Wystawa malarstwa Franciszka Maśluszczaka pt. Coś jeszcze...

Strona główna » Aktualności Dodano: 2019-06-18

Wernisaż 28 czerwca 2019 o godz. 18.00, będzie ją można oglądać do końca sierpnia.

Zaprezentujemy obrazy akrylowe na płótnie i akwarele z ostatniego okresu twórczości artysty. Wystawa ta realizowana jest również w roku i z myślą o jubileuszu 20-lecia Galerii Sztuki Wirydarz.

Franciszek Maśluszczak urodził sie 21 stycznia 1948 roku w Kotlicach – polski artysta malarz, rysownik, grafik. Absolwent Liceum Plastycznego w Zamościu, w 1968 r. Ukończył ASP w Warszawie. Dyplom artysty sztuk pięknych uzyskał w 1974 r. w pracowni grafiki pod kierunkiem prof. Juliana Pałki. Największy wpływ na edukację artysty wywarł prof. Janusz Strzałecki.

Franciszek Maśluszczak brał udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jego obrazy olejne, grafiki i rysunki znalazły swoje miejsce w zbiorach muzealnych w kraju i kolekcjach prywatnych m. in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, Szczecinie, Muzeum Okręgowe w Zamościu oraz za granicą: Muzeum Pokoju w Tokio, Muzeum Miejskie w Gandawie.



Jest bohaterem filmów dokumentalnych i oświatowych m.in. w rez. Hanny Kramarczuk (1999) Światy Franciszka Maśluszczaka i Jakuba Nowaka (2001), Malowane miasto. Autor ilustracji książek dla dorosłych i dla dzieci. Projektuje okładki, wydawnictwa i plakaty. jego prace zamieszczane są w różnych tytułach codziennej prasy polskiej. Od 1995 roku współpracuje z redakcją dziennika „Rzeczpospolita”. Jego losy pokrótce opisywała w swojej książce „Taniec na cudzym weselu” Hanna Krall. Członek ZPAP i Rady programowej Związku. Od lat artysta wspiera obrazami i rysunkami aukcje charytatywne - za swą działalność uhonorowany został nagrodami i wyróżnieniami - Laureat nagrody Stołecznego miasta Warszawy i honorowy obywatel Mikołowa na Śląsku.

Maśluszczak jest także wykładowcą na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Jego malarstwo jest, z założenia metaforyczne; maluje ludzi o zdeformowanych proporcjach, na tle odrealnionego pejzażu. Charakterystyczne postacie z obrazów artysty to liryczne, zagubione, nieśmiałe osoby pełne smutku i swoistego komizmu.