9876543210

WIELICZKA: wystawa pisanek z soli

Strona główna » Polecamy Dodano: 2016-03-22

fot. P. Chwalba

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza do zobaczenia tegorocznych pisanek z soli na wystawie „Najpiękniejsza pisanka z soli” w Zamku Żupnym w Wieliczce w okresie 22-31.03.2016 r. 

WIELICZKA: Wystawa „Najpiękniejsza pisanka z soli”

 

„Narodziny jajka z soli”, uroczy smok z jajem, pisanka z logo Światowych Dni Młodzieży, zajączek-górnik z wózkiem soli, Lajkonik, Krakowiacy oraz tradycyjne świąteczne zajączki i kurczaki - to tylko niektóre z motywów, które pojawiły się na pisankach wykonanych w czasie konkursu „Najpiękniejsza pisanka z soli” organizowanego przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka 17 marca 2016 r.

 

Regulamin konkursowy pozwala na użycie dowolnych technik zdobienia i materiałów, a to gwarantuje, że zawsze pojawiają się zaskakujące pomysły. W tym roku do dekoracji jednej z pisanek posłużyły np. pozostałości po struganiu kredki (wykonano z nich skrzydła owada) a innej konopny sznurek. Co ciekawe inspiracją do tej pracy były liny, które w kopalni przez wieki służyły do transportowania soli na powierzchnię. Natomiast w pisance „narodziny jajka z soli”, solne jajko jak gdyby „wykluwa się” z barwnych skorupek prawdziwego jajka. Dominują jednak motywy świąteczne i wiosenne, a we wszystkich pisankach widocznym elementem dekoracyjnym jest niezwykła faktura samej soli. Wystawa pisanek będzie prezentowana w dniach 22-31 marca 2016 r. w Zamku Żupnym w Wieliczce.

 

W konkursie wzięły udział dzieci i młodzieży ze szkół i domów kultury Krakowa, Gdowa, Niepołomic oraz Wieliczki i okolic. Konkurs został przeprowadzony w 4 kategoriach wiekowych: klasy I-III szkoła podstawowa, klasy IV-VI szkoła podstawowa, gimnazja i szkoły średnie. Lista osób nagrodzonych dostępna na www.muzeum.wieliczka.pl

 

Źródło: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

ul. Zamkowa 8, 32-020 Wieliczka

http://www.muzeum.wieliczka.pl

 

fot. P. Chwalba: