01234567

SHARED HISTORY – Splecione losy

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2018-09-20

SHARED HISTORY – Splecione losy to projekt, podczas którego artyści z Polski, Łotwy i Szwecji tworzą wspólne prace z artystami z Syrii, Afganistanu/ Iranu, Białorusi i Palestyny, którzy swój nowy dom odnaleźli w Szwecji.

Owocem tego artystycznego dialogu międzykulturowego są prace prezentowane podczas wystaw w Gdańsku, Rydze i Sztokholmie.
Ideą projektu jest prezentacja historii jako splotu jednostkowych doświadczeń, które razem składają się na portret wielonarodowego i wielokulturowego kraju. W polskiej odsłonie projektu patrzymy na Gdańsk przez pryzmat jego historii jako miasta, do którego Każdy przyniósł, co miał najlepszego – cytując tytuł książki Mieczysława Abramowicza.

Podczas Gdańskiej odsłony - projektu, prócz planowanych wydarzeń, jak Open house, Wystawa multimedialna czy debata powstały dodatkowe wydarzenia inspirowane losami konkretnych uczestników, jak spektakl, Warsztaty storytellingowe dla kobiet, Zwiedzanie wystawy z przewodnikami - "nowymi gdańszczanami" w ich ojczystych językach.

 

 

W najbliższą sobotę 22 września, odbędzie się Estońska odsłona projektu - wystawa ukazująca zarówno sztukę współczesną, jak i eksponaty archiwalne, ukazując historię i zasoby muzealne Riga Bourse jako inspirację działań artystycznych.