Anatomia miłości w teatrze Syrena

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2022-09-07

10 września o godz. 19:00 zapraszamy na prapremierę spektaklu Syrena. Anatomia miłości Zuzanny Bojdy, na motywach opowiadania Amandy Lee Koe, w reżyserii Darii Kopiec.

 

Syrena. Anatomia miłości to opowieść o tęsknocie za bezwarunkową miłością i pragnieniu bycia kochanym/kochaną, czerpiąca z realizmu magicznego i świata roślin.

 

– Interesowała nas nienormatywność. Magiczno-psychologiczna tkanka narracji opowiadania Amandy Lee Koe przysłużyła się początkowemu założeniu skonfrontowania ludzkiej seksualności ze światem roślin. W ten sposób powstała wielowątkowa opowieść o głębokiej potrzebie bliskości w świecie nastawionym na skrajną indywidualność, wzmacniającym poczucie osamotnienia oraz izolacji – mówi Daria Kopiec, reżyserka. I zapowiada, że świat sceniczny spektaklu – podobnie jak w opowiadaniu Syrena – będzie korzystał z realizmu magicznego.

 

– W spektaklu podążamy tropem poszukiwania odpowiedzi na pytanie, kim jesteśmy, czym jest nasza płeć, jak ograniczają nas płeć kulturowa i system, w którym żyjemy oraz co się stanie, jeśli trochę porzucimy to antropocentryczne myślenie i zaczniemy po prostu czuć; damy sobie wolność i pobędziemy ze swoimi ciałami, spróbujemy być trochę jak syreny i rośliny – niczym fantastyczne stworzenia, a niekoniecznie ludzie – podkreśla Zuzanna Bojda, autorka sztuki.

 

Dodaje, że w spektaklu spotkają się ze sobą hybrydyczne postacie wzięte z mitologii. – Powstało – jak to nazywam – czułe monstruarium postaci z różnych tekstów kultury, dla których odbicia szukałyśmy we współczesnych problemach związanych z byciem niedopasowanym do społecznych schematów. Namnożenie postaci niesamowitych, spotkanie ich ze sobą i oddanie im głosu pozwala poprzyglądać się sobie samym, porozmawiać o tym, co ogranicza nas w dzisiejszym świecie – mówi Zuzanna Bojda.

 

Bardzo ważną rolę w spektaklu odegra muzyka na żywo. – Nie ma nic mocniej działającego na zmysły niż dźwięk żywych instrumentów na scenie. Muzyka realizowana przez Aleksandrę Gronowską i Michała Litwińca, poza aspektem budowania atmosfery, porządkuje świat retrospekcji, wewnętrznej projekcji bohaterów, ale też wchodzi w dialog z ich emocjami, budując mistyczny świat – wyjaśnia Daria Kopiec.

 

Choreografka Magda Fejdasz zwraca uwagę na to, że w czasie prób Michał Litwiniec i Aleksandra Gronowska proponowali motywy muzyczne dla scen i postaci. – W oparciu o cielesność bohaterów tworzyliśmy dla nich strategie ruchowe. Improwizując ruchowo, inspirowaliśmy muzyków do rozwijania ich motywów muzycznych, które z kolei inspirowały nas do tworzenia postaci i towarzyszących im nastrojów – relacjonuje Magda Fejdasz. – Oprócz Syreny bohaterami są inne hybrydy, które nie manifestują się zewnętrznie tak mocno jak ona, ale ich hybrydyczność podkreślają rytmy, napięcia i tempa ich działalności w obrębie sceny. W pracy z ciałami aktorów skupialiśmy się na poszukiwaniu zwierzęcych aspektów tych postaci – wyjaśnia autorka choreografii.

 

– Bardzo ważne jest, żeby kostiumy były dla widzów punktami odniesienia do tego, kim może być dana postać i jakie są jej cechy. Najtrudniejszy w zaprojektowaniu był dla mnie kostium Syreny, czyli pół-kobiety, pół-ryby. Przełożenie tego na język teatralny jest trudniejsze niż na język filmowy, gdzie pomocne są chociażby efekty specjalne. Musieliśmy poprzez kostium pokazać tę postać jak najbardziej realistycznie, a jednocześnie teatralnie – wyjaśnia Pati Fitzet, autorka kostiumów. I dodaje, że lubi pracować na pograniczach dobrego smaku. Przykładem tego jest lateksowy kostium dla granej przez mężczyznę Paniki – abstrakcyjnej postaci będącej zmaterializowaną emocją.

Prapremiera spektaklu Syrena. Anatomia miłości już 10 września o godz. 19:00 na Scenie na Strychu Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Kolejne spektakle: 11, 13 i 14 września. Szczegóły i bilety: www.wteatrw.pl.

 

Materiały w linkach i załącznikach:

 

linki:

 

1. filmowy materiał prasowy (fragmenty próby, wypowiedzi twórców):

 

https://www.youtube.com/watch?v=JoL3jSkWuTU

 

2. materiał prasowy z podpisami do pobrania (mogę też podesłać materiał prasowy bez podpisów

do wykorzystania w autorskich materiałach/ewentualnego montażu):

 

3. spot promujący premierę:

 

https://www.youtube.com/watch?v=WpExREXhR8M

 

4. spot do pobrania:

 

https://we.tl/t-9JMQMWhHCt

 

5. 12 zdjęć z próby spektaklu do pobrania:

 

https://we.tl/t-ENRyQCfTAP

 

Autorem zdjęć i materiałów filmowych jest Filip Wierzbicki

 

załączniki:

 

1. informacja prasowa z obsadą i składem twórców przedstawienia

 

2. wypowiedzi reżyserki Darii Kopiec oraz autorki sztuki Zuzanny Bojdy

 

3. plakat, którego autorką jest Izabela Kaczmarek-Szurek / Formallina

 

***

 

realizatorzy:

 

tekst: Zuzanna Bojda

na motywach opowiadania Syrena Amandy Lee Koe z tomu Ministerstwo moralnej paniki

tłumaczenie Mikołaj Denderski

reżyseria Daria Kopiec

dramaturgia Zuzanna Bojda

choreografia Magda Fejdasz

scenografia Matylda Kotlińska

kostiumy Pati Fitzet

światło Daria Kopiec, Jan Sławkowski

muzyka Aleksandra Gronowska, Michał Litwiniec

 

obsada:

 

Nauczycielka Anna Kieca

Syrena Ewa Niemotko

Panika Mariusz Bąkowski

Lew Rafał Cieluch

Mino Przemysław Kozłowski

Cocolino Miłosz Pietruski

Szaman Jerzy Senator

Marl Tomasz Taranta

oraz Aleksandra Gronowska i Michał Litwiniec (muzyka na żywo)

Źródło: wteatrw.pl