Polskie nowele lekturą Narodowego Czytania 2019

Strona główna » Aktualności Dodano: 2019-08-22

Krośnieńska Biblioteka Publiczna zaprasza mieszkańców Krosna w sobotę 7 września br. od godz. 10.00 przed budynek Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Wojska Polskiego 41 i przyłączenie się do ogólnopolskiej akcji ph. Narodowe Czytanie –

https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2019/

Wydarzenie  honorowym patronatem objęła Para Prezydencka. Na lekturę Narodowego Czytania wybrane zostało w tym roku  osiem nowel: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Bruno Schulza, „Orka” Władysława Reymonta, „Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza, „Sawa” Henryka Rzewuskiego.

 

–  Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

 

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa. W 2016 roku czytaliśmy „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, a w 2018 r. „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.


 

Od pierwszej edycji Narodowego Czytania, Krośnieńska Biblioteka  Publiczna organizuje w Krośnie to wydarzenie. Czytanie rozpocznie się w sobotę –

7 września przed budynkiem KBP przy ul. Wojska Polskiego 41.

Czytaniu towarzyszył będzie kiermasz książek „używanych” za 1 zł.

Każdy będzie mógł także otrzymać  na przyniesionych książkach pamiątkową pieczęć przesłaną przez Kancelarię Prezydenta.

 

Akcja ma na celu popularyzację czytelnictwa oraz wzmacnianie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.

 

    Monika Machowicz