9876543210

Wystawa zdjęć Jana Urbaniaka w Zalesiu Górnym

Strona główna » Aktualności Dodano: 2019-04-09

Closed Burgh

Jan Urbaniak

27.04 - 31.05

 

Działalność Ośrodka Sztuki Lescer jest ściśle związana z lokalnym otoczeniem - miejscem, w którym znajduje się galeria, jak i samą jej przestrzenią. Dlatego sezon wiosenny rozpocznie się wystawą poświęconą miejscu. Zalesie Górne w obiektywie młodego fotografa Jana Urbaniaka nie wiele ma wspólnego z obrazem miejscowości letniskowej czy miejscem sielskiego wypoczynku na łonie natury. Urbaniak skupia się na miejscach zapomnianych, niszczejących, odrzuconych, jednocześnie uchwytując ich dziwność i niejednoznaczność.

 

 

Projekt fotograficzny zatytułowany “Closed Burgh” (zamknięte miasteczko) został zrealizowany przez osiemnastoletniego fotografa w ubiegłym roku. Jak mówi artysta: “Chodziłem bez celu po Zalesiu Górnym i okolicach. Zakochałem się.” Urbaniak pokazuje zarówno miejsca znane, jak i te, obok których przechodzi się obojętnie, ponieważ albo wrosły już w codzienny krajobraz, albo zostały z niego wymazane. Zdjęcia przywracają podmiotowość tym miejscom i zaznaczają ich obecność.

 

Określenie “burgh”, w dosłownym znaczeniu - miasteczko, jest nazwą określającą jednostkę administracyjną w dawnej Szkocji, odnoszącą się do podziału administracyjnego terenu. W rzeczywistości oznaczało to właśnie małe miasteczko. Urbaniak w Zalesiu Górnym odkrył rodzaj lokalnej, zżytej ze sobą zbiorowości, która, podobnie jak samo miejsce, tworzy unikatowy klimat Zalesia Górnego. Spokój, oddalenie, odcięcie (też w sensie dosłownym - przez las) od większych skupisk miejskich, tworzy specyficzny nastrój, oddany w serii intymnych fotografii.

 

 

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie premiera zina “Closed Burgh” - książki fotograficznej Jana Urbaniaka. Książkę można będzie nabyć w galerii w cenie 25 zł.

 

Jan Urbaniak: ur. w 2000 r. w Warszawie, mieszka i pracuje w Zalesiu Górnym.

 

Organizatorem wystawy jest Fundacja Pomieszczenie Wystawowe.

Projekt dofinansowany przez Gminę Piaseczno.

Partner wystawy: RELAX FOTO - PROLAB

 

Ośrodek Sztuki Lescer

ul. Pionierów 11/13

Zalesie Górne

 

Closed Burgh

Jan Urbaniak

27.04 - 31.05

 

Kuratorka: Ewa Sułek

Producent: Paweł Zaręba

Wernisaż: 27 kwietnia godz. 16:00