012345678

W biegu - Wernisaż wystawy malarstwa Karola Drzewieckiego

Strona główna » Aktualności Dodano: 2019-05-16

Wernisaż: 16 maja, godz. 19:00

Wystawa: 17.05. – 30.05.2019

Godziny otwarcia galerii: pon-pt 11:00 – 19:00

Galeria Kuratorium, ul. Sienna 43A, 05-077 Warszawa

 

Indywidualna wystawa Karola Drzewieckiego zatytułowana W biegu prezentuje cykle malarskie przedstawiające wizerunki koni wyścigowych oraz skoczków. Artysta porusza się w stylistyce zbliżonej do street artu oraz graffiti. Znaczącą rolę w jego pracach odgrywa dynamizm formy przedstawiony na statycznej i klasycznej powierzchni płótna.

Seria jeźdźców powstaje nieustannie od 2011 roku. Obrazy stale ewoluują nie tylko ze względu na formę, ale również stosowane media. Pierwsze przedstawienia powstawały w technice serigrafii na płótnie, kolejne w technice szablonu, w których jeździec stanowił monochromatyczny

constans, podczas gdy tła poszczególnych dzieł ulegały żywiołowym i kolorystycznym przekształceniom. Karol Drzewiecki stosuje w nich nie tylko formy geometryczne i abstrakcyjne, ale również rozwiązania nawiązujące bezpośrednio do sztuki ulicy, graffiti i tagów. Pojawiają się zacieki, warstwy pojedynczych kolorów oraz charakterystyczne plamy sprayu. Sztuka street artu to kluczowa inspiracja dla artysty, obserwatora miejskiej tkanki oraz ludzi ,,w biegu”.

Ciągły ruch, który Drzewiecki stara się uchwycić, wynika z głębokich fascynacji motoryką zwierząt na torze jak i na parkourze. Motyw pędzącego konia to dla niego alegoria energicznego ruchu i dynamicznych przekształceń miasta, społeczeństwa i samej sztuki.

 

KAROL DRZEWIECKI

Karol Drzewiecki (ur. 1987 r.)- malarz, Absolwent Wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Finalista
5. edycji Międzynarodowego Projektu Artystycznego PincPonc „A Day on Earth”. Uczestniek wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych zarówno w Polsce, jak i na terenie Europy. Rekordzista 18. Aukcji Młodej Sztuki w domu aukcyjnym DESA Unicum (2012 r.). W swojej malarskiej twórczości umiejętnie łączy estetykę street-artu z pop-artem. Za pomocą sztuki Drzewiecki nie tylko podejmuje aktualne, angażujące go tematy społeczno-kulturowe, ale również bada wzajemne relacje form i kolorów zestawionych ze sobą na płótnie w rozmaitych konfiguracjach. Jedną z najważniejszych inspiracji artysty jest dynamika i ruch, zarówno w kontekście tematu przedstawienia malarskiego, jak i ekspresyjnej stylistyki dzieła.

 

GALERIA KURATORIUM

Prowadzona przez Fundację Promocji Kultury 44ART Galeria Kuratorium powstała pod koniec 2012 roku. Jej siedziba mieści się w przedwojennej kamienicy w centrum Warszawy i zaledwie po kilku miesiącach funkcjonowania zaznaczyła swoją obecność na rynku sztuki, stając się ważnym miejscem na kulturalnej mapie stolicy. Od początku działalności Galeria prowadzi działania promujące młodą polską sztukę, organizując cieszące się dużym zainteresowaniem wystawy malarstwa i nieustannie poszerzając stałą kolekcję prac. W Galerii na indywidualnych wystawach prezentowane są dzieła najmłodszego pokolenia artystów, dopiero rozpoczynających swoją artystyczną drogę, takich jak Paweł Słota, Juliusz Kosin, Ewelina Sośniak, Tomek Mistak czy Piotr Saul. W przestrzeni galerii prezentowali swoje prace również artyści starszego pokolenia, znani ze swojej sztuki na arenie międzynarodowej, jak profesor Magdalena Abakanowicz, Tomasz Sikora, Kasia Domańska czy Jan Pruski. Oprócz tego, Kuratorium pełni również funkcję kreatywnej przestrzeni, w której artyści mogą spotykać się, pracować i uczestniczyć w wielu organizowanych tu kreatywnych warsztatach. To niespotykane w Warszawie połączenie funkcji wyróżnia Galerię na tle innych miejsc tego typu.

Wystawa W biegu (od 17.05.2019) w Galerii Kuratorium (ul. Sienna 43A, Warszawa) Godziny otwarcia galerii: pon-pt 11:00 – 19:00