9876543210

Wystawa ALL THAT JEANS

Strona główna » Polecamy Dodano: 2015-11-18

Wystawa ALL THAT JEANS Mariusza Mikołajka w Galerii Miejskiej we Wrocławiu.

 

 

 

13.11.2015 – 5.12.2015

wstęp wolny

Kurator wystawy: Mirosław Jasiński

 

ALL THAT JEANS

„All that jeans” to tytuł najnowszej wystawy organizowanej przez Galerię Miejską we Wrocławiu w dniach od 13 listopada do 5 grudnia 2015 r. Stanowi ona prezentację najnowszych prac wrocławskiego artysty Mariusza Mikołajka – autora przejmujących serii malarskich, akcjonisty i społecznika. Denim wypełni szczelnie wszystkie sale galerii pełniąc, przypuszczalnie po raz pierwszy na taką skalę, rolę podłoża malarskiego.  Kuratorem wystawy jest Mirosław Jasiński.

 

Zapytany o sens i cel swojej sztuki Mariusz Mikołajek stwierdził: „ Ja po prostu żyję i staram się pokazać na płótnie to, co dostrzegam w życiu swoim i innych osób. Taką mam pracę. Obserwuję, żyję, maluję”. Jednak pomimo tej deklaracji obrazy artysty powstają niejako poza czasem i obowiązującymi w świecie sztuki dyskursami, przebija z nich obojętność na wymóg szeroko pojętej nowości oraz zwrot ku uczuciom – najgłębszej podstawie ludzkiej egzystencji. Malarz jest głęboko przekonany, że sztuka poprzez zawarty w niej ładunek emocjonalny i uczucia innych ludzi ma do wypełnienia misję – potrafi zmienić sposób postrzegania świata i otworzyć się na nowe perspektywy.


Prezentowana w Galerii Miejskiej we Wrocławiu wystawa będzie stanowić zapis przemian w poszukiwaniach artysty – od skupienia się na geście, emocjach, przez badanie materii koloru zawartej w barwnikach, gdy materia farby okleja płótno niczym pancerz,
po eksperymentalne próby z denimem. Pomimo, że w jego obrazach punktem wyjścia
są doświadczenia malarstwa gestu, to sposób w jaki powstają „obrazy na jeansie”, przetwarzające motywy biblijne i dnia codziennego, zakłada penetrację przez rękę i umysł malarza zakamarków materii podłoża w poszukiwaniu pewnej tajemnicy, w której odkryciu często pomaga przypadek.


Pierwotna przyczyna, dla której Mariusz Mikołajek zajął się malarstwem na denimie jest prozaiczna – nieistniejąca już firma odzieżowa specjalizująca się w produkcji jeansów zaprosiła artystę do współpracy. Otrzymał materiał, w którego użyciu z biegiem czasu odnalazł głębszy sens, niezwiązany już z komercyjnym przedsięwzięciem. Zdaniem artysty jeans w materialnym sensie jest jednym z najbardziej demokratycznych materiałów – chodzą w nim i prezydent Stanów Zjednoczonych i bezdomny kloszard. Jeans jednoczy ludzi we wspólnoty ponad statusem, zamożnością, osiągnięciami i klęskami.
(Autor tekstu: Agnieszka Patała)

 

Źrodło: Galeria Miejska we Wrocławiu