Dzieła najdroższych na rynku sztuki malarzy na aukcji

Strona główna » Aktualności Dodano: 2024-06-07

Wyspiański, Malczewski, Beksiński - dzieła najdroższych na rynku sztuki malarzy na aukcji Agra-Art
W niedzielę, 16 czerwca 2024 roku, w Agra-Art odbędą się dwie następujące po sobie Aukcje - Sztuki Współczesnej oraz Sztuki Dawnej.
 
Na Aukcji Sztuki Dawnej zostaną wystawione aż trzy pastele Stanisława Wyspiańskiego, a także szkic olejny do „Szału" Władysława Podkowińskiego. W sesji Sztuki Współczesnej będą z kolei licytowane m.in. obrazy Zdzisława Beksińskiego i Jerzego Dudy Gracza.
 
„W tym roku mija 130 lat od jednego z najbardziej dramatycznych wydarzeń w historii sztuki polskiej. Wystawiony w Zachęcie >>Szał<< jego autor, Władysław Podkowiński pociął. >>Szał<< jest dziś jednym z najbardziej znanych obrazów. Stąd wystawiany na naszej aukcji szkic malarski wzbudza ogromne zainteresowanie. Jego licytacja, która zacznie się od 300 000 zł może być niezmiernie emocjonująca, zważywszy, że w 2021 r. inne studium do >>Szału<< zostało sprzedane na aukcji Agry za rekordową cenę ponad 2 mln zł." - mówi dr Monika Bryl z Agra-Art.
 
Unikatowym dziełem są także „Róże" Stanisława Wyspiańskiego:
 
„Niewątpliwie zaliczają się one do najwybitniejszych dzieł sztuki dawnej, jakie pojawiły się dotąd na rynku. Pastel, wzmiankowany w publikacjach, o znakomitej proweniencji, zajmuje znaczące miejsce w dorobku artysty. Kolekcjonerzy, czy to instytucjonalni, czy też prywatni doskonale wiedzą, że tej klasy dzieła bardzo rzadko pojawiają się na rynku i będą one tylko drożeć" - mówi Anna Jóźwik, dyrektor Domu Aukcyjnego Agra-Art. Licytacja „Róż" zacznie się od 1 800 000 zł.
 
W katalogu Sztuki Dawnej znaleźć można ponadto szereg dzieł najwybitniejszych polskich twórców, m.in.: Jana Stanisławskiego, Aleksandra Orłowskiego, Wojciecha Weissa, Olgi Boznańskiej, Władysława Czachórskiego, Edwarda Okunia czy Witkacego. Szczególną uwagę zwracają dzieła ze słynnej kolekcji Zygmunta Ziembickiego - wśród nich są aż dwa obrazy Jacka Malczewskiego.
 
W katalogu Aukcji Sztuki Współczesnej uwagę zwracają dwa obrazy Zdzisława Beksińskiego. Dzieła tego artysty pojawiają się w ofercie Agra-Art regularnie. To tutaj w latach 2018-2023 były m.in. sprzedawane obrazy Beksińskiego z legendarnej Kolekcji Japońskiej. Tym razem pod młotek pójdzie obraz „Bez tytułu" z 1972 r. z ceną początkową 380 000 zł oraz „ZY" z 1987 r., którego cena wywoławcza wynosi 300 000 zł.
 
Katalog Aukcji Sztuki Współczesnej zawiera prace czołowych klasyków, m.in.: Henryka Stażewskiego, Jerzego Dudy Gracza, Stefana Gierowskiego, Jana Dobkowskiego, Teresy Pągowskiej czy Józefa Czapskiego.
 
„Są to nazwiska, bez których nie da się stworzyć reprezentatywnej kolekcji polskiej sztuki współczesnej" - mówi Jolanta Krasuska, kierownik Dział Sztuki Współczesnej Agra-Art.
 
„Udało nam się zebrać wyjątkowo ciekawą ofertę, co w dzisiejszych czasach nie jest łatwe. Są tam np. dzieła dotąd na polskim rynku nienotowane, o bardzo dobrej proweniencji i ciekawej historii, obrazy klasy muzealnej. Jest się o co bić" - ocenia Konrad Szukalski z Agra-Art.
 
Wystawa przedaukcyjna:
 
Miejsce: Galeria DA Agra-Art, ul. Wilcza 70, Warszawa
 
Godziny otwarcia: poniedziałek - piątek, godz. 11:00-18:00, sobota 11:00-15:00
 
Data aukcji: 16 czerwca 2024, godz. 17:00 - sztuka współczesna, 19:00 - sztuka dawna.

Źródło: pap.pl