Wystawa rzeźby Jakuba Łęckiego i grafiki Piotra Szulkowskiego w Pałacu w Korczewie

Strona główna » Aktualności Dodano: 2019-04-05

Wystawa rzeźby Jakuba Łęckiego i grafiki Piotra Szulkowskiego
w nowych przestrzeniach ekspozycyjnych Pałacu w Korczewie

Fundacja „Pałac w Korczewie” zaprasza na wystawę artystów związanych z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. W odnowionych salach, odrestaurowanej oranżerii oraz pałacowym parku wyeksponowane zostaną rzeźby profesora Jakuba Łęckiego oraz grafiki Piotra Szulkowskiego. Tą wystawą prezes Fundacji Beata Ostrowska-Harris symbolicznie otwiera przestrzenie pałacu dla artystów, którzy od zawsze są mile widziani w Korczewie. Wystawa potrwa od 28.04 do 30.09.2019.

Jakub Łęcki, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wszystkie swoje prace wykonuje metodą traconego wosku. Są to przeważnie odlewy z brązu. W swoich kompozycjach wykorzystuje również takie materiały jak kamień, szkło witrażowe, drewno, cyna, miedź. Wszystko rzeźbione jest własnoręcznie przy użyciu zrobionych przeze artystę narzędzi, bez form ani odcisków. Na wystawie pojawią się również duże obiekty rzeźbiarskie, do których artysta wykorzystuje pozyskane z rozbiórki drewniane elementy starych domów i ich metalowe części. Prezentowane na wystawie prace zostały wykonane w latach 1991-2018.


W grafikach Piotra Szulkowskiego, wykonanych techniką serigrafii, przebija się inspiracja wodą i wszystkimi jej aspektami fizyczno-wizualnymi. Jak mówi sam artysta, wynika to z faktu, że na przestrzeni życia miał styczność z wodą jako czymś pięknym i ciekawym. W dorosłym życiu artystycznym woda zyskała miano świadomego obiektu twórczego. Szulkowski projektuje wszystko za pomocą rapidografu na kalce, następnie projekt poddawany jest obróbce cyfrowej, po czym klisze wpuszczane są do naświetlania siatki. Wszystko kończy się na stole serigraficznym.

Pałac w Korczewie leży na Podlasiu Nadbużańskim niedaleko Drohiczyna. Wybudowany został w pierwszej połowie XVIII wieku. Jego historia przez stulecia była bardzo burzliwa. Po długich latach zniszczeń wojennych i zaniedbania, w 1989 roku powróciły do Polski siostry Renata i Beata Ostrowskie, dla których pałac był domem rodzinnym i mieszkały tu w dzieciństwie. Odkupiły budynek za symboliczną kwotę i rozpoczęły jego remont, który trwa do dziś. Pałac udostępniany jest dla zwiedzających codziennie. W skład kompleksu wchodzi także park oraz rozliczne budynki, takie jak Kuźnia Pałacowa, w której mieści się obiekt noclegowy oraz restauracja.


 

Wernisaż wystawy: 28 kwietnia 2019, g. 12:00 (wstęp otwarty)

Wystawa czynna będzie: 28 kwietnia – 30 września 2019 w godzinach otwarcia pałacu,
codziennie 12:00-20:00

Obowiązują bilety wstępu do pałacu.

Więcej informacji: www.korczew-palac.pl

 

Informacje o artystach:

Jakub Łęcki: urodził się w 1961 r. w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1989 r. w pracowni prof. Stanisława Kulona w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 2012 r. profesor nadzwyczajny tej uczelni. Uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. Zdobył główną nagrodę Grand Prix w 2003 r. na Międzynarodowym Konkursie SATYRYKON w Legnicy. W 2005 r. otrzymał Nagrodę Specjalną za rzeźbę „Telewizja” w ogólnopolskim konkursie „Telemagia”, organizowanym przez Muzeum Karykatury w Warszawie i pismo „Teletydzień”, a w 2006 r. Nagrodę Specjalną za rzeźbę „Cymbały polskie” w ogólnopolskim konkursie „Tuba Satirica” w Toruniu.

Piotr Szulkowski: urodził się w 1971 r. Dyplom uzyskał w 2000 r. w pracowni prof. Mieczysława Wasilewskiego oraz aneks w pracowni prof. Adama Myjaka. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Grafiki. Od 2009 roku doktor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od blisko 15 lat asystent w pracowni rzeźby prof. Adama Myjaka. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Obecnie pracuje jako asystent w Otwartej Pracowni Rzeźby u prof. Jakuba Łęckiego na Wydziale Rzeźby w ASP w Warszawie. Zajmuje się grafiką, fotografią, malarstwem i rzeźbą.