9876543210

SIADACZE-wystawa o projektowaniu dla dzieci w Warszawie

Strona główna » Polecamy Dodano: 2017-10-05

Na czym można siadać? Dlaczego krzesło ma zazwyczaj cztery nogi? Skąd się biorą fotele? Wszystko wyjaśni Wam wystawa „SIADACZE” w Soho Factory.

 

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego otaczające Was przedmioty wyglądają tak, a nie inaczej? Do czego służą? Jak to się dzieje, że lepiej lub gorzej się ich używa? Kto je wymyślił i dlaczego właśnie tak? Rzeczy rodzą się z umysłów i pod wpływem kreacji ludzi, a przedmioty tworzą projektanci. Wytwarzane są określonymi technikami z materiałów odpowiednich do ich funkcji.
Od 7 do 15 października w Soho Factory odbędzie się wyjątkowa wystawa o projektowaniu dla dzieci i dorosłych. Wystawa „SIADACZE” została przygotowana we współpracy ze Studiem Rygalik w ramach projektu POP-UP muzeum dla dzieci, czyli projektu stworzonego przez Martę Wójcicką i Marię Szybińską dla najmłodszych badaczy architektury, designu, kultury i sztuki. Prezentować będzie siedziska o różnych przeznaczeniach – np. krzesło kawiarniane, stołek barowy, kanapę, fotel czy huśtawkę. Celem wystawy jest przybliżenie pracy  projektanta - ukazanie, iż poza działaniem twórczym jest to też bardzo racjonalny proces, którego istotną częścią jest podejmowanie wielu decyzji. By przybliżyć ten proces najmłodszym do eksponatów będą prowadziły ścieżki z pytaniami, jakie musi sobie zadawać projektant podczas pracy - np. o to, gdzie będzie używany dany przedmiot albo z czego będzie zrobiony? Będzie można się przekonać, jak poszczególne decyzje wpływają na przebieg procesu projektowego oraz na ostateczny kształt produktu.

Projektowanie to bardzo racjonalny proces, w którym istotne jest podejmowanie właściwych decyzji na każdym etapie pracy. To zadawanie ważnych pytań i próba znalezienia najlepszej odpowiedzi, bo przecież nie wystarczy, żeby nowy przedmiot był ładny. Za każdym razem projektant musi się na przykład dowiedzieć: do czego dana rzecz będzie służyć, z czego będzie zrobiona, kto jej będzie używał i gdzie. Dopiero znając odpowiedzi może kontynuować pracę. Na czym ona polega? Zapraszamy na wystawę, podczas której każdy z Was zmierzy się z dylematami i wyzwaniami projektanta i przez chwilę będzie mógł stać się nim naprawdę! – mówi Gosia Rygalik/Studio Rygalik, kuratorka wystawy.

Uzupełnieniem wystawy będą warsztaty 7 i 14 października, podczas których uczestnicy będą mogli na chwilę stać się prawdziwymi projektantami, poznać proces projektowy w praktyce, a także stworzyć swoje własne wyjątkowe siedzisko. Praca będzie intensywna, ale na sam koniec będzie na czym usiąść żeby odpocząć 

 

SIADACZE – wystawa o projektowaniu dla dzieci
7-15 października 2017
Więcej informacji: 

http://www.facebook.com/events/1427844697325046/


Miejsce: Soho Factory, bud. nr 19. Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek w godz. 15:00 - 18:00 oraz sobota-niedziela w godz. 12:00 - 18:00. Wstęp: 5 zł (bilety do kupienia na miejscu). Rezerwacja na zwiedzanie grupowe poza godzinami otwarcia wystawy: 

http://praktyki.artanimacje@gmail.com

 

Kuratorka wystawy SIADACZE: Gosia Rygalik/Studio Rygalik
Realizatorzy cyklu: POP-UP MUZEUM DLA DZIECI
Autorki cyklu, producentki: Marta Wójcicka, Maria Szybińska
Koordynator: Damian Kalita
Oprawa graficzna: Anna Piwowar
Promocja: Pracownia Szumu
Organizator: Artanimacje
Projekt współfinansuje: Miasto Stołeczne Warszawa

 

Źródło: Pracownia Szumu

ul. Dobra 8/10 lok. 37, 00-388 Warszawa
http://www.pracowniaszumu.pl