Dwa klasyki filmowe w ramach cyklu ArteKino Classics

Strona główna » Wydarzenia Dodano: 2023-05-22

W maju na bezpłatnej platformie streamingowej ARTE.tv pojawią się kolejne dwa klasyki filmowe w ramach cyklu ArteKino Classics. Wśród wielkich arcydzieł, które zmieniły oblicze kinematografii i cieszą się uznaniem krytyków po dziś dzień, zagości czechosłowacka tragikomedia „Stokrotki” Věry Chytilovej, reżyserki nagrodzonej na MFF w Wenecji oraz w Locarno oraz niemiecki dramat wojenny „Most” zrealizowany przez Bernharda Wickiego. Oba filmy reprezentują kanon klasyki kina europejskiego, dzięki czemu kinomani mogą obejrzeć dzieła niedostępne w polskich serwisach VOD ani w telewizji pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/RC-022258/artekino-classics/.

 

Film „Stokrotki” (oryg. „Sedmikrásky”) uznawany jest za jedno z najważniejszych dzieł kina czechosłowackiej Nowej Fali lat 60. XX wieku. Utrzymany w duchu burleski film opowiada historię dwóch żywiołowych, młodych dziewczyn, które wyruszają na poszukiwania nowych doświadczeń w ramach absurdalnego buntu przeciw rzeczywistości. Film zdobył międzynarodową sławę i zyskał uznanie na całym świecie, dzięki swojej groteskowej formule i niekonwencjonalnemu przeplataniu się formy z treścią. Surrealistyczny charakter tego obrazu, pełen satyry i absurdu, krytykujący społeczeństwo i otaczającą rzeczywistość jest niewątpliwie charakterystyczny dla ruchu artystycznego Nowej Fali, która stawała w opozycji do oficjalnej propagandy państwowej. Film czołowej reżyserki lat 60. XX wieku, Věry Chytilovej, której filmy były nominowane m.in. do Złotej Palmy w Cannes i Złotego Niedźwiedzia na Berlinale można obejrzeć bezpłatnie na stronie ARTE.tv po linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/111078-000-A/stokrotki/.

Kolejnym filmem dostępnym w ramach cyklu ArteKino Classics jest niemiecki dramat z 1958 roku zrealizowany przez wybitnego niemieckiego reżysera Bernharda Wickiego pt. „Most” (oryg. „Die Brücke”). Ta antywojenna historia jest adaptacją autobiograficznej powieści „Most” napisanej przez Gregora Dorfmeistera, niemieckiego pisarza i dziennikarza tworzącego pod pseudonimem Manfred Gregor. Opowiada ona o grupie niemieckich nastolatków wcielonych do armii podczas ostatnich tygodni II wojny światowej, których zdaniem jest obrona mostu przed naporem wroga. Młodzi chłopcy, niemający wcześniej do czynienia z wojną i niezdający sobie sprawy z jej brutalności i okrucieństwa, muszą stawić czoła wrogowi i zmierzyć się z prawdziwym koszmarem wojny. „Most” był nominowany do Oscara w 1960 roku za najlepszy film nieanglojęzyczny i zdobył Złotego Globa w kategorii najlepszy film zagraniczny. Całość można obejrzeć po linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/050854-000-A/most/ .

ArteKino Classics  to wyjątkowe przedsięwzięcie oferujące nowe spojrzenie na historię europejskiego kina od 1945 do 1995 roku. Ten eklektyczny cykl dostępny jest bezpłatnie  na platformie ARTE.tv w całej Europie z napisami w sześciu językach. Grupa ARTE dokonuje wyboru filmów we współpracy ze Stowarzyszeniem Europejskich Kinotek (ACE). Wszystkie filmy zostały niedawno odrestaurowane, a około jedna trzecia z nich została zrealizowana przez kobiety.

 

Projekt ArteKino jest realizowany przy wsparciu z programu MEDIA Europe Creative.

 

 

Kontakt dla mediów: Aleksandra Kulik, tel.: 506 029 442, e-mail: a.kulik@agencjafaceit.pl

 

O ARTE.tv

ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tv ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.

Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tv obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE - nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce.

Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE.tv można oglądać bezpłatnie na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV i na kanale na YouTubie https://www.youtube.com/c/ARTEtvDokumenty.

Więcej informacji i nowości: http://facebook.com/ARTEpopolsku, https://twitter.com/ARTEpl

Źródło: agencjafaceit.pl