Giselle - premiera baletowa w Operze Bałtyckiej w Gdańsku

Strona główna » Premiery / Zwiastuny Dodano: 2018-10-08

W sobotę, 13 października, w Operze Bałtyckiej w Gdańsku odbędzie się premiera baletu romantycznego Adolphe Adama „Giselle” w choreografii Emila Wesołowskiego, Wojciecha Warszawskiego oraz Izabeli Sokołowskiej-Boulton.

Dzieło Adolphe Adama, wystawione po raz pierwszy w Paryżu 28 października 1841 w Królewskiej Akademii Muzyki (Operze Paryskiej), jest klasycznym baletem spotykającym się z nieustannym zachwytem publiczności. To historia inspirowana tradycyjnym, romantycznym motywem miłości silniejszej niż śmierć.

Bardzo zależy mi na ukazaniu wszystkich niuansów emocjonalnych. Scenografię robimy minimalistyczną. Główną rolę odgrywać będą bowiem gra świateł i barw oraz ruch.  Przyznam szczerze, że to niełatwe zadanie – bardzo trudno oderwać się od tych ugruntowanych w tradycji klisz. Ta muzyka jest w ciele i w głowie, powiązana oczywiście z określonym ruchem – zapowiada Emil Wesołowski, twórca choreografii I aktu premiery. 

„Giselle” Opery Bałtyckiej to jednocześnie dzieło odwołujące się do naszych czasów. Osadzona w nadmorskiej scenerii historia ukazuje wszystkie romantyczne założenia, a realizatorzy pokazują, że są to założenia nieobce również współcześnie.

Kelnerka Giselle ulega urokowi przystojnego Alberta, który nad morze przyjechał się zabawić. Kiedy jednak dziewczyna odkrywa, że chłopak jest zaręczony, w dodatku z warszawską celebrytką, czuje się oszukana i wykorzystana, w efekcie zaś topi się w morskiej toni – opowiada Wojciech Warszawski, kierownik baletu, odpowiedzialny za choreografię II aktu.
Jeśli chodzi o napięcie między bohaterami i o cały ciąg przyczynowo skutkowy: są one w dużej mierze zgodne z oryginalnym librettem. Zmieniamy natomiast czas i miejsce, przenosząc opowieść nad współczesne nadmorskie wybrzeże. II akt przygotowaliśmy w oparciu o choreografię Jeana Coralliego i Jules’a Perrota, uwspółcześniając jednak tę estetykę – zapowiada Izabela Sokołowska- Boulton, baletmistrz, twórczyni choreografii II aktu.

Opera Bałtycka w Gdańsku:
13 października 2018, godz. 18 – premiera
14 października 2018, godz. 17
16 października 2018, godz. 19 – premiera studencka
Kolejne spektakle: marzec 2019

Bilety dostępne w kasie Opery oraz na stronie www.bilety24.pl