9876543210

Tydzień Bibliotek w Krośnie

Strona główna » Polecamy Dodano: 2016-05-02

Po raz 13. w dniach 8-15 maja obchodzony będzie Ogólnopolski Tydzień Bibliotek.
Jak co roku do akcji włącza się Krośnieńska Biblioteka Publiczna.

 

Biblioteka inspiruje…

Po raz trzynasty z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w dniach 8-15 maja br. obchodzony będzie Ogólnopolski Tydzień Bibliotek – w tym roku pod hasłem „Biblioteka inspiruje”!
Jego głównym celem jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Większość bibliotek proponuje w tym czasie szereg działań skierowanych do odbiorców w różnym wieku, podkreślając w ten sposób swoją aktywność w zakresie promocji czytelnictwa, a także zachęcających do przychodzenia do biblioteki.
Na naszych oczach biblioteki zmieniają swoje oblicze. W sieci bibliotek publicznych, jak grzyby po deszczu, pojawiają się mediateki a biblioteki naukowe przekształcają się w wielofunkcyjne centra informacji. Nowoczesność bibliotek, ich atrakcyjna oferta edukacyjno-kulturalna i swobodniejsze zasady korzystania ze środków przekazu zapewniają dobry klimat do rodzenia się ciekawych pomysłów. Dlatego w bibliotece tworzy się, ciekawie spędza czas i poszerza horyzonty; jednym słowem – biblioteka inspiruje – czytamy na stronie głównego inicjatora akcji – Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
Również Krośnieńska Biblioteka proponuje w tym czasie szereg działań skierowanych do mieszkańców Krosna.
9 maja – Olga Nowicka z MBP w Chrzanowie zaprezentuje działania, które chrzanowska biblioteka realizuje na rzecz promocji czytelnictwa i popularyzacji swoich usług w lokalnym środowisku. Wykład będzie okazją do wymiany doświadczeń między bibliotekarzami i pozyskania informacji na temat nowatorskich inicjatyw realizowanych w bibliotekach. W tym samym dniu „Zaczarowanym pociągiem do biblioteki” będzie można pojechać w Filii nr 4 – działająca przy bibliotece grupa „Molki” zaprezentuje najnowszy spektakl, a dzieci wezmą udział w zabawach inspirowanych tekstami literackimi.
10 maja w Czytelni Gł. KBP dzieci obejrzą interaktywne przedstawienie pt. „Milutka w malachitowym borze” w wykonaniu aktorów Teatru TAK, a 11 maja w Saloniku Artystycznym Biblioteki o godz. 17.00 odbędzie się wernisaż malarstwa Zofii Grzyb. W tym samym dniu dzieci z kl. V i VI szkoły podstawowej wezmą udział w konkursowym przeglądzie inscenizacji teatralnych w oparciu o powieść Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”. 
12 maja to „dzień gier planszowych” w Filii nr 6, natomiast w Oddziale dla Dzieci odbędzie się spotkanie z „Panem Kuleczką” czyli Wojciechem Widłakiem, wieloletnim redaktorem miesięcznika „Dziecko", a obecnie Wydawnictwa Nowa Era. Ma w dorobku ponad dwadzieścia książek, za które był wielokrotnie nagradzany.
13/14 maja odbędzie się IV edycja Nocy w Bibliotece. W tym czasie z oferty i zbiorów KBP można korzystać do godziny 24.00, natomiast na  najmłodszych czeka „noc z krasnalami”. Dzieci obejrzą przedstawienie grupy teatralnej Na Dobry Początek pt.: „Królewna Śnieżka” i posłuchają głośnego czytania książki Lucyny Krzemienieckiej „Z przygód krasnala Hałabały” oraz poznają ciekawostki dotyczące życia krasnali z encyklopedii „Skrzaty” Wila Huygena. Uważni słuchacze będą musieli rozwiązać quiz bazujący na przeczytanych tekstach. Młodzi czytelnicy wezmą także udział w zabawach plastycznych m.in. robieniu czapek krasnali. Imprezę uświetni koncert karaoke piosenek z filmów Walta Disney’a. W tym czasie osoby dorosłe mogą wypożyczać zbiory korzystając z dodatkowych bonusów, kupić książkę za 1 zł, a także obejrzeć film – „Hobbit. Pustkowie Smauga”, na który zaprasza Klub Fantastyki „Elizjum”.
We wszystkich siedmiu filiach KBP i Oddziale dla Dzieci, codziennie będą się odbywać zajęcia dla dzieci i młodzieży nawiązujące m.in. do historii książki, ale również promujące działalność i ofertę bibliotek. Osoby odwiedzające w tym czasie placówki KBP będę mogły także obejrzeć okolicznościowe wystawy książek.

Szczegółowe informacje o wszystkich wydarzeniach w Tygodniu Bibliotek znajdują się na stronie Biblioteki – http://www.kbp.krosno.pl
Monika Machowicz

 

 

Dorośli mogą wypożyczać zbiory korzystając z dodatkowych bonusów, kupić książkę za 1 zł czy obejrzeć ciekawe filmy.

11 maja w Oddziale dla Dzieci odbędzie się konkursowy przegląd inscenizacji teatralnych przygotowanych przez uczniów szkół podstawowych w oparciu o książkę Henryka Sienkiewicza  „W pustyni i w puszczy”. Natomiast umiejętności twórcze, dzieci i młodzież, będą mogły zaprezentować w konkursie literackim ph. „Słowem malowane… wiosenne krajobrazy”. Pod hasłem  „O książce na poważnie i wesoło” w Filii nr 4 odbędzie  się  konkurs recytatorski, a także konkurs plastyczny „Mój ulubiony bohater z wierszy Brzechwy”.
13/14 maja w Krośnieńskiej Bibliotece odbędzie się IV edycja Nocy w Bibliotece. W tym czasie z oferty i zbiorów KBP można korzystać do godziny 24.00, natomiast na  najmłodszych czeka „noc z krasnalami”. Dzieci obejrzą przedstawienie grupy teatralnej Na Dobry Początek pt.: „Królewna Śnieżka” i posłuchają głośnego czytania książki Lucyny Krzemienieckiej „Z przygód krasnala Hałabały” oraz poznają ciekawostki dotyczące życia krasnali z encyklopedii „Skrzaty” Wila Huygena. Uważni słuchacze będą musieli rozwiązać quiz bazujący na przeczytanych tekstach. Młodzi czytelnicy wezmą także udział w zabawach plastycznych m.in.  robieniu czapek krasnali. Imprezę uświetni koncert karaoke piosenek z filmów Walta Disney’a. W tym czasie osoby dorosłe mogą wypożyczać zbiory korzystając z dodatkowych bonusów, kupić książkę za 1 zł, a także obejrzeć film - Hobbit. Pustkowie Smauga, na który zaprasza Klub Fantastyki „Elizjum”.


Dzieci będą mogły obejrzeć interesujące filmy, a także kupić książkę za 1 zł na okolicznościowym kiermaszu.
Cyklicznie – druga środa miesiąca – w Saloniku Artystycznym KBP odbywać się będą wernisaże:  11 maja malarstwa artystki Krosna Zofii Grzyb

 

 

Również Krośnieńska Biblioteka Publiczna, jak co roku, przygotowała na ten czas specjalną ofertę, z której warto skorzystać.
Już 8 maja Biblioteka będzie czynna do godz. 24.00, a na czytelników czekają nietypowe atrakcje! Noc w Bibliotece – to propozycja dla dzieci, na które czekają gry i zabawy w klimatach Dzikiego Zachodu, natomiast dorośli mogą wypożyczać zbiory korzystając z dodatkowych bonusów, kupić książkę za 1 zł czy obejrzeć ciekawe filmy.
Również 8 maja o godz. 12.30 odbędzie się spotkanie autorskie dla dzieci z wrocławską pisarką Agnieszką Gil.
11 maja o godz. 9.00 w Czytelni Głównej będzie można posłuchać wykładu dr Justyny Jasiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego pn. "Biblioteka przyjazna młodzieży - jak zachęcić młodych ludzi do korzystania z oferty i usług bibliotek".
Natomiast 12 maja dzieci mogą wziąć udział w warsztatach animacji filmowej, które poprowadzi Marta Skrocka ze Stowarzyszenia Lokomotywa. Warsztaty ph. „Fantastyczni bohaterowie poznają Krosno” rozpoczną się o godz. 10.30 w Filii nr 4 KBP.
13 maja o godz. 17.00 w Saloniku Artystycznym Biblioteki odbędzie się otwarcie wystawy malarstwa i rysunku krośnianki – Małgorzaty Wojnar.
14 maja o godz. 9.00 z młodymi czytelnikami Oddziału dla Dzieci spotka się krakowska pisarka Beata Kołodziej – autorka popularnego cyklu „Solilandia”.
Przez cały Tydzień będzie czynny „kiermasz książek używanych”.
We wszystkich siedmiu filiach KBP i Oddziale dla Dzieci, codziennie będą się odbywać zajęcia dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych, nawiązujące do historii książki, ale również promujące działalność i ofertę bibliotek.
Natomiast uczniowie klas trzecich szkoły podstawowej będą mogli wziąć udział w konkursie recytatorskim wierszy Izabelli Klebańskiej „Wirtuoz recytacji”, którego finał będzie miał miejsce w czerwcu na spotkaniu z autorką.

Szczegółowe informacje o wszystkich zajęciach znajdują się na stronie Biblioteki.

 

 

Źródło: http://www.kbp.krosno.pl