9876543210

Żywiec-wystawa z kolekcji Andrzeja Borowskiego.

Strona główna » Polecamy Dodano: 2015-05-04

8go maja 2015r. w Pałacu Habsburgów w Żywcu zostanie zaprezentowana kolekcja sztuki współczesnej ze zbiorów Andrzeja Borowskiego.

Z inicjatywy Andrzeja Borowskiego, malarza wysokiej klasy, zrodził się pomysł wskrzeszenia wśród mieszkańców regionu wrażliwości na piękno sztuki. Postanowił on zaprezentować własną kolekcje przedstawiającą twórczość 21 wybitnych Polskich malarzy współczesnych. Ponad 60 prac zostanie zaprezentowanych w miejscu szczególnym dla Żywiecczyzny – w Pałacu Rodziny Habsburgów.

Andrzej Borowski, pomimo swej wysokiej pozycji na Polskim rynku dzieł sztuki, jest osobą skromną. Nie potrzebuje rozgłosu, pragnie wyłącznie ażeby region z którego pochodzi, rósł siłę. Wielu mieszkańców regionu nie stać na wyprawę do większego miasta na wystawę sztuki, właśnie taka inicjatywa powinna skłonić inne osoby do walki z dysproporcjami społecznymi. Na postawione pytanie – dlaczego nie zorganizować tak wybitnej wystawy w innym mieście, Andrzej Borowski odpowiedział – „mieszkańcy tego regionu zasługują na taki sam dostęp do kultury jak mieszkańcy innych dużych miast. To miejsce jest tego warte”.  To właśnie taka inicjatywa, stworzona przez osobę przekonaną, że kultura i sztuka, stanowią o tożsamości społeczeństwa lokalnego – jest z całą pewnością godna podziwu i winna być naśladowana w innych regionach kraju.

Kolekcja która zostanie zaprezentowana w maju, nie jest zbiorem przypadkowym. Jak mówi sam Andrzej Borowski: „Zawsze pragnąłem kolekcjonować obrazy. Poznając osobiście wybitnych twórców na wspólnych plenerach malarskich, wystawach, podróżując razem z nimi - rzeczą naturalną stało się, że zacząłem tworzyć własną małą kolekcję malarstwa współczesnego. Chciałem Państwu przedstawić dzieła kilkunastu artystów, którzy są malarzami łączącymi znakomicie współczesność z tradycją, na trwale wpisują się w nurt polskiego malarstwa figuratywnego i pejzażowego”.

Na wystawie zostaną zaprezentowane prace artystów takich jak:

1.  Grzegorz Bednarski

2.  Kiejstut Bereźnicki

3.  Andrzej Borowski

4. Stanisław Chomiczewski

5.  Jacek Frąckiewicz

6.  Wiktor Jędrzejak

7.  Andrzej Kacperek

8.  Tomasz Klimczyk

9.  Paweł Kotowicz

10.  Tomasz Krawczyk

11.  Monika Krzakiewicz

12.  Adam Marczukiewicz

13.  Stanisław Mazuś

14.  Halina Nowicka

15.  Józef Panfil

16.  Ewa Pello

17.  Artur Przebindowski

18.  Alina Sibera

19.  Katarzyna Szydłowska

20.  Michał Świder

21.  Joanna Trzcińska

Wystawa odbędzie się 8go maja 2015r. w Pałacu Rodziny Habsburgów. Oficjalne otwarcie wystawy planowane jest na godzinę 18.00.

Wystawia będzie towarzyszyła plenerowi malarskiemu w Istebnej „Raj na Połomiu”. Plener organizowany jest przez Andrzeja Borowskiego i Dariusza Hrybika właściciela Almat-Bis. Wielu z pośród prezentowanych na wystawie w Pałacu Habsburgu Artystów będzie obecna podczas otwarcia wystawy. Dzięki temu wydarzenie nabierze dodatkowego waloru, a wszyscy obecni na otwarciu będą mieli niepowtarzalną okazje porozmawiać z samymi twórcami dzieł sztuki.

Wystawa została objęta Honorowym Patronatem JM Rektora Krakowskiego ASP prof. Stanisława Tabisza oraz Starosty Żywieckiego Pana Andrzeja Kalaty.

 

 

Miło nam Państwa poinformować , że nasz portal KULTURA I SZTUKA jest jednym z  Patronów Medialnych wystawy.

 

 

Serdecznie zapraszamy