KBP Krosno
Co to znaczy dobre zdjęcie?
warsztaty fotograficzne dla młodzieży
Kilkanaście osób – uczniów krośnieńskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych – uczestniczyło w dniach 16-17 października br. w warsztatach fotograficznych w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej.
Dla większości młodych osób, które przyszły na warsztaty, fotografowanie to przede wszystkim pasja, którą chciałyby rozwijać, a biorąc udział w zajęciach chcieli poszerzyć swoją wiedzę o fotografowaniu i umiejętności.
Jednak jak przekonywał Krzysztof Pacholak – prowadzący zajęcia, to nie wiedza techniczna jest najważniejsza. „Odpowiedni sprzęt i umiejętności jego obsługi, znajomość techniki fotograficznej, zasad kadrowania i kompozycji, mierzenie światła i ostrości… to wszystko jest oczywiście bardzo ważne i nie może być pomijane przy fotografowania. W swoich zajęciach staram się jednak pokazać coś – według mnie – o wiele bardziej istotnego: fotografia jest językiem komunikacji. Fotografując opowiadamy o nas, naszym życiu, naszym świecie. O tym, co ważne, o swoich fascynacjach, o rodzinie, o przyjaciołach” – mówi.
Krzysztof Pacholak jest fotografem i animatorem kultury. Związany z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych "ę" , prowadzi warsztaty m.in. w Służewskim Domu Kultury. Pracuje przy projektach edukacyjnych i artystycznych, m.in. "Migawki. Spotkania z fotografią", "Młodzi Menedżerowie Kultury", "Polska.Doc", "Kino Filmów Dokumentalnych". Jak mówi jest fanem fotografii, a swoją pasją dzielił się z młodymi ludźmi w krośnieńskiej bibliotece, przekonując, że „nauka fotografowania to również nauka myślenia, wrażliwości, dostrzegania pewnych rzeczy, łączenie formy i treści”.
Młodzi fotografowie sami próbowali odpowiedzieć na pytanie czym dla nich jest dobre zdjęcie?, a w praktyce „zaprezentowali” odpowiedzi wykonując pocztówkę i antypocztówkę Krosna, a także portrety – zarówno swoje, jak i przypadkowych przychodniów. Zrobione zdjęcia okazały się doskonałym pomysłem na przedstawienie miasta, drobnych detali architektonicznych, a przede wszystkim na dostrzeżenie miejsc i obiektów, które na co dzień mijamy i „nie widzimy”.
Analiza zdjęć pokazała również, że dla każdego, fotografia to przede wszystkim jego wersja rzeczywistości i to fotograf decyduje czy zdjęcie jest dobre i ważne.
Co to jest wartość ekspozycji, jak ustawić czas naświetlania i przesłonę, jak wykorzystywać możliwości trybów fotografowania, które dają nam współczesne aparaty, jakie są „żelazne” zasady kadrowania czy jak zlikwidować efekt czerwonych oczy - to tylko niektóre pytanie, na które można było usłyszeć odpowiedzi w drugim dniu warsztatów. Natomiast na koniec młodzi ludzie zaprezentowali swoich kolegów – często po raz pierwszy spotkanych na warsztatach – za pomocą cyklu 5 zdjęć zrobionych na terenie biblioteki. Okazało się, że za pomocą kilku fotografii, można przekazać bardzo wiele informacji o drugiej osobie – co lubi, czym się interesuje, jak lubi spędzać wolny czas. „Bo zdjęcia wartościowe to przede wszystkim takie, które niosą treść, opowiadają o czymś, są nośnikiem emocji” – mówi Krzysztof Pacholak.
Warsztaty odbyły się w ramach projektu Krośnieńska Kre@tywna Strefa Innowacji, przy wsparciu finansowym Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Źródło: M. Machowicz / KBP Krosno