9876543210

Bytomskie Centrum Kultury zaprasza

Strona główna » Imprezy Dodano: 2020-09-16

18.09.2020, BYTOM

Happening historyczny – „W 100. lecie powołania Polskiego Komisariatu Plebiscytowego
w Bytomiu”

 

Gdzie się spotykamy?

plac Jana III Sobieskiego – inauguracja happeningu, wystawa, odbiór materiałów edukacyjno-informacyjnych

plac Karin Stanek – warsztaty, wystawa

plac Andrzeja Hiolskiego  – wystawa

 

godz. 11.00 – 14.00 - Aktywności dla szkół

warsztaty, gry edukacyjne dla młodzieży szkolnej „Gramy w Powstania”, „Z Powstaniami Śląskimi w tle”, Bytom 1919-1922, wystawa Muzeum Powstań Śląskich „Śląsk – droga do Niepodległej”, wystawa plenerowa Muzeum Śląskiego „Wojciech Korfanty”, wystawa Muzeum w Sosnowcu "Zagłębie Powstań Śląskich", spacery po Bytomiu: Mapownik, Bytom w latach 1919-1922, Spacer z Wojciechem Korfantym po Bytomiu

 

godz. 11.00, 12.00, 13.00

BCK Bytom, pl. Karin Stanek 1 , sala Akwarium, warsztaty śpiewania z Grzegorzem Płonką, zapisy: kamichalska@um.bytom.pl.

 

godz. 12.00, 13.00

MBP Bytom, pl. Sobieskiego, spotkanie z autorami książki „Korfanty. Silna bestia” Barbarą Szmatloch i Józefem Krzykiem, zapisy: kancelaria@biblioteka.bytom.pl.

 

godz. 15.00, 15.30, 16.00, 16.30

spacery dla mieszkańców „Bytom w latach 1919 – 1922”, zapisy: sekretariat@becek.pl

Zbiórka: Muzeum Górnośląskie, ul .W. Korfantego 34, Bytom.

 

godz. 17.00 - spotkanie z Grzegorzem Płonką i Mirosławem Basajem, reżyserem filmu muzycznego o Powstaniach Śląskich „Powstańcze opowieści śląskie”, moderacja dr Joanna Lusek Muzeum Górnośląskie Bytom, zapisy: sekretariat@becek.pl. Miejsce: Bytomskie Centrum Kultury, plac Karin Stanek 1, sala Gloria.

 

godz. 18.00 -  promocja książki „Korfanty. Silna bestia” oraz spotkanie z autorami Barbarą Szmatloch i Józefem Krzykiem, moderacja Halina Bieda, zapisy: promo@um.bytom.pl. Miejsce: Biuro Promocji Miasta, Rynek 7.

 

Wydarzenie towarzyszące:

Koncert Muzyki Polskiej inaugurujący XV Międzynarodowy  Festiwal G.G. Gorczyckiego (BECEK).

 

18.09.2020, godz. 19.00, Sala TO TU

KONCERT MUZYKI POLSKIEJ inaugurujący XV Międzynarodowy Festiwal
im. G.G. Gorczyckiego

 

Zapraszamy na koncert MUZYKI POLSKIEJ inaugurujący XV Międzynarodowy Festiwal
im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego oraz 100-lecie powołania Polskiego Komisariatu Plebiscytowego w Bytomiu. Międzynarodowy Festiwal im. G. G. Gorczyckiego to wiodący festiwal muzyki klasycznej, będący wizytówką Polski w Europie i promujący wybitną postać Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego,  najwybitniejszego polskiego kompozytora barokowego, duchownego i kapelmistrza, urodzonego w Bytomiu.

 

15. Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego  zostanie zainaugurowany 18 września 2020 roku uroczystym koncertem w wykonaniu znakomitej klawesynistki Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz, której towarzyszyć będzie Śląska Orkiestra Kameralna pod kierunkiem Macieja Tomasiewicza. Koncert ten uczci także 100. Rocznicę powołania Polskiego Komisariatu Plebiscytowego w Bytomiu.

Program:

Grzegorz Gerwazy Gorczycki – Polonez balowy

Johann Sebastian Bach – Koncert d-moll BWV 1052

Georg Philipp Telemann – Concerto Polonois B-dur TWV 43:B3

Jerzy Kornowicz – Wrzeciona na klawesyn, efekty elektroniczne i orkiestrę smyczkową

Adam Wesołowski – Czas na orkiestrę smyczkową

Wykonawcy: Aleksandra Gajecka-Antosiewicz – klawesyn; Maciej Tomasiewicz – dyrygent;

Śląska Orkiestra Kameralna.

Bilety: 30 zł/osoby.

 

SCENA FAMILIJNA POWRACA

19.09.2020, godz. 11:00, SALA TO TU

Scena Familijna – Bajka muzyczna „O Jasiu, Małgosi i chatce z łakoci”

Któż z nas nie zna bajki o rodzeństwie, które zabłądziło w lesie i trafiło do chatki z piernika
i innych łakoci? Tyle różnych wersji tej historii powstało. My pokażemy Wam, jak było naprawdę… Dzieci wcale nie zabłądziły przypadkiem, a las nie był zwyczajny… Zwierzęta nie tylko potrafią mówić, ale też pięknie śpiewają i to one są najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Zapraszamy na niezwykłą muzyczną bajkę o sile przyjaźni i o tym, że sprawiedliwość i dobro zawsze zwyciężą! Czas trwania: 60 minut.  Bajka dla dzieci od 4 do 10 lat.

Bilet: ulgowy, karta seniora: 20 zł; karta Rodzina 3+: 17,50 zł - do nabycia w kasie BCK.

Spektakl przeniesiony z kwietnia 2020. Bilety zachowują ważność.

 

 

23.09.2020, godz. 19.00, sala TO TU

KONCERT 10 TENORÓW

 

Koncert 10 utalentowanych wokalistów gwarantuje pasję i uśmiech na twarzy. Najbardziej ekscytująca grupa wokalna 10 TENORÓW zaśpiewa dosłownie wszystko – od najlepszych piosenek romantyczny pop, ballad rockowych po utwory ludowe aż do arii operowej. Nic dziwnego – jest ich aż DZIESIĘCIU, więc i repertuar szeroki i możliwości znaczące. Ale to przecież nie jest cała prawda o 10 Tenorach z Polski i Ukrainy – ważnym elementem jest perfekcja z jaką wykonują muzykę, oraz skala talentu, który pozwala na sięganie równocześnie do twórczości Johanna Straussa i Leonarda Cohena. Jakie są rezultaty tego spotkania? Oceńcie Państwo sami… Czas trwania: ok 120 minut. Bilety: 110 zł -125 zł

Spektakl przeniesiony z marca 2020. Bilety zachowują ważność.

 

26.09.2020, od godz. 13:30, sala Ambasada

BECEKOWY POKÓJ GIER!

Sobota pod znakiem gier planszowych? Zapraszamy do  Becekowego Pokoju Gier. Wielbiciele spędzania wspólnego czasu niekoniecznie przed telewizorem oraz komputerem to propozycja idealna dla Was. Przybywajcie! Bilety: 5 zł/os.

 

 

 

 

 

27.09.2020, godz. 10:00, Sala TO TU

Koncert familijny - Śpiewam ja i mama i tata

Program dla dzieci od lat 5 do 105. Utwory napisane przez polskich poetów i kompozytorów, potrafią wzruszyć lub rozbawić do łez. Od Wolfganga Amadeusza Mozarta do Witolda Lutosławskiego. Koncert jest formą muzycznego spotkania dzieci i dorosłych z czarodziejem Bimsalatralalalą i wróżką Ćwierćnutką. Gospodarze programu przedstawiają młodej publiczności, przy aktywnym jej udziale ciekawostki związane z muzyką. Koncert w ramach
XV Festiwalu G.G. Gorczyckiego. Bilety: 10 zł/ osoby

 

27.09.2020, godz. 14.00

Karin Stanek – dziewczyna z Bytomia. Spacer i spotkanie muzyczne


Karin Stanek jedna z największych gwiazd muzycznych drugiej dekady XX wieku. Hity takie jak „Chłopiec z gitarą”, „Malowana lala” czy też „Jedziemy autostopem” znają całe pokolenia, jej piosenki na trwałe zapisały się w historii polskiej muzyki.

 

W niedzielę, 27 września 2020, o godzinie 14:00 zapraszamy na wspólną podróż śladami Karin Stanek po Bytomiu. Na niezwykły spacer wyruszmy spod Wydziału Teatru Tańca (ul. Piłsudskiego 24A, Bytom). Co należy z sobą zabrać? Telefon typu smartfon + słuchawki, a w razie niepogody parasol. Spacer poprowadzi Bartosz Goździkowski, twórca audiobooka o Karin Stanek pt. „Wędrowny Nieznajomy”. Finał spaceru odbędzie się na Placu Karin Stanek, gdzie zrobimy sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie oraz usłyszymy o historii placu imienia tej wielkiej piosenkarki. Po spacerze zapraszamy na spotkanie muzyczne oraz słodki poczęstunek do budynku Bytomskiego Centrum Kultury – usłyszymy nieznane dotąd utwory skomponowane przez Karin Stanek. Spotkanie poprowadzi przyjaciel i propagator twórczości  Karin Stanek,  Stefan Papierowski. Spacer oraz spotkanie potrwają ok. 2 godziny. 

 

ZAPISY: Ze względu na COVID ilość miejsc na spacerze oraz spotkaniu jest ograniczona. Zapisy prowadzi rzecznik prasowy: Małgorzata Kamińska, telefon: 32/ 389 31 09 w.116; email: m.kaminska@becek.pl.

Projekt współfinansowany ze środków Gminy Bytom w ramach projektu "HER I HIS-STORY. Cykl spotkań historyczno-kulturalnych".

Organizator spotkania: Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych, współorganizator: Bytomskie Centrum Kultury.

 

 

W RAMACH BCKino gramy:

18-24.09
PRZEDPREMIEROWO – TONY HALIK, dokument Polska (sala Ki-Nowa)

INTERIOR, dramat Polska (sala Gloria)

25.09-01.10

PRZEDPREMIEROWO – SZARLATAN, najnowszy film Agnieszki Holland (sala Gloria)

A POTEM TAŃCZYLIŚMY, dokument USA  (sala Ki-Nowa)

 


 

W miarę rozwoju sytuacji epidemiologicznej, Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany terminu wydarzenia lub odwołania. Do czasu zniesienia obostrzeń w sprzedaży dostępne co drugie miejsce.