Brytyjski rząd przeznacza pieniądze na sztukę

Strona główna » Biznes Dodano: 2014-06-21

George Osborne – brytyjski polityk, a od 2010 roku Kanclerz Skarbu wygospodarował pieniądze na sztukę i spuściznę narodową. 20 milionów funtów na naprawy brytyjskich katedr i 10 milionów funtów dla muzeów – oto decyzja Kanclerza.

 

Kulturalny program brytyjskiego rządu zachęca właścicieli do oddawania ważnych dla kraju dzieł sztuki i przedmiotów w zamian za obniżenie podatku. Na przełomie 2014/15 roku ten schemat osiągnie swój limit w postaci wzrostu podatku z 30 mln funtów do 40 mln funtów. W ten sposób 10 milionów funtów zostanie wykorzystana na sztukę. Dodatkowo rząd zapewni 20 milionów dotacji dla renowacji katedr. Osborne powiedział Parlamentowi, że „Dług jest niższy i największą pojedynczą oszczędnością jest redukcja 42 bilionów funtów w płatności odsetek”.
Począwszy od 2010 roku budżet dla muzeów i innych instytucji kultury był systematycznie cięty. Obecne posunięcie rządu wydaje się krokiem w dobrym kierunku. Sztuka także generuje zyski, co powinno być uwzględnione przy wydatkach budżetowych.

 

źródło: http://www.artbiznes.pl/index.php/brytyjski-rzad-przeznacza-pieniadze-na-sztuke/