Wystawa prac Stasysa Eidrigeviciusa w Lubelskiej galerii Wirydarz

Strona główna » Aktualności Dodano: 2020-06-23

TASYS EIDRIGEVICIUS

Rozdroża koloru

Wernisaż 26 czerwca (piątek) o godz. 18.00

Wystawa potrwa do 7 września 2020

Zapraszamy!

 

 

 


Tytuł wystawy: Rozdroża koloru

Malując pastelami

 

 

Słowo Pastel zawsze na mnie działa wyjątkowo. Raz to słowo zobaczyłem na plakacie z informacją o wystawie malarstwa pastelowego w Lausanne - Fundation de l’Hermitage, 2 Feb - 21 May 2018. Jako doświadczony malarz malarstwa pastelowego i dziennikarz pisma Kulturos barai – jadę do Lausanne. To miejsce wystawowe odwiedziłem w życiu wiele razy. Widziałem szereg wspaniałych wystaw. Zastanawiałem się - co zobaczę. W zapowiedzi wystawa pasteli od XVI wieku do XXI. Wśród nazwisk -Redon, Degas, Manet, Miro, Picasso, Sisley... Dominuje sama klasyka z Francji bez spojrzenia na kraje byłego wschodu. Zwiedzając wystawę przekonałem się o tym. Ale nie prace mnie zaskoczyły, tylko eksponowane w gablotach zestawy kredek pastelowych - wyłącznie firmy Roche. Zastanowiłem się, czy ja kiedykolwiek nimi malowałem. Malowałem kredkami różnych firm z całego świata. Najbardziej pasuje mi niemieckie Schminke - i kredki i fiksatywa. Ale ROCHE? Nimi malowali wielcy klasycy. Po zwiedzeniu w internecie strony - postanowiłem w najbliższej podroży do Paryza odwiedzić ten Maison du pastel /Dom pasteli/.

Okazja nadarzyła się w grudniu 2019 roku, kiedy pojechałem na otwarcie wystawy sztuki litewskiej.

W Paryżu miałem zamiar odwiedzić Maison du Pastel i nabyć po raz pierwszy zestaw pastelowych kredek firmy Roche. Akurat w tym czasie przyszła fala strajków transportu, muzeów itd. W internecie pojawila się informacja, że sklep w tym czasie będzie zamknięty. Zmartwiło mnie to, bo bardzo chciałem wypróbować pastele tej firmy. W ofercie różne zestawy - zaczynając od pojedynczych kredek po 18-24 Euro, do zestawu 1503 kredek za 23.950 Euro...

Tym razem moje marzenie zostało niespełnione.

Ale był otwarty sklep innej znanej firmy Sennelier. Tu po raz pierwszy zobaczyłem duże kredki -wielkością przypominające męski kciuk. Kolory mogłem wybrać sam, więc nie zastanawiając się z radością zgrupowałem zestaw kolorów, zaczynając od bieli i czerni, odmiany błękitu, zieleni aż do ostrej czerwieni. Sprzedawczyni zapytałem, czym te kredki różnią się od innych firm. Odpowiedziała -kruchością. Ja to wiedziałem, ale było miło, że pani potwierdziła moje przypuszczenia. Był to jedyny mój zakup w Paryżu. Po powrocie wzrokowo cieszyłem się kredkami, aż jednego razu przygotowałem kartki papieru i zacząłem na nich malować. Dotyk pastelowej kredki do papieru jest niczym pianista dotyka palcami klawiszy i wydobywa dźwięk. Te dotyki były niebywałego komfortu. Pastel nawiązał dialog z powierzchnią papieru i nawet nie zauważyłem, że powstaje nowy cykl prac.

Któregoś dnia odwiedził mnie syn Ignacy, spojrzał i powiedział - Dobre, chyba możemy to pokazać na wystawie w Galerii Sztuki Wirydarz w Lublinie.

Stasys Eidrigevicius

Warszawa

20 maja 2020

 

 

STASYS EIDRIGEVIČIUS

 

Urodził się w 1949 roku na Litwie. W latach 1968-1973 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie. Przeniósł się do Polski w 1980 roku.

Początkowo tworzył miniatury, exlibrisy i ilustracje, w późniejszym okresie plakaty, maski, pastele, oleje, tempery, rysunki tuszem. Zajmuje się scenografią, tworzy instalacje, obiekty, performance.

Jest laureatem międzynarodowych nagród i wyróżnień w różnych dziedzinach swej twórczości, m.in. Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Ilustratorskiego w Barcelonie (1986), Gold Hugon na Międzynarodowym Festiwalu Plakatu w Chicago (1987), Srebrnego Medalu II Międzynarodowej Wystawy Grafiki w Nowym Jorku (1988), Grand Prix I Międzynarodowego Biennale Ilustracji w Belgradzie (1990) i w Bratysławie (1991), Złotego Medalu Stowarzyszenia Ilustratorów w Nowym Jorku i Grand Prix na Międzynarodowym Salonie Plakatu w Paryżu (1993), Złotego Medalu IV Międzynarodowego Triennale Plakatu w Toyamie (Japonia, 1994) i Polskiego Biennale Plakatu w Katowicach (1999) oraz narodowych odznaczeń i nagród litewskich (Order Giedymina, 2000; Nagroda Państwowa w dziedzinie sztuki, 2001, Uhonorowany przez Akademię Sztuk Pięknych w Wilnie tytułem Doktora Honoris Causa, 2009); odznaczony Srebrnym Medalem „Gloria Artis” przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 2010; Honorowy Członek Rosyjskiej Akademii Sztuki, 2012; Uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej, 2019.

Wystawiał w Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Japonii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji, Niemczech i wielu innych krajach.

 

Na wystawie pt.„ Rozdroża koloru” w Wirydarzu zaprezentuje najnowsze pastele inspirowane pobytem we Francji pod koniec 2019 roku. Wernisaż wystawy 25 czerwca o godz. 18.00, wystawa potrwa do 7 września 2020.