Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza na wystawę fotografii studenckiej "Ciałość"

Strona główna » Aktualności Dodano: 2022-07-22

Wystawa fotografii skonstruowana została przez kuratorów Alicję Sobiepańską i Wojciecha Chałupkę w taki sposób, aby skłaniała do refleksji nad własnym ciałem i zachęcała do poznania obrazu ciała, który jest piękny, ale nie idealny, jest delikatny, sensualny i seksualny, ale nie useksualniony i uprzedmiotowiony. Wystawa porusza także tematy inności, niedoskonałości i różnorodności ciał, nawołując tym samym do samoakceptacji i delikatności w stosunku do własnego ciała. 

Wystawa prezentowana będzie w siedzibie Centrum Myśli Jana Pawła II, przy ulicy Foksal 11 w dniach 24-31 lipca w godzinach 8:00-16:00 w tygodniu i 10:00-18:00 w weekend. Wstęp wolny.

Ciałość w swoim wydźwięku chce zachęcić do delikatności, uważności i samoakceptacji w stosunku do własnego ciała poprzez zderzenie swojego obrazu ciała z tym uchwyconym za pomocą aparatu przez artystki i artystów - mówią o wystawie fotografii studenckiej "Ciałość" jej kuratorzy - Alicja Sobiepańska i Wojciech Chałupka.

Ciało od momentu rozpowszechnienia kultury reklamy, a później pojawienia się Internetu stało się rozczłonkowane jak nigdy wcześniej. Reklamy codziennie prezentują wyjęte z kontekstu twarze, dłonie, brzuchy, pośladki i nogi.
Wystawa "Ciałość" chce z powrotem zintegrować ciało, odbudować jego tożsamość i świadomość, za pomocą różnych perspektyw uchwyconych przez artystki i artystów: Kornelię Bolechałę, Gabrielę Chrabąszcz, Ewelinę Dąbek, Jana Macieja Dragana, Oliwię Drozdowicz, Sandrę Francuzik, Katarzynę Jadczak, Maję Jahn, Marcina Korbusa, Agatę Lewandowską, Kingę Molińską, Olgę Neugebauer, Zuzannę Oniszczuk, Magdalenę Skotnicką, Alicję Sobiepańską, Mateusza Spicha, Kornelię Sówkę i Barbarę Synak.

Nazwa "Ciałość" powstała z połączenia słów ciało i całość i odzwierciedla to, co kuratorzy chcieliby na tej wystawie pokazać, czyli całość ciała – jego piękno, ale i brzydotę, doskonałość i niedoskonałość ciała, ale także relacje z ciałem – miłość/nienawiść do ciała, bliskość, obcość ciała, stosunek do cielesności, obraz ciała pojmowanego jako całość. Ciało silne, słabe, sensualne, seksualne, piękne, brzydkie, prawdziwe, naturalne… "Ciałość" jest próbą zaprezentowania i unaocznienia ciała pojmowanego jako całość. Wystawa powstała z potrzeby pokazania różnorodności ciał, ale i odbudowania świadomości ciała. "Ciałość" w swoim wydźwięku chce zachęcić do delikatności, uważności i samoakceptacji w stosunku do własnego ciała poprzez zderzenie swojego obrazu ciała z tym uchwyconym za pomocą aparatu przez artystki i artystów. 

Wystawie towarzyszyć będzie stworzona przez Wojciecha Chałupkę, specjalnie na tę okazję instalacja muzyczna.

Wystawa organizowana jest w ramach programu „Zrealizuj projekt” organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucję kultury m.st. Warszawy.

Serdecznie zapraszam Państwa na wernisaż, podczas którego będzie możliwość porozmawiania z kuratorami wystawy. Wernisaż odbędzie się 23 lipca o godzinie 18:00 w siedzibie Centrum przy ul. Foksal 11.

Więcej informacji na stronie: https://www.centrumjp2.pl/cialosc/


Z poważaniem

Paweł Bysko
Kierownik Działu Komunikacji 
Rzecznik Prasowy
tel. 515 069 497

Centrum Myśli Jana Pawła II
ul. Foksal 11
00-327 Warszawa

 

Źródło: centrumjp2.pl