Bytom w fotografiach Zofii Rydet

Strona główna » Aktualności Dodano: 2020-10-20

Bytomskie Centrum Kultury wspólnie ze Stowarzyszeniem Liga Kobiet Nieobojętnych oraz Fundacją im. Zofii Rydet zapraszają na spotkanie "Bytom w fotografiach Zofii Rydet". Wydarzenie obędzie się 21 października (środa), o godz. 18.00, w sali TuTu Bytomskiego Centrum Kultury.

 

W programie:

- pokaz filmu: „Nieskończoność dalekich dróg. Podsłuchana i podpatrzona Zofia Rydet" (reż. A. Różycki), czas trwania 27 minut;
- slajdshow: Bytom na zdjęciach wykonanych przez Zofię Rydet w latach 50.tych XX wieku. Prowadzenie Jakub Dziewit;
- spotkanie autorskie wokół książki "Ocalać. Zofia Rydet a fotografia wernakularna". Autorzy: Jakub Dziewit, Adam Pisarek. Prowadzenie spotkania: dr Małgorzata Kamińska.
Zofia Rydet - jedna z najwybitniejszych postaci fotografii polskiej, autorka m.in. cyklu "Zapis fotograficzny", "Mały człowiek", "Czas przemijania". Fotografka w latach 1945-1960 mieszkała, w Bytomiu  prowadząc sklepy  z asortymentem papierniczo-zabawkarskim oraz fotografowała Bytom. Prace Rydet  znajdują się w najważniejszych zbiorach polskich, w tym: w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, w Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Fotografii w Krakowie, a także w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Centre Georges Pompidou w Paryżu, Museum of Modern Art w Kioto i w National Museum of Photography, Film and Television w Bradford. Główna część dorobku artystycznego Zofii Rydet aktualnie znajduje się w depozycie Fundacji im. Zofii Rydet, której celem jest promocja i odczytywanie na nowo jej twórczości.
Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „HER I HIS-STORY. Cykl spotkań historyczno-kulturalnych”, współfinansowanego ze środków Gminy Bytom. Organizatorem jest: Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych, współorganizator: Bytomskie Centrum Kultury, partner: Fundacja im. Zofii Rydet.
Wstęp na spotkanie jest bezpłatny. Ze względu na COVID prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc. Zapisy email: m.kaminska@becek.pl.
W razie pytań pozostaję do dyspozycji

Małgorzata Kamińska – rzecznik prasowy 
Bytomskie Centrum Kultury
Plac Karin Stanek 1
41-902 Bytom
tel. 32 389 31 09 w. 116