ludzie żyją nowoczesnością, jutrem i karierą, a ignorują historię, politykę i różnice. Opowieść o narodzinach „nowych Europejczyków“.

 

22 lutego, 19.00
UWAGA: PREMIERA! „Opętani i święci” Leon Baar. Miłosz Brzeziński, autor i doradca, w książkach podpowiedział wielu ludziom, jak mądrzej kierować swoim życiem. Teraz pod pseudonimem napisał thriller metafizyczny o relikwiarzu i egzorcystce. Rozmowę prowadzi Justyna Dżbik-Kluge.

 

23 lutego, 10.00-18.00
DORZUĆ SWOJE PIĘĆ GROSZY. Wielki targ Księgarni Społecznej. Zbieramy pieniądze na Big Book Festival 2019. Setki książek w dobrej kondycji czekają na drugie życie za symboliczną cenę - 1 lub 10 PLN. Puścimy Was z torbami pełnymi liter!

 

26 lutego, 19.00
UWAGA: PREMIERA! W pogoni za amerykańskim snem. Dorota Malesa w „Ameryka.pl” pisze o Polakach szukających marzeń lub ucieczki za Oceanem. Z autorką nowej książki i bloga 50shadesofstates.pl rozmawia Magda Mołek.  Partner wieczoru: Znak Literanova

 

27 lutego, 19.00
KRÓTKA PIŁKA. Jeden wiersz na głos.  Swoje ukochane utwory czytają poeci. Wśród gości: Krystyna Dąbrowska, Uta Przyboś, Andrzej Bielawski, Katarzyna Michalczak, Alicja Rosé, Marcin Orliński, Jarosław Mikołajewski. Ty też przynieś ulubiony wiersz i go nam przeczytaj!

 

Big Book Cafe – nowe centrum literackie
Czytam, gadam, żyję.
ul. Dąbrowskiego 81 // Stary Mokotów
Kontakt w sprawie wydarzeń: paulina.wilk@kulturanieboli.pl

 

Więcej na: http://bigbookcafe.pl/repertuar/