9876543210

Spektakl Kamień-Warszawa

Strona główna » Polecamy Dodano: 2016-03-01

Kamień
Organizator: Teatr Współczesny

Warszawa, ul. Mokotowska 13

 

Daty i bilety:

https://www.ebilet.pl/szukaj.php?tid=19989&t=t&ref=hot

 

Powikłane losy trzech rodzin, mieszkających kolejno w jednym z domów w Dreźnie w burzliwych czasach przed i po II wojnie światowej - od 1933 do 1993 roku, opowiedziane głównie przez kobiety, przedstawicielki trzech pokoleń.
Kunsztowna kompozycja scen - rozsypanych w czasie - wzmacnia napięcia między bohaterkami, pozwala stopniowo odkrywać głęboko skrywane prawdy o ich przeszłości.

MARYUS VON MAYENBURG należy do najmłodszego pokolenia dramaturgów zajmujących się rozliczeniem swojego pokolenia z konsekwencjami udziału Niemiec w II wojnie światowej, historią, którą z racji wieku poznaje jedynie z przekazu starszych lub z dokumentów.
Urodzony w Monachium w roku 1972 mieszka od 1992 roku w Berlinie, gdzie studiował w Szkole Wyższej Sztuk Pięknych. Przypisany do kręgu niemieckich brutalistów, współpracuje z niemieckim reżyserem Thomasem Ostermeierem.
Od roku 1999 Mayenburg związany jest w charakterze autora rezydenta z berlińską sceną Schaubühne am Lehniner Platz. Jego głośna sztuka Ogień w głowie (1998, przekład polski w Dialogu 7/1999), została uhonorowana Nagrodą im. Heinricha von Kleista .
Ten i kolejne dramaty Mayenburga: Pa­sożyty , Zimne dziecko, Brzydal były z powodzeniem grane również na polskich scenach. Polska prapremiera Kamienia (2008) odbyła się w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku w roku 2009.

 

Przekład JACEK KADUCZAK
Reżyseria i światła GRZEGORZ WIŚNIEWSKI
Asystent reżysera światła MATEUSZ KAMIŃSKI
Scenografia BARBARA HANICKA
Asystentka scenografki ANITA TRZASKOWSKA
Opracowanie muzyczne RAFAŁ KOWALCZYK
OBSADA
Heidrun KATARZYNA DĄBROWSKA
Stefanie KAMILA KUBOTH-SCHUCHARDT
Mieze MONIKA PIKUŁA
Hanna PAULINA WALENDZIAK (PWSFTviT)
Witha BARBARA WYPYCH
Wolfgang RAFAŁ ZAWIERUCHA

 

Źródło: https://www.ebilet.pl/