9876543210

Spotkanie autorskie w Katowicach

Strona główna » Aktualności Dodano: 2016-11-16

Szałfynster. Od kopalni Ferdynand do Muzeum Śląskiego. Spotkanie autorskie z Józefem Krzykiem

 

30 listopada o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie z Józefem Krzykiem, dziennikarzem „Gazety Wyborczej” z Katowic, który opowie nam o barwnej historii miejsca, w którym w 2015 roku została otwarta nowa siedziba Muzeum Śląskiego. Wydarzeniu będzie towarzyszyć dyskusja z zaproszonymi gośćmi.

„Szałfynster” to opowieść o dawnych i obecnych mieszkańcach Bogucic, dzielnicy Katowic, która przez prawie dwieście lat była związana ze zlikwidowaną w 1999 roku kopalnią „Katowice”. Część obiektów po kopalni, takich jak budynek maszynowni, udało się uratować i zaadaptować na potrzeby Muzeum Śląskiego, część obecnie poddawana jest rewitalizacji.

W trakcie budowy cała okolica zmieniła się tak bardzo, że nawet pracujący tu niegdyś górnicy mają kłopot z wyjaśnieniem, co było tu wcześniej. Książka Józefa Krzyka ma pomóc wszystkim w udzieleniu odpowiedzi na pytanie: „Co się tu kiedyś znajdowało?”.

Kolejne rozdziały poświęcone są m.in. dziejom budowy Muzeum Śląskiego, dramatycznym momentom z historii kopalni „Ferdynand”, przemianowanej na „Katowice”, oraz niezwykłym mieszkańcom Bogucic, takim jak Zofia Koniarkowa, ks. Franciszek Ścigała, ks. Ludwik Skowronek, czy zapomniani bohaterowie z czasów socjalistycznego współzawodnictwa pracy.

Książkę można kupić w naszym muzealnym sklepie oraz w księgarniach. Spotkanie będzie także okazją do zakupienia książki w promocyjnej cenie z 30-procentową zniżką.

 

30 listopada, godz. 18.00
Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1, Katowice
Audytorium
Na spotkanie nie obowiązują wcześniejsze zapisy.

 

Źródło: Dział Promocji Muzeum Śląskiego w Katowicach

http://www.muzeumslaskie.pl