1000 eksponatów sztuki cerkiewnej

Strona główna » Polecamy Dodano: 2015-03-06

PAP / Andrzej Łokaj

Prawie 1000 eksponatów, w tym ok. 500 ikon, można obejrzeć na stałej wystawie sztuki cerkiewnej w Muzeum Historycznym w Sanoku (Podkarpackie). Kolekcja jest tworzona od ponad 80 lat; wiele ikon ma styl charakterystyczny dla terenów pogranicza kultur. 
 

"Nasza ekspozycja, jak żadna inna, pokazuje przemiany w sztuce cerkiewnej począwszy od XV stulecia aż do przełomu wieków XIX i XX; najstarsze ikony reprezentują średniowieczną sztukę bizantyjską-ruską" - powiedział PAP Life dyrektor muzeum Wiesław Banach.

 

Podkreślił też, że zdecydowana większość ikon w Muzeum Historycznym pochodzi z Podkarpacia. "Różnią się od innych. Mają styl charakterystyczny dla pogranicza, gdzie dochodziło do spotkania wpływów chrześcijaństwa wschodniego i zachodniego" – zauważył.

 

Wśród sanockich ikon warto zwrócić uwagę m.in. na XV-wieczną pochodzącą z Nowosielec k. Sanoka "Chrystus na Majestacie", także namalowaną w XV stuleciu "Chrystus Pantokrator" z Wujskiego k. Sanoka oraz XVII-wieczny "Sąd Ostateczny" z Lipia w Beskidzie Niskim.

 

"Obok nich w sanockim muzeum są także XIX-wieczne ikony greckokatolickie, które powstawały m.in. pod wpływem sztuki ludowej, oraz ikony inspirowane malarstwem zachodniego chrześcijaństwa" - zauważył historyk.

 

Oprócz ikon na sanockiej wystawie zgromadzono również ponad 450 przedmiotów liturgicznych związanych z chrześcijaństwem wschodnim. Są m.in. szaty i naczynia liturgiczne, krzyże do błogosławieństw, krzyże procesyjne, chorągwie cerkiewne, płaszczenice, czyli malowidła zastępujące w kościołach wschodnich Grób Pański.

 

W Sanoku ikony gromadzone i udostępniane turystom są od 1934 r. Przed wybuchem II wojny światowej zajmowały się tym Muzeum Ziemi Sanockiej i Muzeum Łemkowskie. Podczas okupacji obie placówki zostały połączone. Najwięcej ikon do muzeum trafiło po akcji "Wisła". W jej ramach w 1947 r. ludność pochodzenia ukraińskiego wysiedlono z południowo-wschodniej Polski.

 

W ubiegłym roku wystawę obejrzało 70 tys. osób.(PAP Life)

 

dodał/cocomaro.com