9876543210

Wernisaż wystawy prezentującej prace dyplomowe studentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Strona główna » Imprezy Dodano: 2018-11-23

30 listopada br. odbędzie się wernisaż X edycji wystawy Coming Out prezentującej 34 najlepsze prace dyplomowe studentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wydarzenie to już na stałe wpisało się do kulturalnego kalendarza stolicy. W tym roku prace najzdolniejszych studentów zaprezentowane zostaną w nowoczesnej przestrzeni Centrum Praskiego Koneser przy
pl. Konesera 3 (Butelkownia), otwarcie wystawy o godzinie 18.00.

 

 

Jubileuszowy Coming Out 2018 to niezwykłe wydarzenie promujące sztukę młodych artystów, absolwentów dziewięciu wydziałów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – malarstwa, rzeźby, grafiki, konserwacji i restauracji dzieł sztuki, architektury wnętrz, wzornictwa, sztuki mediów, scenografii oraz zarządzania kulturą wizualną.


Wystawa jest doskonałą okazją do spotkania miłośników sztuki, bywalców wydarzeń kulturalnych, krytyków, dziennikarzy, a także animatorów kultury. Wydarzenie od lat cieszy się ogromną popularnością. Zeszłoroczną edycję wystawy odwiedziło ponad 7 000 osób.

 

 • Patrząc w przyszłość jestem przekonany, że wszystko jest możliwe. Nie wiem, co się stanie w przyszłości, ale wiem, że będzie dobrze – mówi o swojej pracy Marceli Adamczyk, absolwent Wydziału Malarstwa. Ten niezwykle optymistyczny przekaz towarzyszący jego dyplomowi „To i tamto moje. Sentymentalna futurologia” jest dla organizatorów trafnym podsumowaniem dziesięciu lat projektu otwierającego nowy rozdział w życiu kolejnego rocznika absolwentów.

 

 • Dzięki Coming Out nasi absolwenci mają niepowtarzalną sposobność zaprezentowania swoich prac,
  a także nawiązania relacji z odbiorcami sztuki i pierwszymi potencjalnymi klientami. Przygotowaliśmy wyjątkowe wydarzenie, którego celem jest promowanie najlepszych absolwentów oraz ich wsparcie
  w rozpoczęciu ich karier zawodowych. Obserwowanie rozwoju tych karier na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat to wielka satysfakcja wynikająca z przekonania, że wybraliśmy właściwy kierunek. To, co traktujemy jako powinność uczelni wobec jej wychowanków, stało się dla niektórych szansą, którą umieli wykorzystać. Wspaniałe jest, że to obecnie znane nazwiska w świecie sztuki, wielokrotne nagradzani młodzi twórcy, odnoszący sukcesy projektanci i nauczyciele akademiccy
  – komentuje prof. Paweł Nowak, kurator wystawy i dyrektor galerii Salon Akademii.

 

 • Centrum Praskie Koneser jest nieodłącznie związane z ważnymi wydarzeniami kulturalnymi. To przestrzeń przywrócona miastu i jego mieszkańcom, w której kontynuujemy artystyczne tradycje Starej Pragi. Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z warszawską Akademią Sztuk Pięknych i gościć
  w przestrzeni Konesera wystawę Coming Out 2018 –
  mówi Magdalena Bartkiewicz-Podoba, dyrektor generalna firmy Liebrecht & wooD Poland, inwestora i dewelopera Centrum Praskiego Koneser.

 

Tegoroczne dyplomy są przykładem szukania nowych środków artystycznego wyrazu oraz zacierania granic między różnymi dziedzinami sztuki – muzyką, rzeźbą, multimediami, performansem… (np. w dyplomie Ewy Dąbrowskiej „Do siebie”). Młodzi twórcy świadomie wybierają z całego spectrum dostępnych środków artystycznych to, co najlepiej wyraża indywidualność.

 

Wielu z nich w swoich pracach odwołuje się do wartości im bliskich: związków z rodziną, otoczeniem znanym z dzieciństwa, naturą (np. praca Agnieszki Bielak „Dorosłam”). Z tych punktów odniesienia młodzi artyści wyruszają w przyszłość. Czasami są pełni obaw oraz zmiennych pragnień (Kornelia Dzikowska „Rzecz o pragnieniu”). Odnoszą się do problemów współczesności: stereotypów, szumu informacyjnego, wyobcowania (Piotr Dudek „News – ilustrowany serwis informacyjny” Sebastian Winkler „Wielka ryba”). Szukają klucza do świadomości odbiorcy, będącej produktem chwiejnej, współczesnej rzeczywistości. Tłumaczą tę rzeczywistość i oswajają dzięki projektowaniu, także projektowaniu przyjaznego otoczenia.

 

Wystawę będzie można odwiedzać do 21 grudnia 2018 r. w godzinach 10:00-18:00.

 

Więcej informacji można znaleźć na FB – https://www.facebook.com/ASP.COMING.OuT/. Wszystkie prace zostaną zaprezentowane również na stronie comingout.asp.waw.pl – po oficjalnym otwarciu wystawy.