9876543210

Osobiście o Moniuszce - Rozmowa z Urszulą Kryger

Strona główna » Aktualności Dodano: 2019-11-12

Osobiście o Moniuszce – cykl spotkań z twórcami

13 listopada 2019 (środa), g. 18.00
Salonik Moniuszkowski w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej

Rozmowa z Urszulą Kryger i Lutosławski Quartet
Prowadzenie: Agata Kwiecińska

wstęp wolny


Stanisław Moniuszko słusznie kojarzony jest przede wszystkim z muzyką wokalną. Imponująca liczba skomponowanych pieśni i ważny operowy rozdział jego twórczości pozostają najlepiej znane. Dwusetna rocznica urodzin kompozytora jest jednak znakomitą okazją by przypomnieć także mniej znaną część jego spuścizny – muzykę sakralną, ale też kameralistykę. I właśnie na tej ostatniej skupimy się podczas spotkania, w którym wezmą udział: powracająca do Saloniku Moniuszkowskiego Urszula Kryger oraz członkowie Lutosławski Quartet – Roksana Kwaśnikowska i Marcin Markowicz.

Okazją jest wspólny koncert Urszuli Kryger i wrocławskiego kwartetu, który odbędzie się w cyklu Znasz-li ten kraj, 17 listopada w Salach Redutowych TW-ON (https://tinyurl.com/recital-sale-redutowe). W programie znajdą się oba kwartety smyczkowe Moniuszki, a także pieśni niemieckich romantyków – Louisa Spohra i Feliksa Mendelssohna na głos z towarzyszeniem małego zespołu kameralnego.

Repertuar pieczołowicie wybrany przez Urszulę Kryger będzie punktem wyjścia do rozmowy o Moniuszce-kameraliście – nie tylko w kontekście pieśni na głos z fortepianem. Wraz z członkami Lutosławski Quartet spróbujemy odpowiedzieć na pytanie jakie inspiracje można odnaleźć w dwóch kwartetach smyczkowych twórcy polskiej opery narodowej.

Jak zawsze czekamy także na pytania publiczności.

Zapraszamy do Saloniku Moniuszkowskiego w środę 13 listopada 2019 o 18.00.