9876543210

Muchy

Strona główna » Polecamy Dodano: 2015-09-01

https://www.facebook.com/Muchyband

MUCHY

 

Grupa została założona w Poznaniu w 2004 roku przez Michała Wiraszko, Piotra Maciejewskiego i Szymona Waliszewskiego.

W styczniu 2008 roku do zespołu dołączył Tomasz Skórka, który wystąpił po raz pierwszy podczas transmitowanego na antenie Programu 3 Polskiego Radia koncertu w studiu im. Agnieszki Osieckiej.


Zespół został obwołany odkryciem roku 2006 przez miesięcznik Machina i Program 3 PolskiegoRadia. Pierwszy singel zespołu pt. „Miasto doznań” osiągnął w maju 2007 r. 7. miejsce na Liście Przebojów Polskiego Radia 3. Wielokrotnie nazywany „najlepszym polskim zespołem bez wydanej płyty”.
19 listopada ukazał się debiutancki album grupy, noszący tytuł Terroromans, uznany za „Płytę Roku” m.in. przez słuchaczy PR3 i magazyn muzyczny Pulp. Przebojowe i chwytliwe kompozycje wsparte niekwestionowanym talentem Michała Wiraszko do pisania poetyckich tekstów spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem zarówno przez publiczność, jak i przez krytyków („nowa jakość w polskiej muzyce”, „najważniejszy debiut dziesięciolecia”). Pozytywne reakcje na płytę pozwoliły zespołowi wyruszyć w samodzielną trasę koncertową oraz otworzyły drzwi na największe i najważniejsze sceny polskich festiwali (Heineken Open’er, Jarocin Festival, Off Festival, Cracow Screen Festival, EkoUnionRock w Węgorzewie itd.).
Zespół zdobył także tytuł „Zespołu Roku 2007″ Programu 3 Polskiego Radia. Ponadto grupę uhonorowano trzema nagrodami „Miazga 2007″ magazynu Pulp, w kategoriach Zespół Roku, Płyta Roku i Piosenka Roku („Miasto Doznań”). Głos Wielkopolski przyznał zespołowi „Medal Młodej Sztuki 2007″. Muchy zostały również nominowane do Eska Music Awards 2008 w kategorii „Album roku ROCK” i do Fryderyka 2008 w kategorii „Nowa twarz fonografii”, a także do nagrody Nocne Marki 2008 pisma Aktivist w kategorii „Zespół Roku”. Przez okres dwóch lat Muchy zagrały prawie 150 koncertów (również zagranicą – w Moskwie reprezentowały Polskę na International Day of Mountain).
Jesienią 2009 roku zespół podpisał kontrakt z wytwórnią Sony Music, a przy współpracy z producentem Marcinem Borsem zarejestrował materiał na drugą płytę zatytułowaną „Notoryczni debiutanci”.  „Dziennik” i „Aktivist” przyznał albumowi maksymalne oceny. Pierwszy singiel z nowego albumu „Przesilenie” wspiął się na 1. miejsce Trójkowej Listy Przebojów oraz listy poznańskich rozgłośni Merkury i Afera!
Ostatecznie „Przesilenie” stało się drugim największym wielkopolskim hitem w 30-letniej historii Listy Przebojów Trójki. Po bardzo dobrym przyjęciu „Notorycznych debiutantów” Muchy, jako jedyny polski zespół, zostały zaproszone do występu głównych scenach wszystkich najważniejszych festiwali muzycznych w kraju – Heineken Open’er Festival, Coke Live Music Festival, Seven Festival w Węgorzewie, Malta Festival, Jarocin Festiwal i Off Festival. W sierpniu 2010 roku, w odpowiedzi na oczekiwanie fanów, do sklepów trafiła reedycja debiutanckiego „Terroromansu”. W roku 2010 zespół zagrał w sumie ponad 80 koncertów!!!
Rok 2011 rozpoczął się od nagrody portalu uwolnijmuzyke.pl dla „Notorycznych debiutantów” jako „Płyty roku”. Zespół został również po raz drugi nominowany do „Fryderyków” (w kategorii „Muzyka alternatywna”).
Jesienią 2011 roku, członkowie grupy wzięli udział w popularnym programie MTV Pimp My Ride, w którym  został „odpicowany” koncertowy bus zespołu! Muchy były też zapraszane na największe rockowe imprezy w kraju, m.in. Odjazdy w Katowicach, Rock In Arena w Poznaniu, czy GdyniaRockFest.
18 września 2012 to data premiery nowego albumu, który będzie nosił tytuł „chcecicospowiedziec”. Pierwszy singiel „Nie przeszkadzaj mi, bo tańczę” zdołał wspiąć się na szczyt list przebojów (m.in. Eska Rock, Afera, Egida itp.), a czytelnicy portalu uwolnijmuzyke.pl uznali go za najlepszy singiel roku! „chcecicospowiedziec” to podwójne wydawnictwo zawierające oprócz nowej muzyki, również film fabularno-dokumentalny o zespole. Film oraz teledysk do kolejnego singla („Zamarzam”) wyprodukowała zielonogórska grupa filmowa SkyPiastowskie. Obecnie zespół występuje w składzie: Michał Wiraszko (wokal, gitara), Tomasz Skórka (bas), Damian Pielka (gitara), Łukasz Stachowiak (perkusja) i Krzysztof Zalewski-Brejdygant (gitara, klawisze, śpiew).

Źródło: http://muchy.net/