Wystawa poplenerowa Dolnośląskich Warsztatów i Sympozjum Szkła Artystycznego

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2020-01-17

Artyści: Brent Cole, Teresa Cukier, Mariusz Łabiński, Kamila Mróz, Andriy Petrovski, Karolina Spiak, Igor Wójcik, Witold Vito Wójcik

Studenci: Barbara Bodio, Beata Dołęga Kozierowska, Julia Lashina, Diana Szydłowska

Kurator wystawy: Mariusz Łabiński

Prace prezentowane na wystawie zrealizowane zostały podczas Dolnośląskich Warsztatów i Sympozjum Szkła Artystycznego. EWOLUCJA w dniach 18-27 lipca 2019 roku, zorganizowanych przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Jest to kontynuacja tradycji festiwali e-Glass odbywających się od 2008 roku, unikatowego w skali kraju przedsięwzięcia, którego ideą jest wymiana doświadczeń w dziedzinie sztuki i wzornictwa szkła, wdrażanie innowacyjnych i odtwarzanie starych, często zapomnianych, technik formowania szkła na gorąco, edukacja artystyczna, twórcze podejście do materii szkła oraz jego popularyzacja.

W ramach projektu odbyły się otwarte dla publiczności pokazy i warsztaty wykonywania witrażu, formowania szkła na palniku gazowym i hutniczego formowania szkła na gorąco, warsztaty projektowania szkła dla studentów, działania plenerowe oraz sympozjum poświęcone szkłu artystycznemu i użytkowemu w kontekście współczesności i historii. Większość wydarzeń odbyła się na południu Dolnego Śląska, w uznanym od wieków ośrodku hutnictwa szkła, na pograniczu Karkonoszy i Gór Izerskich. Projekt realizowano: w Leśnej Hucie (Szklarska Poręba), w Hucie Szkła Martin Štefánek w Desnej (Czechy) oraz na terenie dawnej Huty Karlsthal, obecnie Stacji Turystycznej ORLE (Szklarska Poręba-Jakuszyce).

W artystyczno-edukacyjnym przedsięwzięciu udział wzięli artyści, studenci, historycy sztuki, hutnicy i technologowie szkła. Swoje projekty realizowali studenci z Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu: Barbara Bodio, Beata Dołęga Kozierowska, Julia Lashina, Diana Szydłowska, dzielący się swoją wiedzą i doświadczeniem artyści Brent Cole, Teresa Cukier, Mariusz Łabiński, Kamila Mróz, Andriy Petrovski, Karolina Spiak, Igor Wójcik, Witold Vito Wójcik oraz prowadzący warsztaty plenerowe: Wojciech Boś, Peter Glosik, Jakub Kwarciński.

Wymiana doświadczeń, doskonalenie warsztatu, nowe inspiracje, eksperymenty, zaowocowały znakomitymi dziełami sztuki i wzornictwa szkła, które można zobaczyć na wystawie.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Budżetu Województwa Dolnośląskiego.

Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

WspółorganizatorCentrum Dziedzictwa Szkła Krosno

Patroni medialni: Telewizja Polska Oddział Wrocław, tuWrocław.com, dwumiesięcznik „Szkło i Ceramika”, miesięcznik „Odra”, „Pismo Artystyczne Format”

Partnerzy: Stacja Turystyczna ORLE, Towarzystwo Izerskie