TEATR "MASKA" W RZESZOWIE
35-064 Rzeszów, ul. Mickiewicza 13
zaprasza na Festiwal Maskarada!
11-14 maja 2016
Przed nami festiwal! Maskarada zaprasza
Nie do uwierzenia - za nami już 60-lat istnienia! Pod różnymi szyldami, jako grupa wędrowna lub jako szczęśliwi posiadacze własnej siedziby nieodmiennie z taką samą niekłamaną radością i pasją tworzenia zapraszaliśmy naszych widzów na spotkanie ze sztuką teatru. Sześćdziesiąt lat wypada godnie uczcić - a najlepiej zrobić to z Wami - kochani widzowie, Kacperkowi i Maskowi Przyjaciel, podczas Maskarady, którą zaczynamy już 11 maja. Przed nami 4 dni wypełnione teatralnymi wydarzeniami.
Zaproszone do udziału w festiwalu spektakle to najlepsze przedstawienia ostatnich dwóch sezonów – takie, o których dopiero zaczyna być głośno, bo swoją premierę miały ledwie parę miesięcy temu i takie, które mają już na swoim koncie wiele nagród zdobytych na prestiżowych festiwalach. Spektakle grane będą na obu scenach teatru Maska, w plenerze oraz w klubie Life House przy ul Rejtana, który w tym roku debiutuje na festiwalowo-teatralnej mapie Rzeszowa. Mamy nadzieję, że będzie to debiut udany, ponieważ do prezentacji w Life House wybrano naprawdę wyjątkowe przedstawienia – mistrzowski animacyjnie „Palko” w wykonaniu Białostockiego Teatru Lalek, spektakl muzyczny rzeszowskiego Stowarzyszenia SztukPuk Sztuka „Jak to niegrzecznym bywa źle” oraz nowatorskie, urzekające plastyką odczytanie „Wesela” w wykonaniu Teatru im. Andersena w Lublina, to pozycje obowiązkowe każdego teatromana.
Interesująco będzie już od pierwszego dnia festiwalu, który w całości należy do Maski. O 15.30 na małej scenie rozpocznie się „Czasoodkrywanie” – debiut Maski w teatrze inicjacyjnym i debiut reżyserski Ewy Mrówczyńskiej. Należy dodać, że jest to debiut wyjątkowo udany. „Czasoodkrywanie” urzeka swoją prostotą, poetyckim klimatem i siłą przekazu nie tylko dzieci, ale również przyprowadzających je do teatru dorosłych. Opowieść o czasie i jego tajemnicach to propozycja, która skłania do kreatywnego spędzania czasu z własnym dzieckiem. O 17.00 zacznie się kolejne wydarzenie w festiwalowym programie – premiera spektaklu „Akademia pana Kleksa” w reż. Jerzego Jana Połońskiego, dyrektora artystycznego Maski. Większość dorosłych pamięta i z sentymentem wspomina film z lat 80-tych, przenoszący małych widzów w niezwykły, kolorowy świat baśni. Piosenki z filmowej wersji stały się hitami, które potrafi zaśpiewać większość z nas. Twórcy zrealizowanego w atrakcyjnej spektaklu muzycznego chcą, by przedstawienie powtórzyło sukces filmu, pozwalając dzieciom na odkrycie magicznego świata baśni, a dorosłym na odrobinę wspomnień. Autorem choreografii do przedstawienia jest Jarosław Staniek – twórca pierwszego polskiego show tanecznego „Opentaniec”, a także głośnych projektów „12 ławek” i „Metropolish”, autor choreografii do blisko 200 spektakli teatralnych w Polsce i Europie, w tym między innymi do najsłynniejszych musicali z kanonu światowego. Po premierze rozpocznie się Gala Jubileuszowa.
Kolejne dni festiwalowe to znakomite spektakle zaproszonych gości. Wśród propozycji dla widzów dorosłych znalazły się „Dziady po Białoszewskim” w reż. Anny Retoruk z Teatru „Kubuś” z Kielc. Spektakl, który swoją premierę miał pod koniec 2015 r., zdążył już obrosnąć legendą. Równie interesująco zapowiada się „Ony” Teatru Czytelni Dramatu z Lublina – przedstawienie, które otrzymało główną nagrodę 21. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ex aequo z „Nie-boską komedią. Wszystko powiem Bogu” duetu Strzępka-Demirski. Nie warto także przegapić „Wesela” w wykonaniu Teatru im. Andersena, które zaprezentowane zostanie w nieteatralnej przestrzeni.
Wśród propozycji dla dzieci znajdziemy „Księgę dżungli” w reż. Ewy Piotrowskiej. Spektakl w wykonaniu Teatru Lalek Banialuka to intrygujące i mądre widowisko. Twórcom udało się w atrakcyjny sposób zinterpretować i uwspółcześnić opowieści zawarte w „Księdze Dżungli” Kiplinga. W gąszcz dżungli wciągnie widzów interesująca scenografia i odwołująca się do etnicznych rytmów muzyka. Na współczesnym tekście opiera się także „Dobrze, że jesteś” Teatru Lalki i Aktora z Wałbrzycha. Spektakl w reżyserii Joanny Gerigk jest kwintesencją teatru przedmiotu. Snujący opowieść handlarze wyczarowują kolejnych bohaterów przedstawienia ze zwykłych rzeczy, znajdujących się wokół nich. W ten sposób powstają owieczki z białych puchatych sweterków, las ze szczotek i pies z szarej torby, wyciągniętego swetra i skarpet. Co jednak ważniejsze, powstaje piękna historia o przyjaźni wystawianej na próby i o mądrości ukrytej w dojrzałym wieku. Nie można także przegapić obsypanej deszczem nagród prezentacji Teatru Animacji. „A niech to gęś kopnie!” na scenie rzeszowskiego teatru w sobotę 14 maja o godz. 10.00
Propozycje festiwalowe uzupełnią liczne wydarzenia towarzyszące. Warto tych kilka majowych dni spędzić z teatrem!
Szczegołowy program:
http://www.teatrmaska.pl/upload/Maskarada_program_707x1000mm.jpg
Źródło: http://www.teatrmaska.pl/