9876543210

Teatr Żeromskiego w Kielcach

Strona główna » Polecamy Dodano: 2016-04-04

Tydzień z Teatrem!

Ożenek 
Mikołaj Gogol
przeł. Julian Tuwim
reż. Wiktor Loga-Sterczewski

Spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie

 

Ożenek Mikołaja Gogola to historia Agafii Tichonownej - panny na wydaniu, poszukującej idealnego kandydata na męża, którego poślubienie, poza zmianą stanu cywilnego, pomogłoby jej również zmienić status społeczny i majątkowy.

Realizacja studentów PWST opowiada, jak w model rodziny idealnej, rodem ze snu o krainie mlekiem i miodem płynącej, zdaje się być na siłę wpasowywana zarówno główna bohaterka, jak i wszyscy jej absztyfikanci, z Iwanem Kuźmiczem Podkolesinem na czele.

Ta klasyczna historia, będąca również satyrą na obyczajowość XIX-wiecznej Rosji, w ujęciu studentów PWST w Krakowie zmienia się w opowieść bliższą nam, bo przeniesioną w środek Ameryki lat 50. i 60., z ówczesną muzyką i modą. Staje się szalonym rejsem skojarzeniowym po oceanie absurdalnego humoru, groteski, komiksowej konwencji, silnie zarysowanych postaci i vintage’owej estetyki, której nie powstydziłby się nawet Wes Anderson czy producenci kultowego serialu Mad men.

Spektakl ten ukazuje, jak długa i wyboista jest droga do odnalezienia pełnego szczęścia w miłości. Tej prawdziwej, której bez względu na czas, szerokość geograficzną i okoliczności przyrody, ludzie poszukiwali od zawsze. I której, nawet jeśli się z tym nie afiszujemy, gdzieś w głębi serca potrzebuje przecież każdy z nas.

Gramy: 5 kwietnia (wtorek) godz. 19.00

Czas trwania spektaklu: 120 min.

 

Źródło: http://www.teatr-zeromskiego.com.pl/