9876543210

Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia

Strona główna » Polecamy Dodano: 2016-11-04

Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia
Witold Szabłowski

Wydawnictwo: Znak
Kategoria: Reportaż


Rzeź wołyńska - to temat powracający przy wielu okazjach. Warto jednak pamiętać zawsze o tym, że to nie tylko statystyki ofiar i spory polityczne. W całej tej tragedii nie można zapominać o tragicznych historiach ludzi. Autor książki wyruszył na Ukrainę, by przedstawić tamte wydarzenia oczami jeszcze żyjących świadków. Wiele pytań po dziś dzień pozostało bez odpowiedzi. Kim na przykład byli Ukraińcy, którzy pomagali Polakom? Chęć znalezienia odpowiedzi na to pytanie przyświecała Szabłowskiemu w pierwszej kolejności.

Konflikty międzyludzkie i wrogość jednych narodów wobec drugich nie wydaje się być niczym nadzwyczajnym. Jednak latem 1943 roku skala tej nienawiści przybrała ogromny rozmiar, a jej skutki pamiętają do dziś niemal wszyscy. Wtedy właśnie ukraińscy nacjonaliści wydali wyrok śmieci na dziesiątki tysięcy Polaków, dzieląc tym samym narody polski i ukraiński jeszcze bardziej. Ukraińcy stawali po stronie jednych albo drugich: mordowali Polaków, a nawet swoje polskie żony i dzieci, inni, ryzykując własnym życiem, pomagali im, jak tylko się dało.

Co przeżywała matka, która uciekała przed banderowcami z półtorarocznym dzieckiem na rękach? Jak to się stało, że dziesięć tysięcy Polaków przeżyło w warowni zbudowanej na szybko, z której nie było wyjścia? Czy ratując innych, trzeba poświęcić swoich? Na te i inne, wciąż aktualne i ważne pytania, autor próbuje odpowiedzieć w swojej książce. "Sprawiedliwi zdrajcy..." to pozycja ważna dla każdego zainteresowanego tematyką tamtych wydarzeń.

 

Do kupienia:

https://merlin.pl/sprawiedliwi-zdrajcy-sasiedzi-z-wolynia-witold-szablowski/7186063/

 

Źródło: https://merlin.pl/