Zobacz niezwykłą filmową przestrzeń . Odkryj, jak fascynująca bywa historia.
„Cichociemni. Spotkania filmowe” od 17 października.
Wystawę oglądać można w Warszawie na terenie Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, przy ulicy Chełmskiej 21.
Niezwykła przestrzeń Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych ponownie otwiera się dla wszystkich pragnących zgłębiać filmowe tajniki. W specjalnie zaadaptowanej hali Wytwórni, już 17 października zostanie otwarta wyjątkowa wystawa edukacyjna „Cichociemni. Spotkania filmowe”, będąca jedynym w Polsce obiektem łączącym plan filmowy i ekspozycję historyczną. Wystawę będzie można oglądać do końca czerwca 2017 roku.
Film pobudza wyobraźnię w sposób nieporównywalny z żadnym innym medium. Pozwala przenieść się w czasie i znaleźć się w najważniejszych dla opowiadanej historii miejscach. Szczególnie na widzów oddziałuje film historyczny, w którym elementy dokumentalne łączą się z fabułą. W taki sposób oddziałuje otwierana przez nas wystawa „Cichociemni. Spotkania filmowe” – tłumaczy dyrektor WFDiF Włodzimierz Niderhaus. Dzięki środkom filmowym pozwala niemal dotknąć świata, w którym żyli cichociemni - podkreśla Agnieszka Będkowska - Kierownik Działu Produkcji Filmowej i Projektów Edukacyjnych WFDiF. Nie tworzymy rekonstrukcji historycznej, ale barwny świat bohaterów pełen uczuć i wrażeń. Staramy się oddziaływać na wyobraźnię i na wrażliwość uczestników projektu – dodaje.
Twórcy wystawy w niespotykany dotychczas sposób charakterystyczny dla najbardziej nowoczesnych i interaktywnych projektów edukacyjnych przybliżają zwiedzającym mechanizmy tworzenia produkcji filmowych, a jednocześnie pokazują w przyjazny sposób ważne wątki historyczne. To idealna atmosfera pozwalająca złapać filmowego bakcyla i lepiej zrozumieć świat filmowych bohaterów. Projekty edukacyjne realizowane w miejscu, które przez ponad pół wieku swojej historii skupiało najwybitniejszych twórców polskiego kina, mają szansę kształtować wrażliwość artystyczną młodych odbiorców sztuki filmowej.
To już trzecia wystawa filmowa realizowana przez Wytwórnię. Inspiracją dla jej działań edukacyjnych prowadzonych od 2013 roku jest polska sztuka filmowa. Jednym z pierwszych projektów realizowanych przez WFDiF była wystawa PLAN FILMOWY, której tematem był film „Miasto 44” Jana Komasy. Ogromna popularność ekspozycji zaowocowała kolejną edycją projektu, poświęconą filmowi „Karbala” w reż. Krzysztofa Łukaszewicza, która nadal jest otwarta dla zwiedzających. WFDiF w związku z niesłabnącym zainteresowaniem uczestników oraz dotychczasowymi doświadczeniami związanymi z realizacją autorskiego projektu dotyczącego polskich produkcji fabularnych, postanowiła stworzyć tym razem projekt poświęcony filmowi dokumentalnemu. W ten sposób powstała filmowa przestrzeń edukacyjna „Cichociemni. Spotkania filmowe”, której tematem przewodnim stał się film w reżyserii Pawła Kędzierskiego „My Cichociemni. Głosy żyjących”.
Poprzez wystawę Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w szczególny sposób przypomina historię niezwykłych skoczków Armii Krajowej. Ogłoszenie roku 2016 – Rokiem Cichociemnych stało się inspiracją do zwrócenia uwagi na dwie wyjątkowe produkcje filmowe – dokument Marka Widarskiego „Cichociemni” oraz fabularyzowany dokument Pawła Kędzierskiego „My Cichociemni. Głosy żyjących, który stał się impulsem do stworzenia projektu oraz głównym tematem ekspozycji. Naturalnym środowiskiem, w którym działamy jest film i to właśnie świat filmu jest w tej przestrzeni edukacyjnej najważniejszy. Skupiamy się na języku opowiadania obrazami, jednocześnie edukując na czym polega praca nad filmem historycznym – od strony scenariuszowej, reżyserskiej, scenograficznej. Dla wielu osób fascynujące jest także podglądanie filmu od środka, możliwość zobaczenia tzw. filmowej fastrygi. Wszystko to czeka na uczestników naszego projektu - tłumaczy Monika Soroka – Koordynator Projektów Edukacyjnych WFDiF
Uwaga! Obowiązują zapisy! Rezerwacja terminów: tel. 22 559 32 06, 22 559 32 28
Projekt współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Partnerem wystawy jest Fundacja im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej
Więcej informacji na stronie WFDiF:
http://www.spotkaniafilmowe.pl
Oraz http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa
Źródło: Go Culture. Komunikacja dla kultury