Wieża Zapomnienia i inne opowiadania - zbiór autorstwa Moniki Knapczyk

Strona główna » Polecamy Dodano: 2019-02-13

Zapowiadana od kilku tygodni nowa publikacja w końcu jest dostępna w druku, a także w wersji ebook. Jest to zbiór siedmiu krótkich form, które powstały w zbliżonym czasie, już po przyjeździe do Puław, pomiędzy 32. a 35. rokiem życia, a więc na ostatnim etapie mojej dotychczasowej aktywności twórczej. Zawierają one zarówno wątki puławskie, jak i radomskie.

 

Każde z opowiadań jest nieco inne, i nie mogą one w żaden sposób zostać sprowadzone do wspólnego mianownika. Trzy z nich powstały z potrzeby serca, zaś pozostałe cztery zostały napisane z myślą o różnych antologiach i konkursach literackich. Reprezentują różne gatunki i konwencje, od typowych klimatów fantastycznych w tytułowej Wieży Zapomnienia, poprzez łagodny surrealizm Niebieskich oczu i Bezsilności, wątki rodzinne i romansowe w Miłości ze szkolnej ławy i Doskonałej chwili, aż po kwestie społeczne i zawodowe poruszone w Karierze ankietera i tekście o tytule Ja i pan Wierzyński. W trzech z nich mamy narrację pierwszoosobową, a w kolejnych czterech występuje dobrze znany narrator wszechwiedzący. Prawie wszystkie opowiadają tylko jedną historię, ostatni składa się z migawek, pokazujących znaczące momenty z życia czworga różnych ludzi.

 

Teksty te łączy jedynie fakt, że wszystkie oparte są na mniej lub bardziej wyraźnych motywach autobiograficznych. Z tego względu powstała we mnie obawa, że niektóre bliskie mi osoby mogą poczuć się niemile zaskoczone lub wręcz urażone ich treścią. Jest to powód, dla którego wydanie tej publikacji nieco się opóźniło, i wciąż nie jestem pewna słuszności podjętej przeze mnie decyzji.

 

Wieża Zapomnienia nie jest lekturą łatwą i przyjemną. Porusza ona tematy trudne i kontrowersyjne, od których często chciałoby się uciec. Nie stanowi odskoczni od bolączek życia, przeciwnie, jest kwintesencją losu młodej kobiety, która, choć ma pasje, talenty i marzenia, jest widziana przez społeczeństwo głównie w roli matki. Dlatego ta książka nie jest dla każdego.

 

Pojawia się w niej wiele ważnych pytań, na które zupełnie inaczej odpowie osoba o poglądzie liberalnym, a inaczej konserwatysta. Czy przedkładanie kariery ponad założenie rodziny jest po prostu jednym z wyborów, czy też świadczy zawsze o egoizmie i wygodnictwie? Czy para młodych, którzy mają ślub, ale nie mają dzieci ani wspólnych zobowiązań, może się rozwieść, czy też małżeństwo jako sakrament jest zawsze nierozerwalne? Czy porażka w wyuczonym zawodzie może być skutkiem złych decyzji, wymuszonych nie sprzyjającymi okolicznościami życiowymi, czy też jest raczej owocem lenistwa i zaniedbań? A czy dziewczyna, która żyje w stałym związku z mężczyzną, lecz kocha się platonicznie w innej kobiecie, ma prawo być szczęśliwa, czy też dopuszcza się zdrady i pokazuje skrzywienie moralne? Czy w obliczu braku sukcesów warto kontynuować przygodę z pisarstwem, czy też jest to marnowanie czasu i sił?

 

A może jednak podejmiecie rękawicę i spróbujecie poszukać odpowiedzi na te wszystkie istotne pytania wraz z książką...?

 

Monika Knapczyk

 

 

Książkę można zakupić Wydawnictwie Inspiracje. W cenę 22 zł wliczony jest koszt wysyłki. Zamówienia można składać na adres e-mail wydawnictwa moje.inspiracje.2017@gmail.com lub pod numerem telefonu 693 057 981.

Bezpłatny miesięcznik kulturalno-literacki „Wena” można pobrać w całości ze strony www.facebook.com/groups/wenamagazyn/

Cena książki: 22 zł
Cena e-booka: 5 zł